Letoviska ostrova Santorini

Oia (Ia) - ostrov Santorini

Pano Meria

Oia (Ia)

Pro mnohé je Oia nejkrásnějším městečkem celého ostrova. Nachází se v severozápadním cípu ostrova Santorini, ve vzdálenosti asi 12 km od hlavního města Fira. V roce 1956 bylo město kompletně zničeno a znovu vystavěno.

Santorini, Oia (Ia) na mapě Google maps

Letovisko Oia je velmi názornou a krásnou ukázkou kykladského stavebního slohu, kdy tradiční bílé domky vytesané terasovitě do skal a kostely s modrými střechami udávají charakteristický vzhled města. Město si stále zachovává svůj původní ráz a místní přírodní scenérie při západu a východu slunce sem lákají mnoho fotografů a malířů, kteří se je často snaží zachytit. V klikatých uličkách města můžete narazit na mnoho galerií s výstavami fotografií, obrazů a jiných uměleckých děl.

Podél hlavní promenády, která se táhne kolem kráteru, se nachází mnoho hotelů, taveren, barů a obchodů se suvenýry. Vše pro spokojenost turistů. Při návštěvě letoviska můžete zavítat i do námořnického muzea, kde jsou vystaveny modely starých i novějších lodí, různé mapy a námořní vybavení.

Letovisko Oia bývá velmi navštěvované. Na náměstí městečka stojí nádherný kostel Panagia Platsani s modrou kopulí a unikátní zvonicí. V západní části města slouží jako vyhlídka tvrz byzantského hradu svatého Mikuláše, která obyvatele varovala a chránila před piráty.

Pod tvrzí leží pláž Ammoudi, kam se lze dostat z města po strmých schodech nebo malou, klikatou uličkou. U pláže jsou k dispozici i taverny. V jihovýchodní části Oia je ještě jedna pláž a přístaviště Armeni, do kterého se můžete dostat buď lodí nebo pěšky, opět po strmých schodech. Funguje zde i malá loděnice, kde se provádí menší opravy na lodích, a dá se tu výborně šnorchlovat.

Další turistické cíle na ostrově Santorini

Letoviska v blízkém okolí: Ammoudi, Finikia, Paradisi

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Santorini: Akrotiri, Imerovigli, Kamari, Megalochori, Město Fira, Oia (Ia), Perissa

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Santorini.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám