Památky na ostrově Kos

Hlavní strana -Kos -Památky -Bazilika sv. Štěpána (archeologické naleziště)

Bazilika sv. Štěpána (archeologické naleziště) - ostrov Kos

Agios Stefanos - Kampos

Bazilika sv. Štěpána (archeologické naleziště)

Raně křesťanská bazilika sv. Štěpána (Agios Stefanos), přesněji tedy její dochované pozůstatky, leží na jihozápadním pobřeží ostrova Kos, v blízkosti letoviska Kefalos. Součástí komplexu jsou i dochované základy jiných církevních budov a tvoří tak menší archeologické naleziště.

Kos, Bazilika sv. Štěpána (archeologické naleziště) na mapě Google maps

Kromě byzantské baziliky sv. Štěpána, která vznikla na ruinách starověkého chrámu, tu kdysi stávala ještě jedna bazilika. Celý areál pochází z doby kolem 5. až 6. století našeho letopočtu. Do současnosti se dochovaly jen stavební základy církevních budov s několika sloupy, díky nimž si ale návštěvníci mohou utvořit jasnou představu o tom, jak velký celý komplex budov byl. V některých místech jsou i viditelné fragmenty mozaikové podlahy.

Archeologické naleziště se rozkládá na poloostrově Kefalos a k jeho zvláštnostem patří, že je přímo součástí pláže Agios Stefanos. Pláž Agios Stefanos tak získává velmi unikátní a romantický nádech, sluníte se na lehátku a koukáte na pozůstatky chrámových sloupů, které máte na dosah ruky. Místo je také velmi oblíbené pro šnorchlování a potápění, protože pozůstatky starého osídlení se nalézají i pod mořskou hladinou.

Další turistické cíle na ostrově Kos

Nejoblíbenější památky na ostrově Kos: Agios Ioannis (Klášter svatého Jana), Agora (archeologické naleziště), Archeologické muzeum (město Kos), Asklepion (archeologické naleziště), Hippokratův platan, Hrad Neratzia, Paleo Pili

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám