Památky na ostrově Zakynthos

Hlavní strana -Zakynthos -Památky -Kostel Panagia Keriotissa

Kostel Panagia Keriotissa - ostrov Zakynthos

Kostel Panny Marie z Keriotissy (Keri)

Kostel Panagia Keriotissa

Kostel Panagia Keriotissa se nachází v krásné, starobylé vesničce Keri, na jižním výběžku řeckého ostrova Zakynthos. Současná podoba kostela pochází z 18. století, i když samotná stavba je mnohem starší a ukrývá prý zázračný obraz Panny Marie.

Zakynthos, Kostel Panagia Keriotissa na mapě Google maps

Kostel Panagia Keriotissa, známý také jako kostel Panny Marie z Keriotissy (či Saint Virgin Keriotissa) stojí na okraji malebné vesničky Keri, která propůjčila své jméno blízkému přímořskému letovisku Limni Keri. Kostel kdysi patřil Benátkám, ale datum jeho výstavby ani původní podoba nejsou známy. V 17. století předali Benátčané kostel místním obyvatelům a v roce 1745 prošla stavba velkou renovací a získala dnešní podobu. Rok 1745 je vyryt i nad vchodem do kostela. Další renovace se kostel dočkal po zemětřesení v roce 1953, ale opravy byly prováděny s cílem zachovat původní architektonický styl.

Poměrně velký kostel Panagia Keriotissa je vyveden v příjemných barevných odstínech, převážně žluté. Zdobí jej reliéfní okna a nevšední vchod zdobený sloupy, které připomínají antické pilíře. Ke kostelu patří také krásná zvonice s červenou kopulí. A i když je kostel postavený netradičně až na okraji vesnice, rozhodně je její dominantou, neboť jeho zvony jsou slyšet široko daleko. Nádvoří kolem kostela a zvonice je velmi pěkně upravené a v dlažbě můžeme vidět i barevné obrazce a detaily.

Uvnitř kostela je uschován starobylý obraz Panny Marie, ke kterému se váže jedna legenda. Kdysi tu prý chodíval jeden pastýř pást své ovce a jednoho dne jeho pozornost upoutalo cosi jiskřivého vzadu ve křoví. Bylo to ale schováno hluboko v hustém a pichlavém porostu a pastýř se k tomu nemohl dostat. Když se to tam objevovalo ale i další dny, pastýři zvědavost nedala a křoví zapálil, aby se k tajemnému předmětu dostal. Našel tu obraz Panny Marie, která pravou rukou drží Ježíše Krista. Obraz byl od ohně trochu ohořelý, ale velmi krásný a pastýř ho odnesl do vesnického kostela. Jaké bylo ale jeho překvapení, když druhý den našel obraz znovu na mýtině, na stejném místě jako poprvé. Místní obyvatelé se shodli, že obraz je zázračný a že je správné, aby právě na tomto místě vyrostl kostel zasvěcený Panně Marii, který bude obraz ochraňovat.

Kromě ikony Panny Marie se v kostele nacházejí i jiná významná umělecká díla, budete-li mít možnost, určitě nahlédněte i do jeho interiéru.

Další turistické cíle na ostrově Zakynthos

Nejoblíbenější památky na ostrově Zakynthos: Klášter Anafonitria, Klášter Panagia Skopiotissa, Kostel svatého Dionýsa, Kostel svatého Mikuláše (Zante), Větrný mlýn Skinari, Zřícenina hradu Bochali

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Zakynthos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám