Letoviska ostrova Rhodos

Kolymbia - ostrov Rhodos

Kolymbia

Oblíbené přímořské letovisko Kolymbia (někdy také Kolympia) leží na severo-východním pobřeží řeckého ostrova Rhodos, zhruba 25 km jižně od hlavního města Rhodos. Kolymbia patří spíše mezi klidná městečka, i když se v posledních letech těší mezi turisty stále větší oblibě.

Rhodos, Kolymbia na mapě Google maps

Charakteristika letoviska Kolymbia

Středisko Kolymbia se nachází mezi letovisky Afandou a Archangelos, na odbočce z hlavní silnice procházející podél severo-východního pobřeží ostrova.

Poznávacím znamením Kolymbie je 2 km dlouhá, úzká příjezdová cesta lemovaná vzrostlými eukalypty, známá jako „Eucalyptus Street“. Tato silnice pomyslně rozděluje letovisko na dvě části. Oblast severně od této aleje je široká, méně udržovaná a žijící si svým poklidným řeckým životem, na rozdíl od jižní, turisticky živé poloviny, kde se nachází většina hotelů a souvisejících služeb. Turistické zájezdy nabízené cestovními kancelářemi tak z většiny míří do této jižní oblasti. Zdejší hotely nabízejí tradičně kvalitní zázemí, bývají i pěkně udržované, včetně zelených zahrad.

Kolymbia je poměrně mladé městečko, které vzniklo teprve v 30. letech minulého století a cestovní ruch se tu začal rozvíjet až v 80. letech. Vedle původní řecké zástavby tu tak vyrostly moderní hotelové komplexy, což ale v případě letoviska Kolymbia funguje velmi dobře, protože se tyto dvě části vzájemně nijak nenarušují a návštěvníci si mohou užívat jak rozmanitých služeb turistického centra, tak i procházek do okolní přírody.

Stará zástavba však ve skutečnosti čítá jen několik původních usedlostí a typických rodinných domků, ale nenajdeme tu například historické centrum nebo původní náměstí. Většinu letoviska tedy tvoří rekreační a turistická část.

Pláž Kolymbia

Obdobně jako lze letovisko rozdělit na dvě poloviny, můžeme i přiléhající pláž Kolymbia rozdělit na dvě části, a to díky menšímu kopci, který se rozprostírá na pobřeží. Z části skalnatý vršek, klesající na východní straně do Středozemního moře, je však dobře přístupný a doporučujeme si procházkou vyjít na jeho vrchol, odkud budete mít krásný výhled po okolí.

Pláž severně od tohoto kopce je písčito-kamenitá a jde vlastně o jižní část sousední pláže Afandou. Jižní pláž letoviska Kolymbia, kterou pokrývají oblázky různých velikostí, je velmi oblíbená a turisty vyhledávaná, a to především díky pozvolně se svažujícímu moři a průzračné vodě. Najdete zde i příjemnou tavernu s pěkným výhledem. Na plážích jsou návštěvníkům k dispozici různé nabídky vodních sportů a zábavy.

V blízkém okolí se nachází také jedna z nejslavnějších pláží na ostrově, kterou byste určitě neměli vynechat – nádherná písčitá pláž Tsampika.

Pro koho je středisko Kolymbia vhodné?

Svoji dovolenou si v rekreačním letovisku Kolymbia vychutná prakticky kdokoliv. Typická dovolenková, poklidná atmosféra láká k lenošení na pláži, ochutnávání rybích specialit v místních tavernách, užívání si služeb turistického centra a nočního života. Najdete zde obchůdky, supermarkety, bary, kavárny, lékárnu, bankomat, zastávku autobusové dopravy, půjčovnu aut i čerpací stanici.

Kolymbia a tipy na výlety

Na své si přijdou i dobrodružnější povahy, blízkost hlavní silnice spojující sever a jih ostrova totiž nahrává výletům a poznávání krás ostrova. Místní autobusová doprava funguje poměrně spolehlivě, a tak nemějte obavy podniknout nějaký výlet do blízkého okolí.

Jen pár kilometrů od letoviska se rozprostírá krásná pláž Tsambika, kterou pokrývá nádherně jemný písek a kterou lze pozorovat i z přilehlé skály, na jejímž vrcholu se nachází stejnojmenný klášter Tsambika, přezdívaný jako „klášter v oblacích“. Nedaleko od letoviska se směrem do vnitrozemí ukrývá krásný přírodní park Sedm pramenů, severně podél pobřeží se nacházejí bývalé přímořské termální lázně Kalithea („Thermai Kalythiai“) a v hlavním městě Rhodos jste asi za půl hodiny.

V centru letoviska je provozováno několik turistických informačních center, kde si lze objednat i jiné zajímavé výlety.

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Letoviska v blízkém okolí: Afandou, Archangelos, Stegna

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Rhodos: Afandou, Archangelos, Faliraki, Ialyssos, Ixia, Kalithea, Kiotari, Kolymbia, Koskinou (Reni Koskinou), Lardos, Lindos, Rhodos (město)

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám