Památky na ostrově Zakynthos

Hlavní strana -Zakynthos -Památky -Klášter Anafonitria

Klášter Anafonitria - ostrov Zakynthos

Klášter Anafonitria

Klášter Anafonitria se nachází v severozápadní části řeckého ostrova Zakynthos a je architektonicky i historicky velice zajímavou památkou. Pochází z období 15. století a patří mezi nejstarší dosud stojící stavby na ostrově. Klášter byl zasvěcený Panně Marii a jeho historie je spjata i se sv. Dionýsem, patronem ostrova Zakynthos.

Zakynthos, Klášter Anafonitria na mapě Google maps

Byzantský klášter Anafonitria se nachází ve vnitrozemí řeckého ostrova Zakynthos, v rozlehlém borovicovém lese nedaleko stejnojmenné vesničky Anafonitria. Klášter byl založen v polovině 15. století, během benátské okupace ostrova, a patří tak k nejstarším stavbám tohoto druhu na ostrově Zakynthos.

Klášter Anafonitria byl zasvěcený Panně Marii a váže se k němu také legenda o nálezu zázračné ikony. Ikona Panny Marie s Ježíškem byla nalezena v nedalekých skalách poté, co u břehů ostrova Zakynthos ztroskotala obchodní loď z Konstantinopole. V noci viděl pastýř ve skále velmi silné světlo, a když se tam šel ráno s ostatními vesničany podívat, našli v jeskyni ikonu Panny Marie.

Klášter Panny Marie se skládá z několika budov a také věže, která byla původně postavena jako obranná a dnes slouží jako zvonice. Hlavní kostel se nachází ve středu areálu kláštera a má půdorys trojlodní baziliky. Stěny kostela jsou zdobeny zajímavými, starobylými freskami a malbami a obdivovat tu můžete také vyřezávaný, pozlacený ikonostas.

Podle místních pamětí zde ve funkci představeného působil i Daniel Sigoúros, později známý jako svatý Dionýsios. Právě tady prý trávil poslední, významné roky svého života (16. století). Jako opat se tu také setkal s vrahem svého bratra, kterému dokázal odpustit. Říká se, že klášter má díky působení sv. Dionýsa zázračnou moc a kdo si v klášteře zapálí svíčku, tomu se splní všechna jeho přání.

Přestože v klášteře v současnosti nežijí žádní mniši, stará se o něj místní kněz a vesničané. Je to nádherné, uklidňující místo s krásnými církevními stavbami, zahradami i turistickým zázemím v podobě taverny a malého obchůdku se suvenýry.

Další turistické cíle na ostrově Zakynthos

Nejoblíbenější památky na ostrově Zakynthos: Klášter Anafonitria, Klášter Panagia Skopiotissa, Kostel svatého Dionýsa, Kostel svatého Mikuláše (Zante), Větrný mlýn Skinari, Zřícenina hradu Bochali

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Zakynthos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám