Památky na ostrově Santorini

Hlavní strana -Santorini -Památky -Kostel Panagia Episkopi

Kostel Panagia Episkopi - ostrov Santorini

Episkopi Gonias, kostel Nanebevzetí Panny Marie

Kostel Panagia Episkopi

Panagia Episkopi, nebo také Episkopi Gonias či kostel Nanebevzetí Panny Marie, pochází z konce 11. století a je nejstarším kostelem na řeckém ostrově Santorini. Tato nádherná středověká duchovní stavba je krásnou ukázkou architektury pravoslavné církve. Kostel naleznete ve vnitrozemské vesničce Mesa Gonia, na úpatí hory Profitis Ilias.

Santorini, Kostel Panagia Episkopi na mapě Google maps

Historie kostela Panagia Episkopi

Ke vzniku kostela se vážou hned dvě oblíbené legendy. Ta první říká, že je tato událost spojena s ikonou svatých (Panagia znamená "všech svatých"), která tu záhadně sama mizela a zase se objevovala. Místní to považovali za znamení a dali na tomto místě vystavět nový kostel. Podle druhé legendy dal pokyn k založení kostela císař Alexius I. Kommenos, když putoval po krásné santorinské krajině mezi vesnicemi Pyrgos a Gonia. První zaznamenaná zmínka o kostelu Panagia Episkopi pochází z roku 1207.

V průběhu 13. století, na počátku čtvrté křížové výpravy, přebírají vládu nad ostrovem Benátčané, kteří mimo jiné vyhnali z ostrova místního ortodoxního (pravoslavného) biskupa a nahradilo ho biskupem latinským. Vedle pravoslavného oltáře v kostele Panagia Episkopi byl postavený katolický a nový biskup se usadil v kapli u skály Skaros, na úpatí kaldery. V roce 1537 se celá egejská oblast dostává pod správu Osmanské říše, následkem čehož se mohl zástupce pravoslavné církve vrátit zpět na ostrov a kostel Panagia Episkopi přijal jako své biskupské sídlo. Katolíci se ovšem svého postavení nechtěli vzdát a tak vzájemné spory trvaly až do roku 1614, kdy byly uznány obě církve (a obě církve dostaly právo vykonávat v kostele své bohoslužby).

Úplné příměří však mezi oběmi církvemi nikdy nenastalo. V roce 1827 se biskupství přestěhovalo do hlavního města Fira a majetek kostela byl postupně vyvlastněn. 20. století však pro kostel znamenalo sérii neštěstí. V roce 1915 propukl v budově požár, který zničil většinu knih a církevních dokumentů, náboženské ikony ale zůstaly naštěstí nedotčené. Zemětřesení z roku 1956 nachápalo velké škody jak na vesnici Mesa Gonia, tak i na samotné stavbě. Rekonstrukce kostela poté trvala až do roku 1986. Zatímco ale probíhaly v kostele restaurátorské práce, nenávratně zmizelo všech 26 mobilních ikon.

Vzhled a interiér kostela

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je krásný, bílý až béžový kostel, který se v průběhu času dočkal několika rozšíření i překrásné zvonice. Půdorys hlavní budovy představuje řecký kříž o délce 14 metrů a maximální šířce 11 metrů. Středová kopule i ostatní střechy jsou pokryté červenými taškami a dokreslují tak velmi příjemně laděný vzhled této budovy. V současnosti tu napočítáme hned pět vchodů.

Ani interiér budovy nezaostává a návštěvníky jistě nadchne svojí výzdovou a bohatstvím. V minulosti byly vnitřní stěny kostela vyzdobeny nádhernými freskami, které však byly v dobách osmanské nadvlády překryty omítkou a většinu z nich zničila i vlhkost. Některé z nich se nicméně podařilo zachránit a obnovit. Návštěvníci tu mohou obdivovat také několik zajímavých ikon svatých. Vzácná je především ikona Panagia Glykofilousa, která je uchovávána ve zvláštním skleněném pouzdře. Ikona pochází z 12. století a je zvlášť cenná proto, že zobrazuje výjev Panny Marie, které je kostel zasvěcen.

Další turistické cíle na ostrově Santorini

Nejoblíbenější památky na ostrově Santorini: Akrotiri (archeologické naleziště), Archeologické muzeum Thera, Kostel Anastasi (Imerovigli), Kostel Panagia Platchani (Oia), Maják Akrotiri, Ruiny Byzantského hradu (Oia), Thira (archeologické naleziště)

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Santorini.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám