Letoviska ostrova Zakynthos

Limni Keri - ostrov Zakynthos

Limni Keri

Malé a klidné přímořské letovisko Limni Keri s přístavem leží v jižní části řeckého ostrova Zakynthos, cca 18 km jihozápadně od hlavního města Zante. Oblast Keri je ideální nejen k odpočinku, ale díky zajímavým skalním útvarům a průzračně čisté vodě také k potápění a šnorchlování.

Zakynthos, Limni Keri na mapě Google maps

Turistické letovisko Limni Keri

Poklidné přímořské letovisko Limni Keri (někdy také Limni Keriou) se nachází ve svahu, až na samém západním konci rozlehlého zálivu Laganas s nejoblíbenějšími prázdninovými středisky Laganas, Kalamaki či Agios Sostis. Turistická část letoviska Limni Keri se rozprostírá přímo na pobřeží, kde kdysi bývalo také jezero Keriou, podle něhož získala oblast své jméno (Limni znamená v řečtině "jezero"). Postupem času bohužel jezero kompletně vyschlo. Oblast kolem jezera je však i dnes velmi úrodná, místní se věnují zejména pěstování zeleniny, oliv a chovu domácích zvířat.

Limni Keri je příjemné letovisko, velmi úzce spojené s okolní zelenou přírodou. Nabízí návštěvníkům ubytování především v útulných apartmánech a rodinných penzionech, nachází se tu i několik menších hotelů a ve vzdálenosti několika kilometrů také kemp. V okolí pláže a přístavu je rozeseto několik barů, kaváren a taveren, v jejichž nabídce se objevují i tradiční zakynthoské pochoutky, zralé sýry, pečivo, lahodná řecká vína a čerstvé ryby.

Pláže Keri a Marathias

K prázdninovému středisku Limni Keri přiléhá pláž Keri, která je převážně oblázková, místy až kamenitá, ale na které lze najít i pruhy pláže čistě písečné. Písek převažuje u vstupu do moře a pokračuje dál i po mořském dně, koupání je tu tak příjemné a na pláž míří i rodiny s dětmi. Výhodou je také okolní zeleň (převážně pinie), která návštěvníkům poskytuje přirozený stín. Za čistotu moře byla pláž oceněna tzv. modrou vlajkou.

Pláž Keri disponuje dobrým turistickým zázemí v podobě několika taveren, kaváren a barů rozmístěných podél pláže, turisté mohou využít také lehátka a slunečníky k pronájmu či sociální zařízení. V Keri funguje potápěčská škola, neboť oblast kolem jižního výběžku ostrova Zakynthos je velmi oblíbená právě mezi milovníky potápění a šnorchlování i mezi vyznavači surfingu, plachtění apod. Nádherné jeskyně, skalní útvary a křišťálově čisté moře sem pravidelně lákají mnoho z nich. K nejzajímavějším místům patří jistě jeskyně Keri a bílé skály Myzithres.

Důležitou součást pláže tvoří přístav Keri, kde kotví malé čluny, které si lze pronajmout a prozkoumat tato krásná místa blíže. Doporučujeme se vydat např. na "želví" ostrov Marathonisi, který se nachází přímo naproti pláži Keri, nebo např. také na blízkou pláž Marathias, k jeskyním Keri či k bílým skálám Mizithres.

Tipy na výlety v okolí

V oblasti Limni Keri dominují právě lodní výlety, které zahrnují plavby kolem mysu Keri (nebo také mysu Marathia), což je nejjižnější bod ostrova Zakynthos, a další blízké cíle, zmíněné již výše - především ostrov Marathonisi, jeskyně Keri či zajímavé skalní útvary Myzithres. Procházkou lze dojít také k sousední pláži Marathia.

Oblast Limni Keri je však krásná také na souši a ideální pro pěší túry po okolí. Několik kilometrů od přímořského letoviska Limni Keri směrem do kopcovitého vnitrozemí leží původní, starobylá část vesnice Keri. Starou část Keri tvoří malé kamenné domky a velmi úzké uličky. Na náměstí stojí kostel Panagia Keriotissa a obklopují ho tradiční dílny a výrobny, které tu zachovávají tradiční řemesla. Vesnici Keri jistě stojí za to navštívit a poznat tak i druhou tvář letoviska Limni Keri.

K vesnici Keri patří také starý, 9 metrů vysoký maják Keri (či Pharos), který stojí na vrcholu útesů a z něhož je nádherný výhled do širokého okolí. Oblíbeným cílem procházek je především při západu slunce, kdy jsou krásně osvětlené i světlé skály Myzithres (či Mitzitres).

Pro koho je středisko Limni Keri vhodné

Turistické středisko Limni Keri je malé a klidné letovisko, do kterého míří jednak turisté hledající klid a odpočinek, nenároční na služby a zábavu a pak také vyznavači potápění, šnorchlování a dalších adrenalinových vodních sportů, neboť oblast kolem Limni Keri a mysu Keri patří k významným potápěčským oblastem v celoevropském měřítku.

V blízkosti se nacházejí apartmány a penziony, na plážové promenádě restaurace a taverny s nabídkou typicky řeckého jídla i čerstvých ryb. Ve vesnici je otevřený obchod s potravinami a s místními výrobky a suvenýry. Noční život tu není příliš bujarý, ale taverny často pořádají večery s živou hudbou.

Za většími nákupy, turistickými atrakcemi a rušným nočním životem doporučujeme vyrazit např. do nedalekého letoviska Laganas (cca 14 km), které je nejrušnějším a nejoblíbenějším resortem ostrova, nebo přímo do hlavního města Zante. V letovisku Limni Keri funguje místní autobusová doprava, která zajišťuje spojení s blízkými letovisky a hlavním městěm Zakynthos. Lze si tu zapůjčit automobil (popř. motorku, jízdní kolo apod.) a prozkoumat krásy ostrova Zakynthos důkladněji.

Další turistické cíle na ostrově Zakynthos

Letoviska v blízkém okolí: Agalas, Porto Koukla

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Zakynthos: Agios Nikolaos, Agios Sostis, Alykes, Argassi, Kalamaki, Laganas, Limni Keri, Město Zakynthos (Chóra), Tsilivi, Vassilikos

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Zakynthos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám