Výlety na ostrově Santorini

Hlavní strana -Santorini -Výlety -Pohoří Mesa Vouno

Pohoří Mesa Vouno - ostrov Santorini

Pohoří Mesa Vouno

Pohoří Mesa Vouno se rozprostírá u jihovýchodního pobřeží řeckého ostrova Santorini, v blízkosti oblíbených letovisek Perissa a Kamari. Skalní masiv je významným archeologickým nalezištěm ostrova a díky nádhernému výhledu je i častým cílem turistických výletů.

Santorini, Pohoří Mesa Vouno na mapě Google maps

Pohoří Mesa Vouno je známé především tím, že se tu kdysi rozkládalo starobylé město Théra. Jeho základy položili kolonisté ze Sparty, kteří na ostrov připluli v 9. století př. n. l. a pro stavbu nového města vybrali toto strategické místo na úpatí hory. Dostatečný rozhled jim tak zajišťoval včasné varování před případným nebezpečím přicházejícím z moře. Město Théra vzkvétalo a stalo se obchodním i náboženským centrem ostrova.

Archeologické vykopávky, které na úpatí pohoří Mesa Vouno začaly na konci 19. století, tu odhalily i mnohem starší osídlení z období starověku. Většina objevů ale pochází z helénistického a římského období a odkrývá vyspělost města Théra a místní kultury. Více informací o historii a podobě města Théra naleznete v části Památky - Thira (archeologické naleziště). Za prohlídku archeologického naleziště se vybírá vstupné a několik posledních turistických sezón byla otevírací doba omezena od 8:30 do 14:30 hodin, v pondělí zavřeno úplně.

Skalní masiv Mesa Vouno odděluje dva oblíbené prázdninové resorty Perissa a Kamari. Malebné letovisko Perissa je vyhlášené především díky své nádherné pláži Perissa pokryté tmavým pískem a kamínky a omývané křišťálově čistou vodou. Za bohatým podmořským životem sem často míří i potápěči. Letovisko Kamari je mnohem mladší, ale jeho pláž Kamari je stejně tak oblíbená, můžete si tu například vyzkoušet i různé vodní sporty nebo si půčit člun a prozkoumat okolí z moře.

Díky své nadmořské výšce 365 m n. m. nabízí pohoří svým návštěvníkům i nádherný výhled do okolí a může být tak pěkným cílem pěšího turistického výletu. Pěší výpravy se podnikají z městečka Perissa - jdete po klikaté, ale ne příliš náročné cestičce údolím mezi pohořím Mesa Vouno a nejvyšší horou ostrova s názvem Profitis Ilias (Proroka Eliáše). Cesta nahoru trvá přibližně hodinku a doporučujeme mít s sebou dostatek tekutin a vydat se na túru hned po ránu, kdy je údolí ještě ve stínu. Z letoviska Kamari sem vede i asfaltová cesta, můžete sem tak dojet i autem nebo taxíkem.

Vystoupáte-li až nahoru, užijte si ten úchvatný a zasloužený výhled do dalekého okolí. Můžete odtud pozorovat blízká santorinská letoviska i pobřeží tohoto unikátní vulkanického ostrova, dálky Egejského moře i nejvyššího horu Profitis Ilias s krásným klášterem Profitis Ilias, který dnes slouží především jako muzeum a kulturní památka.

Další turistické cíle na ostrově Santorini

Tipy na výlety na ostrově Santorini: Lodní výlet kalderou, Západ slunce v městečku Oia, Nejkrásnější pláže ostrova Santorini, Výlet za krásami hlavního města Fira, Prohlídka starověké Théry

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Santorini.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám