Výlety na ostrově Rhodos

Hlavní strana -Rhodos -Výlety -Ostrov Halki (Chalki)

Ostrov Halki (Chalki) - ostrov Rhodos

Malý ostrov Halki se nachází v těsné blízkosti západního pobřeží ostrova Rhodos a plavba k němu trvá zhruba jednu hodinu. Cílem návštěvníků bývá malebné přístavní městečko Chalki (Nimporio) s krásnou promenádou a procházky okolní divokou přírodou.

Rhodos, Ostrov Halki (Chalki) na mapě Google maps

Řecký ostrov Halki (Chalki)

Řecký ostrov Halki (Chalki) je nejmenším obydleným ostrovem Dodekanés a leží asi 9 km od západního břehu ostrova Rhodos. Ostrůvek vyniká především svojí krásnou, tradiční architekturou a poklidnou atmosférou. Celoročně tu bydlí zhruba tři sta obyvatel (v letní sezoně více), ale všichni žijí v jediném obydleném městě na ostrově – v hlavním městě Chalki (Nimporio / Emporio). Ve vnitrozemí ostrova se nachází ještě opuštěná vesnička Chorio se středověkým hradem.

Příjmy města plynou primárně z cestovního ruchu, ale dlouhou tradici má mezi místními také rybolov. Hlavním problémem ostrova Chalki je však nedostatek pitné vody, protože se tu nenachází žádný přírodní zdroj. Pitná voda je proto přivážena z ostrova Rhodos a obyvatelé Chalki také do velkých rezervoárů zachytávají dešťovou vodu.

Hlavní město a přístav Nimporio (Chalki / Emporio)

Hlavní město Nimporio je malebná vesnička, která se rozprostírá kolem přístavu na východní straně ostrova Halki. Připlouvající návštěvníky upoutá již na první pohled svoji velmi příjemnou architekturou, zejména tradičními neoklasicistními domky, vyvedenými v pastelových barvách, a kostelem se zajímavou zvonicí. Nábřeží je lemováno kavárnami, restauracemi a obchůdky.

Zdejší kostel je zasvěcen sv. Mikulášovi (Agios Nikolaos), který je patronem ostrova Chalki. Postaven byl v 60. letech 19. století a budete-li mít čas, zajděte se podívat do jeho interiéru, který zdobí zajímavé fresky. Za podívanou stojí také radnice města Nimporio nebo tři větrné mlýny.

Stará vesnice Chorio

Původně byla hlavním osídlením na ostrově vesnička Chorio (asi 3 km západně od města Nimporio), kterou ale její obyvatelé začali v 19. století opouštět a stěhovat se právě do přístavní obce Nimporio (Chalki). Nad vesnicí Chorio, na vrcholu prudkého a skalnatého kopce, stojí pozůstatky středověkého hradu se silnými, vysokými zdmi. Hrad byl postaven ve 14. století rytíři sv. Jana, aby chránil ostrov a jeho obyvatele před pirátskými nájezdy. Na hrad se lze dostat po zpevněné stezce, těsně před hradem navíc stojí tři malé kapličky.

Pláže ostrova Halki

Obdobně jako je ostrov Chalki velmi hornatý a kamenitý, jsou i jeho pláže převážně oblázkové až kamenité. Pláže na ostrově Chalki však vynikají průzračným a křišťálově čistým mořem. Většina organizovaných pláží se nachází v blízkosti hlavního města Nimporio a je dostupná pěšky či autobusem. Dál od Nimporia jsou už pláže neorganizované a prázdné, ideální pro relaxaci v naprosté samotě a souznění s přírodou.

K oblíbeným plážím ostrova Chalki patří zejména pláž Pondamos, která leží v uzavřeném zálivu v těsné blízkosti hlavního města (v jeho západní části). Pondamos je písčitá pláž s jemnými oblázky, vybavená lehátky a slunečníky. Jako jedna z nejhezčích pláží ostrova Chalki je hodnocena pláž Ftenagia, nacházející se taktéž v těsné blízkosti hlavního města (v jeho jižní části). Pláž Ftenagia je kamenitá, ale o to více vynikne průzračná čistota zdejšího moře. K dispozici jsou tu návštěvníkům lehátka, slunečníky i taverna.

K zajímavým místům patří například také pláž Trachia, kterou tvoří úzký pás pevniny spojující ostrov Chalki s malým poloostrovem na jihu. Kdo vyhledává nevšední přírodní krásy, bude jistě nadšený.

Další turistické tipy

Ostrov je protkán i množstvím starých pěších stezek, které vás zavedou k nejrůznějším malým kapličkám, ruinám starých osad, odlehlým plážím či na vrcholky kopců s úchvatným výhledem na moře. Pokud tu chcete strávit pár dní, pak je pěší turistika naprosto ideální aktivitou. Nejlépe na jaře a podzim, kdy silné řecké sluníčko ještě tolik nepálí.

Denně sem míří trajekty z malého přístavu Kamiros Skala a plavba na ostrov trvá v rozmezí 45 až 75 minut (podle toho, jaký typ lodě si vyberete).

Přístavní městečko Nimporio svým vzhledem připomíná mnohem známější přístavní město Symi na stejnojmenném ostrově Symi. Návštěva ostrova Symi patří mezi oblíbené výlety turistů pobývajících na ostrově Rhodos a kromě hlavního města Symi bývá cílem jejich plavby i další přístav Panormitis s klášterem zasvěceným archandělovi Michaelovi.

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Tipy na výlety na ostrově RhodosBílé městečko Lindos, Hlavní město Rhodos, Lázně Kalithea, Ostrov Symi a klášter Panormitis, Sedm pramenů (Eptá Pigés), Údolí motýlů (Petaloudes), Vodní park Faliraki

Letoviskaplážepamátky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám