Výlety na ostrově Santorini

Ostrov Ios - ostrov Santorini

Řecký ostrov Ios patří do souostroví Kyklády v Egejském moři a díky své blízkosti bývá často pro turisty z ostrova Santorini oblíbeným cílem jejich výletů. Ios je krásný ostrov s nádhernými zlatavými plážemi.. proč tedy během své dovolené v Řecku nenavštívit hned dva řecké ostrovy?

Santorini, Ostrov Ios na mapě Google maps

Charakteristika ostrova Ios

Ios je hornatý ostrov a svojí rozlohou patří spíše k těm menším (délka ostrova je cca 15 km a šířka 7 km). Žijí tu zhruba 2 tisíce stálých obyvatel, kteří se ale téměř výhradně soustředí do hlavního města Ios (zvaného také Chora) a turisticky oblíbeného letoviska Mylopotas. Ios je vyhlášený svými překrásnými písečnými plážemi, které se řadí k těm nejkrásnějším v celém Řecku. Občas je mu také přisuzována nálepka "party island", protože býval oblíbenou destinací rozjařené evropské mládeže. Dnes je tato oblast už klidnější a snaží se spíše o návrat k tradičnímu řeckému způsobu života, ale diskotéky a bary s hudbou tu samozřejmě najdete i dnes.

Zabrouzdáme-li do řecké mytologie, zjistíme, že ostrov Ios je spojován se slavným řeckým básníkem Homérem. Podle staré pověsti se tu narodila Homérova matka a některé legendy tvrdí, že by zde měl být pohřben i samotný Homér. Na severu ostrova, v místě zvaném Plakotos, stojí jeho hrobka. Ios je také označovaný jako "ostrov kostelíků a kapliček", kterých tu naleznete téměř čtyři sta.

Výlet z ostrova Santorini

Budete-li chtít na Ios přicestovat ze sousedního ostrova Santorini, počítejte na tento výlet určitě celý den. Nebo ještě lépe... protáhněte si zdejší pobyt i přes noc a nasajte atmosféru tohoto malebného řeckého ostrůvku, blízkého a přitom tolik odlišného od ostrova Santorini. Santorini je původem vulkanický ostrov, velmi skalnatý, na kterém převažují barvy šedá, hnědá a černá. A na vrcholcích těchto skal, jako šlehačka na dortu, svítí do dálky bílé domky a kapličky. Ostrov Ios oproti tomu hýří pestřejšími barvami - zlatými plážemi, bílo-modrými domky a barevnými loďkami.

Vyplouvá se z hlavního santorinského přístavu Athinios a plavba trvá zhruba hodinku (podle toho jestli využijete menší high-speed lodě nebo větší trajekty). První kroky návštěvníků tradičně vedou do hlavního města Ios (Chora), kouzelného městečka se spoustou kostelíků, kaváren, obchůdků a malých úzkých uliček. Na ostrově převládá typická řecká kykládská architektura a za návštěvu jistě stojí nejvýše položený kostel Panny Marie Gremiotissa, odkud budete mít celý Ios jako na dlani. Budete-li si chtít chvíli polenošit na pláži a užít si teplý jemný písek a průzračně čisté moře, doporučujeme pláž Mylopotas.

Cestovní kanceláře organizují fakultativní výlet na ostrov Ios jako celodenní, s návratem zpět v podvečerních hodinách. A plavba zpět je už jen krásnou tečkou za celým dnem, protože můžete pozorovat nádherný západ slunce přímo z paluby lodi.

Další turistické cíle na ostrově Santorini

Tipy na výlety na ostrově Santorini: Lodní výlet kalderou, Západ slunce v městečku Oia, Nejkrásnější pláže ostrova Santorini, Výlet za krásami hlavního města Fira, Prohlídka starověké Théry

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Santorini.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám