Památky na ostrově Santorini

Hlavní strana -Santorini -Památky -Klášter sv. Mikuláše

Klášter sv. Mikuláše - ostrov Santorini

Klášter Agios Nikolaos

Klášter sv. Mikuláše

Historický ženský klášter Agios Nikolaos (sv. Mikuláše) pochází z poloviny 17. století a je tak jedním z nejstarších klášterů na řeckém ostrově Santorini. Ve své současné podobě stojí na skalnatém vrcholu u západního pobřeží ostrova.

Santorini, Klášter sv. Mikuláše na mapě Google maps

Vznik původního kláštera Agios Nikolaos sahá až do roku 1651, kdy v benátském hradu Skaros žila rodina Gyzi, jedna z mála ortodoxních rodin na ostrově. Rodina se rozhodla přeměnit svou soukromou kapli na klášter a zasvětit ho svatému Mikulášovi. Dívky z rodu Gyzi se staly jeho prvními jeptiškami. Zde stál klášter až do roku 1815. V tomto roce dal arcibiskup ostrovu Santorini svolení přesunout klášter na nové, mnohem lépe přístupnější místo. Stavba nového kláštera trvala do roku 1820 a na tomto místě a v této podobě tu klášter stojí dodnes. V polovině 19. století se stal majetkem řeckého státu.

Klášter sv. Mikuláše se dnes nachází mezi vesnicemi Firostefani a Imerovigli, s úžasným výhledem na zatopenou kalderu. Klášterní objekt tvoří kostel sv. Mikuláše a 32 cel (pokojů) sloužících k ubytování jeptišek. V dnešní době ve velkých sálech kláštera sídlí folklórní muzeum a náboženské muzeum, které ochraňuje vzácné byzantské ikony (a zejména ikonu svatého Mikuláše) i nádherný vyřezávaný ikonastas.

Místo ožívá nejvíce v období velikonočních svátků, které v Řecku patří k největším a nejoblíbenějším svátkům roku a Řekové se na ně připravují hodně dlouho dopředu.

Další turistické cíle na ostrově Santorini

Nejoblíbenější památky na ostrově Santorini: Akrotiri (archeologické naleziště), Archeologické muzeum Thera, Kostel Anastasi (Imerovigli), Kostel Panagia Platchani (Oia), Maják Akrotiri, Ruiny Byzantského hradu (Oia), Thira (archeologické naleziště)

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Santorini.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám