Památky na ostrově Santorini

Skaros - ostrov Santorini

Hrad Skaros (Skaros Castle, Skaros Rock)

Skaros

Skaros bývalo významné středověké osídlení na ostrově Santorini, vystavěné pod ochranou vysoké a strmé skály. Skalní stěna s pozůstatky pevnosti Skaros patří k nejznámějším symbolům řeckého ostrova Santorini a leží na jeho západním pobřeží, u vesničky Imerovigli.

Santorini, Skaros na mapě Google maps

Ve středověku patřil Skaros k pěti prvním pevnostem, které byly na ostrově Santorini vybudovány. Skaros byl ale nejdůležitějším z těchto středověkých opevnění, žila tu i významná benátská šlechta. Pro jeho stavbu bylo místo na svazích vysoké skály vybráno jako velmi strategické, neboť pevnost měla obyvatelům sloužit především jako ochrana před pirátskými nájezdy. Odtud totiž měli obránci dobrý výhled na břehy ostrova a byli tak před případným nebezpečím dopředu varováni.

Ochranu městečka zajišťovaly dva hrady. Starší, tzv. "horní hrad" Epano Kastro, jehož vznik se datuje do 15. století, a mladší, tzv. "dolní hrad" Kato Kastro, postavený v 17. století. Celá osada byla zbudována ze skalních úlomků a kamenů a je pozoruhodné, že se do jejích nevelkých hranic mělo vejít na 200 obydlí včetně kostelů a klášterů, pospojovaných úzkými uličkami, které se podobaly labyrintu. S okolím vesnici spojoval padací dřevěný most.

Vypráví se, že benátská tvrz Skaros nebyla během své dlouhé existence nikdy podmaněna. Důvodem, proč se postupně vylidnila, měla být série sopečných erupcí a zemětřesení, která obyvatele donutila přesídlit na bezpečnější místo. Opevněná osada Skaros tak bývala hlavním městem ostrova až do 18. století, kdy bylo založeno nové hlavní město Fira (Thira).

V současnosti tu naleznete už pouze pozůstatky tohoto významného osídlení, někde jsou ještě patrné i základy budov. Pohled na jedinečnou skálu Skaros vás ale jistě uchvátí. Vydejte se do vesničky Imerovigli, odkud budete mít Skaros jako na dlani. A nejen Skaros, Imerovigli je totiž nejvýše položenou vesnicí v severozápadní části ostrova a nabídne vám nádherný výhled na zatopenou kalderu i na vyhlášený santorinský západ slunce.

Z vesničky Imerovigli lze dojít po upravené cestě až k samotné skále Skaros. Vaši procházku začnete u kostela Agios Georgios a poté vás čeká spousta schodů (ale pevných a pohodlných). V blízkosti se můžete ještě zastavit u dvou krásných kapliček - kaple Agios Ioannis Apokefalistheis a kaple Panaghia Theoskepasti. Bílý kostelík Panaghia Theoskepasti (kostel Boží záštity) zde nechali postavit místní námořníci jako poděkování jejich patronovi za to, že je chrání na lodních výpravách. Kostelík stojí na kraji útesu před bývalou pevností Skaros, odkud je pohled na zapadající slunce opravdu nezapomenutelný.

Další turistické cíle na ostrově Santorini

Nejoblíbenější památky na ostrově Santorini: Akrotiri (archeologické naleziště), Archeologické muzeum Thera, Kostel Anastasi (Imerovigli), Kostel Panagia Platchani (Oia), Maják Akrotiri, Ruiny Byzantského hradu (Oia), Thira (archeologické naleziště)

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Santorini.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám