Památky na ostrově Zakynthos

Hlavní strana -Zakynthos -Památky -Klášter Panagia Skopiotissa

Klášter Panagia Skopiotissa - ostrov Zakynthos

Klášter Panny Marie ze Skopiotissy (Argassi)

Klášter Panagia Skopiotissa

Klášter Panagia Skopiotissa stojí na samém vrcholu hory Skopos, v jihovýchodní části řeckého ostrova Zakynthos. Současná podoba kláštera pochází ze 17. století, nicméně klášter jako takový patří k nejstarším na ostrově.

Zakynthos, Klášter Panagia Skopiotissa na mapě Google maps

Klášter Panagia Skopiotissa se nachází na poloostrově Vasilikos, nedaleko vesnice Argassi. Do současnosti se z celého kláštera dochovala pouze jeho část, a to krásný kostel Panny Marie ze Skopiotissy, přičemž z obvodových zdí a dalších staveb klášterního komplexu jsou dnes jen pozůstatky. Klášter je důležitou historickou památkou ostrova Zakynthos a také oblíbeným cílem výletů, protože návštěvníkům nabízí úžasný výhled do okolí. Klášter stojí na hoře Skopos s nadmořskou výškou 496 metrů. V minulosti sloužil také jako strážní věž pro město Zakynthos a větší část ostrova.

Klášter Panagia Skopiotissa byl postaven v roce 1446, pravděpodobně na ruinách antického chrámu zasvěceného bohu Apollonovi a bohyni Artemis. Vlivem času však klášter chátral a poničen byl i silným zemětřesením, a proto byl ve 20. a 30. letech 17. století opraven a přestavěn. Současná podoba klášterního komplexu a zejména kostela Panny Marie ze Skopiotissy pochází ze 17. století.

Kostel Panny Marie ze Skopiotissy byl postaven podle řeckého křížového půdorysu a s poněkud nevšední kopulí, která má oválný tvar s osmi stranami. Zajímavé je, že celkový architektonický styl katolikonu (hlavního klášterního kostela) se více podobá kostelům stavěným na Kykládách, ale oválný tvar kopule odkazuje spíše na západní tradice. Prý se také jedná o jediný kostel s kopulí na ostrově Zakynthos. Interiér kostela zdobí nástěnné malby z konce 17. století, ikona Panny Marie ze Skopiotissy či mramorový ikonostas. Na podlaze kostela je viditelný dvouhlavý orel, který má vyjadřovat příslušnost k pravoslaví.

Ke klášteru Panagia Skopiotissa lze dojít stezkou z přímořského střediska Argassi, která se vine nahoru na Skopos a měří celkově asi 4 km. Procházka je to nádherná a voňavá, protože stezku lemují nejrůznější keře a byliny, ale také poměrně náročná. Turistická trasa vede stále do kopce a někdy nepříliš zpevněným terénem, proto někteří vymění výšlap za vyjížďku (doporučujeme spíše čtyřkolku nebo terénní typ auta). Klášter stojí téměř až na samém vrcholu hory Skopos a těsně pod ním funguje i malý bar. Kromě toho, že vám majitel baru rád prodá zmrzlinu či chlazený nápoj, tak vám také v případě zájmu odemkne kostel, abyste mohli nahlédnout i dovnitř.

Klášter Panagia Skopiotissa nabízí úžasný výhled do dalekého okolí a ještě lepší panoramatický výhled se vám otevře, pokud vystoupíte na skalnatý kopec na východní straně klášterního komplexu. Odtud lze spatřit město Zakynthos, záliv Laganas, poloostrov Vasilikos, dokonce i Peloponés či ostrov Kefalonie.

Další turistické cíle na ostrově Zakynthos

Nejoblíbenější památky na ostrově Zakynthos: Klášter Anafonitria, Klášter Panagia Skopiotissa, Kostel svatého Dionýsa, Kostel svatého Mikuláše (Zante), Větrný mlýn Skinari, Zřícenina hradu Bochali

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Zakynthos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám