Kréta - další informace

Hlavní strana -Kréta -Ostatní -Jak se dostat na ostrov Kréta

Jak se dostat na ostrov Kréta

Letecky nebo trajektem?

Kréta je nejen největším řeckým ostrovem, ale zároveň také nejjižnějším, a nachází se na pomezí Egejského a Libyjského moře. Stále je to ale ostrov, a tak máme dvě možnosti, jak se sem dostat – letecky či lodní dopravou.

Letecká doprava na Krétu

Nejrychlejším, nejlevnějším a nejoblíbenějším způsobem je pro nás Čechy samozřejmě letecká doprava. V hlavní turistické sezoně jsou z ČR na Krétu vypravovány přímé charterové spoje, a to z Prahy, Brna i Ostravy. Lety zajišťuje několik společností, tradičně České aerolinie (ČSA) a Smartwings (Travel Service). Pravidelné lety na Krétu z ČR organizovány nejsou.

Netrváte-li na odletu z ČR, lze využít i nabídky více leteckých společností a letět například z některého z našich sousedních států (z větších mezinárodních letišť jsou vypravovány i pravidelné lety na Krétu). Tuto variantu můžete zvolit i v případě, že byste chtěli na Krétu cestovat mimo hlavní letní sezonu (české společnosti na Krétu létají zpravidla od dubna do října). V zimních měsících je však častější variantou letět prvně do Athén a odtud poté dalším spojem na některý z řeckých ostrovů. Kréta je totiž moc krásná i v zimě a na jaře! Žádní turisté, prázdné pláže a rozkvétající příroda.

Vraťme se ale k typickému cestování letadlem v hlavní turistické sezoně. Přímý let z ČR na ostrov Kréta trvá zhruba 3 hodiny. České společnosti létají na dvě mezinárodní krétská letiště – letiště Nikos Kazantzakishlavním městě Heraklion (pod kódem HER) a letiště Ioannis Daskalogiannis ve městě Chania (pod kódem CHQ). Pro vnitrostátní lety (letíte-li sem například z Athén nebo jiného řeckého ostrova) je využíváno i letiště Vitsentzos Kornaros ve městě Sitia (pod kódem JSH).

Malý slovníček

Charterový let (z angl. slova charter – pronajmout si) je nepravidelný letecký spoj, který se objednává pro velké skupiny cestujících. Typicky je takovým příkladem pronájem kapacity letadla cestovní kanceláří, která tímto způsobem dopravuje své klienty do zvolené destinace. Obecně jsou tyto lety nepřístupné veřejnosti, ale pokud cestovní kanceláři zůstanou volné letenky, může je uvolnit do prodeje. Zvláštním typem charterových letů je například i pronájem letadla pro sportovní reprezentaci či vojenskou nebo humanitární pomoc.

Opakem charterového letu je pravidelný let, který je běžně přístupný veřejnosti a jednotlivcům.

Lodní doprava na Krétu

Nejdůležitějším uzlem pro lodní dopravu Řecka a řeckých ostrovů je přístavní město Pireus, které leží na řecké pevnině, jižně od Athén. Denně a po celý rok odtud na Krétu vyplouvají trajekty a míří do větších krétských přístavů ve městech Heraklion, Rethymno a Chania a několikrát týdně i do přístavů Agios Nikolaos a Sitia. Lodní spojení Pireus – Kréta zajišťují tři hlavní námořní společnosti Anek, Superfast a Minoan lines. Noční plavba trvá většinou 8 až 9 hodin, klasická denní plavba zhruba 6 hodin.

Tyto větší přístavy jsou využívány také pro lodní dopravu mezi jednotlivými řeckými ostrovy navzájem – pravidelné spoje má Kréta s ostrovy Rhodos, Santorini či Karpathos, méně časté poté i s dalšími řeckými ostrovy. Mezi Krétou a ostrovem Santorini plují i tzv. vysokorychlostní katamarány (high speed boats), které cestu zvládnou i za 2,5 hodiny, zatímco klasickým trajektem sem plujete asi 4 hodiny.

Menší a rychlejší lodě poté zaplouvají i do dalších přístavních městeček po celém ostrově, ale ta jsou spíš využívána už jen pro místní dopravu po Krétě.

Jízdní řády řeckých trajektů – internetové vyhledávače spojení

Let´s Ferry (www.letsferry.gr)
Greek Travel Pages (www.ferries.gr)
Open Seas (www.openseas.gr)
Danae Travel (www.danae.gr)

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám