Greece

Letoviska ostrova Rhodos

Hlavní strana - Rhodos - Letoviska - Rhodos (město)

Město Rhodos - ostrov Rhodos

Rhodos (město)

Město Rhodos leží v severním cípu ostrova a již od svého založení je hlavním městem ostrova Rhodos. V současnosti má 33 tisíc obyvatel a dnes je také správním místem Dodekanesos. Jedná se o velmi unikátní místo, starobylé město s bohatou a zajímavou minulostí a velkým množstvím dochovaných historických památek na straně jedné a velmi živé centrum, „bušící srdce ostrova“ a moderní město s hotely a nákupními centry na straně druhé. Jeho vzdálenost od letiště je zhruba 10 km.

Rhodos, Rhodos (město) na mapě Google maps

Město Rhodos

Hlavní město Rhodos můžeme rozdělit do dvou částíStarého a Nového města. Město bylo založeno v roce 408 př. n. l. a podle projektu Hippodama z Milétu vznikalo jako pravoúhlý systém ulic. Rozkládalo se od akropole na západě až k východnímu pobřeží. Dodnes ulice nesou slavná řecká jména, např. Homérova, Hippodamova, Sokratova, Pythagorova, Periklova atd.

Staré město Rhodos

Na první pohled upoutají velmi zachovalé pozůstatky středověkého opevnění a za těmito městskými hradbami čeká to pravé historické jádro – Staré město, které bylo zařazeno na seznam světového a kulturního dědictví UNESCO. Městské hradby, dosahující délky 4 km a šířky 12 m (mezi vnějšími a vnitřními hradbami se nachází příkop, který ale nebyl nikdy naplněn vodou), se dochovaly včetně věží, kulatých bašt a několika vstupních bran. Staré město je pro milovníky historie určitě tím nejkrásnějším místem na ostrově. Na náměstí Symi stojí pozůstatky antického Afroditina chrámu z 3. století př. n. l., dále se můžete zastavit na náměstí Argirokastrou u mramorové fontány nebo se můžete projít po zrekonstruované starověké Rytířské ulici, pyšnící se gotickými budovami s nádhernými zahradami.

Palác Velmistrů, sídlo nejvyššího rytíře z řádu Johanitů, bylo postaveno na sklonku 14. století. Následně byl Palác zrekonstruován Italy v r. 1940 poté, co byl v polovině 19. století zničen explozí střelného prachu. Stavba vyniká především impozantním vchodem a krásnými věžemi a cimbuřím. Stejně působivé jsou i interiéry budov, nádherně zdobené. Ve městě najdete také tureckou čtvrť s dómy a mešitami, které byly vybudovány poté, co v r. 1522 vpadli na ostrov Turci a převzali moc od rytířů. Nejvyhledávanějším místem v turecké čtvrti je Suleymanova mešita, u níž stojí věž s hodinami. Zajímavá je také Turecká knihovna, která ochraňuje dva vzácné rukopisy koránu. Dodnes je tato část obývaná tureckou komunitou, bohužel většina mešit je ve špatném stavu a chátrá. Můžete ale navštívit množství bazarů a obchůdků provozovaných místními obyvateli.

Nové město Rhodos

Nové město Rhodos leží severně od Starého města a nabízí turistům moderní služby všeho druhu – úřady, banky, hotely, restaurace, taverny, bary, obchody, půjčovny atd. V centru města se nachází tzv. Bar Street plná barů, diskoték, nočních klubů a kasin, kde si přijdou na své především milovníci nočního života.

Ale i v Novém městě naleznete historické památky nebo například muzea. V severním výběžku ostrova stojí mořské akvárium, které bylo vybudováno Italy ve 30. letech 20. století. K akváriu, v jehož vodní nádrži uvidíte nejznámější živočichy Středozemního moře, patří i malé přírodovědné muzeum. Hlavní město se také pyšní Národním divadlem, vyhledávaným pro svoji vynikající akustiku. Kroky turistů vedou často na pobřežní promenádu ke katedrále Evangleismos i k Nové tržnici, vystavěné Italy ve tvaru šestiboké stavby.

Jednou z možností jak poznat nejzajímavější památky ve městě Rhodos je okružní jízda turistickým vláčkem (zaměřuje se hlavně na antické památky – stadion, amfiteátr, Apolonův chrám).

Přístav Mandraki

Město Rhodos leží na severním výběžku ostrova, moře ho tak obklopuje téměř ze všech stran. U nejsevernějšího výběžku ostrova se stýkají dvě moře – Egejské a Středozemní. V dnešní době disponuje hlavní město třemi přístavy, z nichž turisticky nejznámější je starý přístav Mandraki, v současnosti sloužící především pro jachty a výletní lodi. Připlouvající lodě jsou vítány dvěma bronzovými sochami jelena a laně, které se staly moderním znakem města.

Podle jedné z teorií právě zde stával majestátný Kolos rhodský, řazený k sedmi divům světa. Obrovská bronzová socha boha slunce Helia, ulitá kolem r. 300 př. n. l. Charesem z Lindu, stávala na kamenném podstavci. Středověcí Řekové a Frankové dokonce nazývali podle tohoto symbolu obyvatele ostrova Koloséany. Bohužel Kolos nebyl dominantou bohatého ostrovního města dlouho, už v r. 225 př. n. l. ukončilo jeho osud velké zemětřesení a Kolos rhodský i s podstavcem se zřítily. Nedaleko na mole stojí pevnost svatého Nikolase (sv. Mikuláše) fungující jako maják a tři staré větrné mlýny. Obchodní lodě využívají především přístav Emborió Limáni.

V dálce asi 30 km, na horizontu moře, uvidíte vyčnívat tureckou pevninu.

Pláže v okolí města Rhodos

Kromě přístavů je pobřeží kolem města Rhodos tvořeno také krásnými plážemi. Podél severozápadního pobřeží se táhne dlouhá, oblázková pláž patřící k letovisku Ixia. Kvůli blízkosti hlavního města bývá pláž plná turistů, jejichž nápor ale poměrně dobře zvládá, je dostatečně široká (až 60 m). Samozřejmostí je kompletní plážové vybavení v podobě lehátek, půjčoven sportovních potřeb a taveren nabízejících řecké speciality. Od ubytovacích kapacit je pláž oddělena hlavní silnicí.

Přímo na špičce ostrova najdete zelený park s budovou mořského akvária. Společně s přilehlou pláží Eli poskytuje turistům nádhernou podívanou. Opravdu stojí za to navštívit toto krásné místo a můžete také přeplavat ze z jednoho moře do druhého. Pláž Eli pokračuje od cípu ostrova na jihovýchod, je dlouhá cca 800 m a široká až 80 m. V blízkosti pláže stojí několik moderních hotelů, v jejichž přízemí jsou provozovány taverny a ostatní služby všeho druhu (obchůdky, půjčovny, kadeřnictví atd.). Pláž Eli je velmi živá.

Pro koho je středisko vhodné?

Starobylé město Rhodos patří bezesporu k nejhezčím místům na ostrově. Milovníci historie vyzdvihují zejména velké množství památektéměř dokonale dochovaných památek, z různých dob a různých stylů. Je vzrušující si představit, že lidé pracují ve stejných budovách, ve kterých před 6 staletími žili maltézští rytíři. Na druhou stranu existuje zhruba dvě stě ulic a uliček, které prostě nemají jména. Je tak velmi jednoduché ztratit orientaci. Pokud se tak stane, ptejte se například na Sokratovu ulici, ta je nejblíže ke středověkému centru.

Toužíte-li na své dovolené objevovat řeckou historii, procházet se mezi starobylými památkami a po západu slunce si užívat nočního života, potom je město Rhodos právě pro vás. Pokud chcete hlavní město využít jako výchozí bod pro cestování po krásách celého ostrova, potom je to už trochu komplikovanější. Především v hlavní turistické sezoně musíte počítat s hustější dopravou a není výjimkou, že v autě strávíte i hodinu než se dostanete z centra města ven. Pokud chcete ostrov procestovat, zkuste se podívat po ubytování radši v letoviscích Kolymbia, Lindos či Pefki (Pefkos). Ať už ale budete kdekoliv, určitě si výlet do hlavního města udělejte, stojí to za to.

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Letoviska v blízkém okolí: Ialyssos, Ixia, Kalithea, Koskinou (Reni Koskinou), Trianta

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Rhodos: Afandou, Archangelos, Faliraki, Ialyssos, Ixia, Kalithea, Kiotari, Kolymbia, Koskinou (Reni Koskinou), Lardos, Lindos, Rhodos (město)

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám