Letoviska ostrova Kos

Asfendiou - ostrov Kos

Asfendiou

Asfendiou je menší, tradiční řecká vesnice usazená v lesích na severním svahu hory Dikeo. Nachází se ve střední části vnitrozemí řeckého ostrova Kos, cca 14 km jihozápadně od hlavního města.

Kos, Asfendiou na mapě Google maps

Asfendiou má asi 100 stálých obyvatel, kteří se věnují především vinařství a olivovým plantážím. Vesnice vyniká i zajímavou architekturou s bílými domy, úzkými uličkami a udržovanými zahradami. Asfendiou je takovým "městem věžiček", protože tu stojí hodně dvoupatrových domů v podobě pevností, z nichž vynikají právě věžičky na jejich vrcholu. Ve vesnici existují dvě "sousedství" - Evagelistria (Pera Gitonia) a Asomatos. Turistům jsou zde k dispozici taverny nabízející chutná řecká jídla i apartmány k pronájmu.

K historickým památkám oblasti patří zejména ukouzlující byzantský kostel Panny Marie z počátku 19. století a kostel Asomaton Taxiarchon z 11. století zasvěcený archandělům Michaelovi a Gabrielovi, který je centrem dění vesnické části Asomatos. Dále můžete navštívit také zříceninu starokřesťanské baziliky Agios Pavlos (sv. Pavla) a malý kostel proroka Eliáše na vrcholu kopce velmi blízko Asfendiou. Pěšky můžete vystoupat až na samotný vrchol ostrova, horu Dikeos (840 m n. m.), ze které se vám naskytne úchvatný panoramatický výhled na celý Kos i na blízké ostrovy.

Nedaleko leží krásná vesnička Zia, vyhlášená především úžasnou podívanou při západu slunce a také svými obchůdky, ve kterých najdete vše možné od řeckých upomínkových předmětů až po místní med, bylinky a koření. Máte-li rádi historické budovy a kostely, navštivte sousední vesničku Lagoudi a její kostel Agios Ioannis Theologos, postavený ve skalách. A co se týká pláží a koupání moři, turisté ubytování v Asfendiou jezdí nejčastěji na krásné písečné pláže blízkých letovisek Tigaki a Marmari.

Další turistické cíle na ostrově Kos

Letoviska v blízkém okolí: Lagoudi, Zia

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kos: Kardamena, Kefalos, Marmari, Město Kos, Tigaki

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám