Výlety na ostrově Rhodos

Hlavní strana -Rhodos -Výlety -Přístav Mandraki

Přístav Mandraki - město Rhodos

Přístav Mandraki

Starý přístav hlavního města Rhodos, přístav Mandraki, se nachází v těsné blízkosti Nového města Rhodos na východním pobřeží ostrova. Právě zde prý stávala obrovská antická socha Kolossos rhodský, která se do současnosti bohužel nedochovala, ale přístav stále obklopuje mnoho jiných, nádherných historických památek. Přístav Mandraki je dnes jedním ze symbolů ostrova Rhodos.

Rhodos, Přístav Mandraki na mapě Google maps

Rhodský kolos byla obrovská bronzová socha řeckého boha Helia, která patřila mezi sedm divů antického světa. Její život však neměl bohužel dlouhého trvání, neboť socha byla dokončena v roce 292 př. n. l. a už v roce 226 př. n. l. se následkem silného zemětřesení zřítila. Podle legendy stál Kolos rhodský rozkročený právě nad přístavem Mandraki, každou nohou na jiném molu a pod jeho nohama proplouvaly lodě. Dnes přijíždějící lodě vítají dvě menší, bronzové sochy jelena („Elefos“) a laně („Elafina“), pocházející z benátského období a umístěné na kamenných sloupech.

Starý přístav Mandraki je velmi malebným místem, které dnes slouží zejména pro menší lodě a jachty (velké trajekty zaplouvají do nového přístavu Rhodos, který leží hned vedle). V okolí přístavu Mandraki se nachází spousta zajímavých památek a dalších staveb, a proto patří i mezi oblíbené turistické cíle hlavního města Rhodos.

Při příchodu do přístavu vítá návštěvníky kostel Zvěstování (či kostel Evangelismos), který postavili italští architekti v roce 1925 podle návrhu středověkého gotického kostela sv. Jana (ten stojí ve Starém městě Rhodos, vedle Paláce Velmistrů). Někdy je tak proto označován i jako kostel sv. Jana, dnes také jako rhodská katedrála. Kostel zaujme především typickými gotickými dveřmi a okny, oblouky a vysokými stropy, interiér kostela zdobí krásné fresky a ikony. U bočního vchodu kostela stojí vysoká zvonice s hodinami.

Naproti, na opačném břehu přístavu, poutá pozornost pevnost Agios Nikolaos z 15. století, která získala své jméno podle patrona ostrova, svatého Mikuláše. Původně tu stával menší kostel Agios Nikolas, který však v rámci posilování obrany města Rhodos nechal velmistr johanitských rytířů přestavět na mohutnou pevnost. Dnes je pevnost doplněna malým, bílým majákem. Na dlouhém mole u pevnosti stojí také tři nádherně zachovalé, středověké větrné mlýny. Ty ve své době sloužily jako skladiště obilí vyloženého z obchodních lodí v přístavu.

Oblíbeným motivem pro fotografie je pohled přes přístav zpět k městu, kdy celou atmosféru místa dokreslují dvě krásné stavby – Nea Agora, nové tržiště s bílou bránou a kopulemi, mnoha obchody a rušnými kavárnami (lze tu sehnat i čerstvé ryby, maso, bylinky a jiné), a za ním se tyčící Palác velmistrů, ohromná johanitská pevnost s hradbami a cimbuřím. Tržiště postavili Italové ve 20. letech 20. století (ostrov Rhodos ovládali v letech 1912 až 1947) a vystavěli jej v arabském stylu. Za svoji dnešní podobu vděčí Italům i Palác velmistrů, který italští architekti zrekonstruovali na konci 30. let 20. století.

Během léta odplouvají každodenně z přístavu Mandraki lodě do města Lindos, na ostrov Symi či na jiné sousední ostrovy. Po prohlídce starého přístavu tak můžete pokračovat lodním výletem na další kouzelná místa řeckého ostrova Rhodos a jeho blízkého okolí.

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Tipy na výlety na ostrově RhodosBílé městečko Lindos, Hlavní město Rhodos, Lázně Kalithea, Ostrov Symi a klášter Panormitis, Sedm pramenů (Eptá Pigés), Údolí motýlů (Petaloudes), Vodní park Faliraki

Letoviskaplážepamátky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám