Výlety na ostrově Kos

Hlavní strana -Kos -Výlety -Solné jezero Alikes (Alykes)

Solné jezero Alikes (Alykes) - ostrov Kos

Solné jezero Alikes (Alykes)

Solné jezero Alikes (nebo Alykes) se nachází mezi letovisky Tigaki a Marmari v severní části řeckého ostrova Kos, cca 12 km západně od hlavního města. Solné jezero je od moře odděleno pouze písečnými dunami a vegetací, která jeho břehy zpevňuje.

Kos, Solné jezero Alikes (Alykes) na mapě Google maps

Na Alikes je zajímavé to, že v období zimních deštů se přírodní nádrž naplní slanou vodou a přes léto postupně vysychá. Původně jezero s rozlohou necelý 1 km2 sloužilo k získávání kuchyňské soli, patřilo dokonce k největším zdrojům v celém Řecku. Později byla oblast kolem jezera prohlášena za chráněné území a nyní je toto místo hnízdištěm a zimovištěm různých stěhovavých ptáků, např. i krásných plameňáků. V období hnízdění jich můžeme spatřit celá hejna. Místní flora je také velmi zajímavá, rostou zde různé druhy květin, mezi nimi i chráněné.

Místní farma nabízí půjčení koní na projížďku kolem jezera, je to opravdu nevšední zážitek. Doporučujeme navštívit jezero v ranních hodinách, protože navečer vás už bude obtěžovat množství nepříjemných komárů. Krásný pohled na jezero z výšky je z horské vesničky Zia.

Další turistické cíle na ostrově Kos

Tipy na výlety na ostrově Kos: Bodrum (Turecko), Pohoří Dikeos, Ostrov Kalymnos, Solné jezero Alikes (Alykes), Termální prameny, Vodní park Lido

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám