Památky na ostrově Zakynthos

Hlavní strana -Zakynthos -Památky -Klášter Anafonitria

Klášter Anafonitria - ostrov Zakynthos

V blízkosti vesnice Anafonitria, v severozápadní části ostrova, stojí krásný a unikátní klášter zasvěcený Panně Marii. Ačkoliv datum jeho vzniku není známé, uvádí se, že se jedná o nejstarší dosud stojící stavbu na ostrově (podle některých pramenů pochází pravděpodobně z 15. století). Místo je také spjato se sv. Dionýsem, patronem ostrova Zakynthos.

Zakynthos, Klášter Anafonitria na mapě Google maps

Podle legendy postačila k založení kláštera ikona Panny Marie s Ježíškem nalezená ve skalách, která se sem dostala při ztroskotání obchodní lodě z Konstantinopole. Klášter se skládá z několika budov, jednu z nich tvoří pozůstatky původní obranné věže, dnes zvonice. A přestože je klášterní kostel jen kopií původní budovy, jsou jeho stěny zdobeny zajímavými freskami a malbami a obdivovat tu můžete také vyřezávaný, pozlacený ikonostas.

Podle místních pamětí zde ve funkci představeného působil i Daniel Sigoúros, později známý jako svatý Dionýsios. Právě tady prý trávil poslední, významné roky svého života. Říká se, že klášter má díky působení sv. Dionýsa zázračnou moc a kdo si v klášteře zapálí svíčku, tomu se splní všechna jeho přání (turisté si mohou na místě svíčku za symbolickou cenu koupit).

Další turistické cíle na ostrově Zakynthos

Nejoblíbenější památky na ostrově Zakynthos: Klášter Anafonitria, Kostel svatého Dionýsa, Maják Skinari

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Zakynthos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám