Greece

Výlety na ostrově Rhodos

Hlavní strana - Rhodos - Výlety - Ostrov Symi a klášter Panormitis

Ostrov Symi a klášter Panormitis - ostrov Rhodos

Ostrov Symi a klášter Panormitis

Oblíbeným výletem turistů bývá plavba lodí na ostrov Symi, malebný řecký ostrůvek ležící severně od ostrova Rhodos a téměř na dohled od turecké pevniny. Ostrov Symi se pyšní hned několika zajímavostmi – přístavním městem plným barevných domků, obyvateli ostrova, kteří jsou vyhlášenými lovci mořských hub, a nesmíme zapomenout na klášter Panormitis.

Rhodos, Ostrov Symi a klášter Panormitis na mapě Google maps

Poznávací výlet na ostrov Symi začíná obvykle v jeho hlavním, stejnojmenném městě Symi, v přístavu Gialos. Přístavní městečko upoutá pozornost připlouvajících již z dálky, úžasné tradiční kamenné domy postavené v neoklasickém stylu pokrývají okolní svahy a září do všech stran různými barvami. Díváte-li se na propagační fotografie tohoto místa, máte pocit, že musejí být počítačově upraveny. Až tady ale poznáte, že realita je ještě mnohem úchvatnější. Mají zde i takovou hezkou tradici. No hezkou... Pokud má otec žijící na Symi dceru, měl by jí v dospělosti také postavit jeden takový pěkný barevný domeček.Smile

Přístavu dominuje Rolói, věž s hodinami. Před věží stojí socha chlapce, malého Michaela (Michalaki), který jakoby vítal návštěvníky ostrova. Podle místní pověsti se jedná o malého chlapce, syna lovce mořských hub. Ten vždy na svého otce čekal v přístavu, než se vrátí z lovu. Jednou ho ale bohužel vyhlížel marně, otce se už nedočkal. Socha Michaela má tak být připomínkou toho, že být lovcem mořských hub je náročné a nebezpečné povolání. Ostrov Symi je obchodem s mořskými houbami vyhlášený už od 18. století. Vyhledávaný je také kvůli místním bylinkám a koření. Na stejné straně přístavu se nachází i „holubice míru“, nádherná socha představující válečný památník.

Z přístavního města Symi můžete vyjít nahoru do „horního města“ Chorió, a to po schodišti o 500 schodech, kterému místní přezdívají Kalí Stráta, tedy „dobrá cesta“. Vaše úsilí bude odměněno nádherným výhledem do dalekého okolí. Za návštěvu stojí také dominanta horního města – chrám Panayia.

Po prohlídce města Symi a přístavu Gialos výlet pokračuje plavbou k jižnímu cípu ostrova, do přístavu Panormitis. Nachází se zde jedna z nejvýznamnějších památek ostrova, klášter Panormitis, zasvěcený archandělovi Michaelovi, patronu ostrova a ochránci námořníků. Klášter pochází z počátku 18. století a dodnes je obýván mnichy. Každou připlouvající loď přivítá zvonění zvonů, po vylodění můžete navštívit klášter a pro občerstvení vám doporučujeme místní vyhlášenou pekárnu, která svým pečivem zásobovala již sultánský stůl.

Život na ostrově Symi je velmi poklidný a jistě vás zláká k tomu, abyste trochu zvolnili tempo a užívali si okolních krás. Vychutnejte si procházku úzkými uličkami, vůni rozmanitých bylinek nebo malé občerstvení v některé z taveren přímo u přístavu.

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Tipy na výlety na ostrově RhodosBílé městečko Lindos, Hlavní město Rhodos, Lázně Kalithea, Ostrov Symi a klášter Panormitis, Sedm pramenů (Eptá Pigés), Údolí motýlů (Petaloudes), Vodní park Faliraki

Letoviskaplážepamátky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám