Výlety na ostrově Santorini

Hlavní strana -Santorini -Výlety -Kostelík s pramenem Zoodochos Pigi

Kostelík s pramenem Zoodochos Pigi - ostrov Santorini

Kostelík s pramenem Zoodochos Pigi

Malý pravoslavný kostelík Zoodochos Pigi stojí v horách u východního pobřeží řeckého ostrova Santorini, v blízkosti městečka Kamari. Kostelík je známý především díky přírodnímu "životadárnému" prameni, který tu vyvěrá.

Santorini, Kostelík s pramenem Zoodochos Pigi na mapě Google maps

Kostelík Zoodochos Pigi je dosažitelný pouze pěšky a dovede vás k němu malá klikatá turistická cesta, vedoucí z přímořského městečka Kamari do starobylé Théry (dnes archeologického naleziště Thira). Malou kapli chrání mohutné skalnaté útesy a jinak pusté okolí narušuje jen pár kamenných židlí umístěných ve stínu stromů.

V blízkosti kostela se nachází jeskyně s pravděpodobně jediným přírodním pramenem čerstvé vody na ostrově - tzv. Zoodochos Pigi (v angličtině The Life-giving Spring), tedy něco jako "Životadárný pramen". Voda z pramene odkapává ze stropu a vytváří v jeskyni malou přírodní nádrž. Pramen Zoodochos Pigi byl hlavním zdrojem pitné vody pro starověké město Théra a fakticky i pro zbytek ostrova Santorini, i když podle odhadů nemohly být zásoby vody dostačující. V minulosti i dnes ale slouží pramen také jako osvěžení pro unavené kolemjdoucí. Do jeskyně můžete i vstoupit a touto "životadárnou vodou" se dokonce i polít.

Další turistické cíle na ostrově Santorini

Tipy na výlety na ostrově Santorini: Lodní výlet kalderou, Západ slunce v městečku Oia, Nejkrásnější pláže ostrova Santorini, Výlet za krásami hlavního města Fira, Prohlídka starověké Théry

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Santorini.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám