Letoviska ostrova Korfu (Kerkyra)

Hlavní strana -Korfu -Letoviska -Město Korfu (Kerkyra)

Město Korfu (Kerkyra) - ostrov Korfu

Město Korfu (Kerkyra)

Město Korfu (Kerkyra) je hlavním městem řeckého ostrova Korfu a zároveň je jedním z nejvíce osídlených měst Jónských ostrovů. Leží na malém výběžku uprostřed východního pobřeží Korfu, kde se nachází i hlavní přístav ostrova.

Korfu, Město Korfu (Kerkyra) na mapě Google maps

Hlavní město ostrova Korfu bylo založeno v 8. století př. n. l. Dnes tu žije přes 40 tisíc obyvatel a každoročně jej navštíví miliony turistů.

Můžeme tu vypozorovat hned několik hlavních dějišť, kde se vedle běžného života místních obyvatel odehrává i velmi čilý cestovní ruch. Město Korfu nabízí turistům opravdu vše potřebné od příjemných taveren a barů, přes nejrůznější obchody, zábavní centra a komfortní ubytovací zařízení až po krásné pláže a unikátní historické památky.

Součástí města je přístav, který nabízí kolemjdoucím zajímavou podívanou. Kotví tu velké množství jachet a člunů a také odtud vyplouvají či připlouvají veliké luxusní výletní lodě i menší parníky směřující do okolí Korfu. Okolí přístavu je také příjemným místem pro podvečerní procházky.

Uličkou od přístavu dojdete na malé náměstí nacházející se pod tzv. Novou pevností. Dnes již jako muzeum sloužící vojenská stavba vznikla za benátské nadvlády, nynější podobu ale získala až v 19. století, kdy na Korfu vládli Britové.

Budete-li po této cestě pokračovat dál, dostanete se do historické části města neboli "Corfu Old Town", zapsané od roku 2007 na seznamu světového dědictví UNESCO. K vidění tu jsou opravdu nádherné památky z nejrůznějších historických etap existence města. Nejnavštěvovanější pamětihodností starého města je druhá, tentokrát starší, vojenská pevnost s patřičným pojmenováním Stará pevnost. Pevnost se tyčí vysoko nad hlavami, z jedné strany dohlíží na mořské dálky a z druhé zase na historické centrum města. Z pevnosti je opravdu úžasný pohled na město, který stojí za to. Stará pevnost pochází z éry Byzantinců a Benátčanů a přečkala dokonce i tři útoky osmanských Turků. Stejně tak bychom se do centra a zároveň k pevnosti dostali, kdybychom se vydali z přístavu podél moře. I tuto cestu lemuje množství taveren a barů.

Město Korfu ukrývá také několik kostelů (kostel sv. Spiridona, kostel Svaté Trojice, kostel sv. Jiří a další), pravoslavnou katedrálu Mitropolis z 16. století nebo několik muzeí a starověkých vykopávek, například z chrámu bohyně Artemis. Zajímavou památkou je například Menékratova hrobka, pomník bez lidských ostatků postavený v 6. století př. n. l. ambasadorovi z Kérkyry – Menékratovi, jenž zahynul na moři.

Náměstí Sarocco je důležitým dopravním uzlem pro městskou hromadnou dopravu, protože odtud míří autobusy do všech možných směrů. Po celém Korfu fungují dvě autobusové linky - GREEN Line a BLUE Line. Ve městě najdete i množství půjčoven aut a motorek, což určitě ocení příznivci aktivní dovolené, kteří by chtěli prozkoumat ostrov na vlastní pěst. Turisticky příjemné je to, že do starého města nesmí jezdit auta. Můžete si tu tak užít opavdovou atmosféru tohoto starobylého místa, nerušenou hlukem z dopravy, kterou ještě umocňují úzké uličky s obchůdky a kavárničkami, které lákají k zastavení a krátkému odpočinku.

Budete-li pokračovat dál od Nové pevnosti podél moře, cesta vás zavede k bývalému větrnému mlýnu, který dnes slouží jako malá galerie obrazů. Mlýn stojí v zátoce Garitsa, u malé pláže s molem. Místní se tu scházejí, aby se svlažili v moři a poseděli ve zdejší tavernách Nautilus a Anemomylos.

Nedaleko odtud se nachází hotel Mon Repos s malinkou pláží. Své jméno hotel dostal podle malého paláce s krásným parkem, který si tu nechali vybudovat britský místodržící Frederick Adam a jeho choť. Ten je zde dodnes velmi oblíbený, jelikož se zasazoval o rozvoj města i celého ostrova. Později palác sloužil jako letní sídlo některých britských guvernérů a řeckých panovníků. Krátce tu přebývala i rakouská císařovna Sissi a v roce 1921 se tu narodil manžel britské královny Alžběty II., princ Philip. Dnes budova slouží jako místo pro expozici různých archeologických nálezů, obrazů a dalších historických artefaktů.

Nedaleko odtud, směrem k letišti a pláži Kanoni, můžete navštívit ruiny starověkého chrámu Kardaki. Chrám pochází z dórské éry a jedná se o jednu z mála antických památek v Kerkyře. Vydáte-li se po této cestě dál směrem k letišti a do turisticky atraktivní čtvrti Kanoni, dostanete se ke kostelu Palaiopolis, nejstaršímu kostelu na Korfu, jehož počátky sahají do 5. století. U pláže Kanoni se nachází snad nejznámější památka Korfu - ženský klášter Vlacherna, jehož stavba se datuje do 17. století.

Další turistické cíle na ostrově Korfu

Letoviska v blízkém okolí: Gouvia, Kanoni (Kerkyra), Kontokali, Perama

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Korfu: Acharavi, Dassia, Ipsos, Kassiopi, Kavos, Lefkimi, Liapades, Město Korfu (Kerkyra), Moraitika, Sidari

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Korfu.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám