Letoviska ostrova Kos

Zia - ostrov Kos

Zía

Zia

Zia je malá, krásná horská vesnice rozprostírající se na svazích hory Dikeos. Nachází se ve střední části vnitrozemí řeckého ostrova Kos, cca 15 km jihozápadně od hlavního města.

Kos, Zia na mapě Google maps

Malebná a romantická vesnice Zía leží vysoko v horách, nad sousední vesničkou Asfendiou. Obklopuje ji krásná příroda, která zůstává zelená a svěží i v létě, protože tudy protéká hned několik horských pramenů. Jeden z pramenů pohání starý vodní mlýn. V okolí vesničky stojí (často skrytě v hustém porostu cypřišů a jiných keřů) několik kostelů a chrámů, například chrám svatého Jiří a chrám Zvěstování Panny Marie.

Centrum vesnice tvoří promenáda plná obchodů, restaurací a taveren podávajících výborné řecké pokrmy. V obchůdcích naleznete opravdu všemožné upomínkové předměty i místní koření, med a bylinky. Když budete pokračovat dál vesnicí, cesta vás zavede až k nejvyššímu vrcholu ostrova Mt. Dikeos (846 m n. m.), odkud je krásný rozhled do dalekého okolí. Zia je také vyhledávanou a velmi oblíbenou lokalitou pro pozorování západu slunce. Kolem páté hodiny odpolední se sem začínají sjíždět turisté, aby se tímto nádherným přírodním jevem pokochali.

Další turistické cíle na ostrově Kos

Letoviska v blízkém okolí: Asfendiou, Lagoudi, Pyli

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kos: Kardamena, Kefalos, Marmari, Město Kos, Tigaki

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám