Výlety na ostrově Rhodos

Hlavní strana -Rhodos -Výlety -Ostrov Symi a klášter Panormitis

Ostrov Symi a klášter Panormitis - ostrov Rhodos

Ostrov Symi a klášter Panormitis

Oblíbeným výletem turistů bývá plavba lodí na ostrov Symi, malebný řecký ostrůvek ležící severně od ostrova Rhodos a téměř na dohled od turecké pevniny. Ostrov Symi se pyšní hned několika zajímavostmi – přístavním městem plným barevných domků, obyvateli ostrova, kteří jsou vyhlášenými lovci mořských hub, nebo krásným klášterem Panormitis.

Rhodos, Ostrov Symi a klášter Panormitis na mapě Google maps

Hlavní město Symi a přístav Gialos

Poznávací výlet na ostrov Symi začíná obvykle v jeho hlavním, stejnojmenném městě Symi, v přístavu Gialos. Přístavní městečko upoutá pozornost připlouvajících již z dálky, neboť okolní svahy pokrývají úžasné, tradiční, kamenné domy postavené v neoklasicistickém stylu, které září do všech stran různými barvami. Díváte-li se na propagační fotografie tohoto místa, máte pocit, že musejí být počítačově upraveny. Až tady ale poznáte, že realita je ještě mnohem úchvatnější. Na ostrově Symi se již přes generace předává i jedna taková hezká tradice. Pokud má otec žijící na Symi dceru, měl by jí v dospělosti také postavit jeden takový pěkný barevný domeček.

Přístavu dominuje Rolói, věž s hodinami. Před věží stojí socha chlapce, malého Michaela (Michalaki), který jakoby vítal návštěvníky ostrova. Podle místní pověsti se jedná o malého chlapce, syna lovce mořských hub. Ten vždy na svého otce čekal v přístavu, než se vrátí z lovu. Jednou ho ale bohužel vyhlížel marně, otce se už nedočkal. Socha Michaela má tak být připomínkou toho, že být lovcem mořských hub je náročné a nebezpečné povolání. Ostrov Symi je obchodem s mořskými houbami vyhlášený už od 18. století. Vyhledávaný je také kvůli místním bylinkám a koření. Na stejné straně přístavu se nachází i „holubice míru“, nádherná socha představující válečný památník.

Z přístavního města Symi můžete vyjít nahoru do „horního města“ Chorió, a to po schodišti o 500 schodech, kterému místní přezdívají Kalí Stráta, tedy „dobrá cesta“. Vaše úsilí bude odměněno nádherným výhledem do dalekého okolí. Za návštěvu stojí také dominanta horního města – chrám Panayia.

Přístav Panormitis a klášter Panormitis

Po prohlídce města Symi a přístavu Gialos výlet pokračuje plavbou k jižnímu cípu ostrova, do přístavu Panormitis. Nachází se zde jedna z nejvýznamnějších památek ostrova, klášter Panormitis, zasvěcený archandělovi Michaelovi, patronu ostrova a ochránci námořníků. Klášter pochází z počátku 18. století a dodnes je obýván mnichy. Každou připlouvající loď přivítá zvonění zvonů, po vylodění můžete navštívit klášter a pro občerstvení vám doporučujeme místní vyhlášenou pekárnu, která svým pečivem zásobovala již sultánský stůl.

Život na ostrově Symi je velmi poklidný a jistě vás zláká k tomu, abyste trochu zvolnili tempo a užívali si okolních krás. Vychutnejte si procházku úzkými uličkami, vůni rozmanitých bylinek nebo malé občerstvení v některé z taveren přímo u přístavu. Ideálně pro odjezd z ostrova Rhodos doporučujeme využít přístav Mandraki, ze kterého lodě na ostrov Symi odplouvají nejčastěji.

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Tipy na výlety na ostrově RhodosBílé městečko Lindos, Hlavní město Rhodos, Lázně Kalithea, Ostrov Symi a klášter Panormitis, Sedm pramenů (Eptá Pigés), Údolí motýlů (Petaloudes), Vodní park Faliraki

Letoviskaplážepamátky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám