Letoviska ostrova Rhodos

Hlavní strana -Rhodos -Letoviska -Rhodos (město)

Město Rhodos - ostrov Rhodos

Rhodos (město)

Město Rhodos je hlavním městem stejnojmenného řeckého ostrova Rhodos a leží v jeho severním cípu. Starobylé město s bohatou a zajímavou minulostí a velkým množstvím dochovaných historických památek na straně jedné a velmi živé centrum, „bušící srdce ostrova“ a moderní město s hotely a nákupními centry na straně druhé. To vše charakterizuje město Rhodos.

Rhodos, Rhodos (město) na mapě Google maps

Město Rhodos – jeho historie a současnost

V období antického Řecka existovaly na ostrově Rhodos tři velmi významné městské státy, a to Ialyssos (Trianta), Kamiros a Lindos. Nejbližší současnému městu Rhodos bylo město Ialyssos, důležité centrum obchodu i kultury, které svojí rozlohou sahalo až k severní špičce ostrova. Tyto městské státy Ialyssos, Kamiros a Lindos se označující také jako „zakládající“, neboť se v roce 408 př. n. l. rozhodly spojit do jednoho hlavního města – města Rhodos. Důvodem tohoto kroku byla především snaha o posílení jejich postavení vůči Athénám. Po založení nového hlavního města se mnoho obyvatel z ostrova přestěhovalo právě do města Rhodos.

Město Rhodos vznikalo podle projektu Hippodama z Milétu jako pravoúhlý systém ulic a rozkládalo se od Akropole na západě až k východnímu pobřeží. Dodnes nesou městské ulice slavná řecká jména, např. Homérova ulice, Hippodamova, Sokratova, Pythagorova, Periklova atd.

V současnosti žije v hlavním městě Rhodos více než 50 tisíc obyvatel (jejich skutečný počet je odhadován až na 75 tisíc) a je také správním místem Dodekanesos. Hlavní město Rhodos se dělí na dvě části, a to na Staré město a Nové město. Nad městem se navíc vypíná Akropole Rhodos s pozůstatky nádherných památek z dob antického Řecka. Vzdálenost hlavního města od letiště Diagoras je zhruba 10 km.

Staré město Rhodos

Výborně zachovalé středověké opevnění ukrývá to pravé historické jádro hlavního města – Staré město Rhodos, které bylo v roce 1988 zařazeno na seznam světového a kulturního dědictví UNESCO. Městské hradby, dosahující délky 4 km a šířky 12 m, se dochovaly včetně věží, kulatých bašt a několika vstupních bran. Mezi vnějšími a vnitřními hradbami se nachází příkop, který ale nebyl nikdy naplněn vodou. Staré město je z pohledu milovníků historie určitě jedním z nejkrásnějších míst na ostrově.

Na náměstí Symi stojí pozůstatky antického Afroditina chrámu z 3. století př. n. l., dále se můžete zastavit na náměstí Argirokastrou u mramorové fontány nebo se můžete projít po zrekonstruované starověké Rytířské ulici, pyšnící se gotickými budovami s nádhernými zahradami.

Palác Velmistrů, sídlo nejvyššího rytíře z řádu Johanitů, byl postaven na začátku 14. století. Jeho velká rekonstrukce proběhla ve 40. letech 20. století pod správou Italů, neboť ničivá exploze střelného prachu z poloviny 19. století zanechala z paláce jen ruiny. Stavba vyniká především impozantním vchodem, krásnými věžemi a cimbuřím. Stejně působivé jsou i interiéry budov, nádherně zdobené.

Ve městě Rhodos se nachází také turecká čtvrť s dómy a mešitami, které byly vybudovány poté, co v r. 1522 vpadli na ostrov Turci a převzali moc od rytířů. Nejvyhledávanějším místem v turecké čtvrti je Suleymanova mešita, u níž stojí věž s hodinami. Zajímavá je také Turecká knihovna, která ochraňuje dva vzácné rukopisy koránu. Dodnes je tato část obývaná tureckou komunitou, bohužel většina mešit je ve špatném stavu a chátrá. Můžete ale navštívit množství bazarů a obchůdků provozovaných místními obyvateli.

Nové město Rhodos

Nové město Rhodos leží severně od Starého města a nabízí turistům moderní služby všeho druhu – úřady, banky, hotely, restaurace, taverny, bary, obchody, půjčovny atd. V centru města se nachází tzv. Bar Street plná barů, diskoték, nočních klubů a kasin, kde si přijdou na své především milovníci nočního života.

Ale i v Novém městě se nacházejí krásné historické památky či zajímavá muzea. V severním výběžku ostrova stojí mořské akvárium, které bylo vybudováno Italy ve 30. letech 20. století. K akváriu, v jehož vodní nádrži mohou návštěvníci vidět nejznámější živočichy Středozemního moře, patří i malé přírodovědné muzeum. Hlavní město se také pyšní Národním divadlem, vyhledávaným pro svoji vynikající akustiku.

Kroky turistů vedou často na pobřežní promenádu ke starému přístavu Mandraki, kde stojí katedrála Evangelismos (kostel Zvěstování) a Nová tržnice (Nea Agora), vystavěná Italy ve tvaru šestiboké stavby.

Jednou z možností, jak poznat nejzajímavější památky ve městě Rhodos, je okružní jízda turistickým vláčkem (zaměřuje se hlavně na antické památky na Akropoli – stadion, amfiteátr, Apollonův chrám).

Přístav Mandraki

Město Rhodos leží na severním výběžku ostrova a moře ho tak obklopuje téměř ze všech stran. U nejsevernějšího cípu ostrova se stýkají dvě moře – Egejské a Středozemní. V dnešní době disponuje hlavní město třemi přístavy, z nichž turisticky nejznámější je starý přístav Mandraki, v současnosti sloužící především pro jachty a výletní lodi. Připlouvající lodě zde vítají dvě bronzové sochy jelena a laně, které se staly moderním znakem města.

Podle jedné z teorií právě zde stával majestátný Kolossos rhodský, řazený k sedmi divům antického světa. Obrovská bronzová socha boha slunce Helia, ulitá kolem r. 300 př. n. l. Charesem z Lindu, stávala na kamenném podstavci. Středověcí Řekové a Frankové dokonce nazývali podle tohoto symbolu obyvatele ostrova Koloséany. Bohužel Kolos nebyl dominantou bohatého ostrovního města dlouho, už v r. 225 př. n. l. ukončilo jeho osud velké zemětřesení a Kolos rhodský se i s podstavcem zřítil.

Na protějším mole stojí pevnost sv. Mikuláše, fungující jako maják, a tři staré větrné mlýny.

Obchodní lodě využívají především přístav Emborió Limáni. V dálce asi 30 km, na horizontu moře, můžete vidět vyčnívat tureckou pevninu.

Pláže v okolí města Rhodos

Kromě přístavů je pobřeží kolem města Rhodos tvořeno také krásnými plážemi. Podél severozápadního pobřeží se táhne dlouhá oblázková pláž Ixia. Kvůli blízkosti hlavního města bývá pláž plná turistů, jejichž nápor ale poměrně dobře zvládá, protože je dostatečně prostorná. Samozřejmostí je kompletní plážové vybavení v podobě lehátek, půjčoven sportovních potřeb a taveren nabízejících řecké speciality. Od ubytovacích kapacit je pláž oddělena hlavní silnicí.

Přímo na špičce ostrova se nachází zelený park s budovou mořského akvária. Společně s přilehlou pláží Eli poskytuje turistům nádhernou podívanou. Opravdu stojí za to navštívit toto krásné místo a můžete také přeplavat z jednoho moře do druhého. Pláž Eli pokračuje od cípu ostrova na jihovýchod, je dlouhá cca 800 m a široká až 80 m. V blízkosti pláže stojí několik moderních hotelů, v jejichž přízemí jsou provozovány taverny a ostatní služby všeho druhu (obchůdky, půjčovny, kadeřnictví atd.). Pláž Eli je velmi živá.

Pro koho je středisko vhodné?

Starobylé město Rhodos patří bezesporu k nejhezčím místům na ostrově. Milovníci historie vyzdvihují zejména velké množství památek, a to navíc téměř dokonale dochovaných, z různých dob a různých stylů. Je vzrušující si představit, že lidé pracují ve stejných budovách, ve kterých před 6 staletími žili maltézští rytíři. Na druhou stranu existuje zhruba dvě stě ulic a uliček, které prostě nemají jména. Je tak velmi jednoduché ztratit orientaci. Pokud se tak stane, ptejte se například na Sokratovu ulici, ta je nejblíže ke středověkému centru.

Toužíte-li na své dovolené objevovat řeckou historii, procházet se mezi starobylými památkami a po západu slunce si užívat nočního života, potom je město Rhodos právě pro vás. Pokud chcete hlavní město využít jako výchozí bod pro cestování po krásách celého ostrova, potom je to už trochu komplikovanější. Především v hlavní turistické sezoně musíte počítat s hustější dopravou a není výjimkou, že v autě strávíte i hodinu, než se dostanete z centra města ven.

Pokud chcete ostrov procestovat, zkuste se podívat po ubytování radši v letoviscích Kolymbia, Lindos či Pefki (Pefkos). Ať už ale budete kdekoliv, určitě si výlet do hlavního města naplánujte! Zajímavý je i „noční Rhodos“.

Tipy na výlety a jednotlivé památky ve městě Rhodos naleznete v samostatných článcích:

Hlavní město Rhodos (výlet)
Akropole Rhodos
Palác velmistrů
Přístav Mandraki
Kolossos rhodský
Akvárium Rhodos

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Letoviska v blízkém okolí: Ialyssos, Ixia, Kalithea, Koskinou (Reni Koskinou), Kritika, Trianta

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Rhodos: Afandou, Archangelos, Faliraki, Ialyssos, Ixia, Kalithea, Kiotari, Kolymbia, Koskinou (Reni Koskinou), Lardos, Lindos, Rhodos (město)

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám