Letoviska ostrova Kréta

Chania - ostrov Kréta

Hania

Chania

Velké a rušné přímořské letovisko Chania se nachází v severozápadní části řeckého ostrova Kréta, cca 141 km západně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Chania, někdy označována také jako "Benátky východu", je druhé největší město na ostrově a pyšní se především nádhernou historickou částí.

Kréta, Chania na mapě Google maps

Charakteristika letoviska Chania

Chania je především krásné přístavní město omývané vodami Krétského moře a s 55 tisíci stálými obyvateli je druhým největším městem Kréty. Zároveň je také hlavním městem stejnojmenné prefektury Chania, která pokrývá nejzápadnější část ostrova Kréta, a do roku 1972 byla dokonce hlavním městem celé Kréty. Chania má také vlastní letiště.

Chania leží na pozůstatcích starověkého města Kydonia a nesmazatelné otisky tu zanechalo hned několik národů. Dnes je Chania hodně rušné město s krásným historickým jádrem a důležitým přístavem Chania, směrem do vnitrozemí naopak v jeho pozadí ční vysoké pohoří Lefka Ori,

Především okolí přístavu je hodně čilé a společenské místo, najdete tu spoustu taveren, restaurací, kaváren a obchodů, můžete si tu i pronajmout kočát tažený koňmi nebo si nechat namalovat vlastní portrét. Právě v okolí přístavu, v tzv. Starém městě Chania, stojí velké množství zajímavých historických památek. Moderní část města Chania je již tvořena novou zástavbou a zároveň je zatížena i silnou dopravou (především v sobotu dopoledne, kdy je tzv. tržní den, v neděli je poté tržiště zavřeno). Jedete-li na návštěvu města z jiného krétského letoviska, doporučujeme zaparkovat k tomu určené zóně před vjezdem do samotného centra. Zajímavostí rušného centra je poklidný městský park s minizoo.

Historie města Chania a historické památky

Počátky osídlení tohoto místa sahají až do mínojského období, kdy tu existovalo město Kydonia. V roce 828 n. l. bylo ale město dobyto a zničeno Araby. Ve 14. století vládu nad městem přebírají Benátčané a nazývají ho La Canea. V roce 1629 Benátčané zvětšili a posílili pevnost Firkas, jejíž pozůstatky můžeme spatřit ještě dnes. Chania se musela potýkat ale s útoky pirátů a v 17. století poté město obsadili osmanští Turci. V roce 1913 se Chania, stejně jako celá Kréta, stala součástí Řecka.

Nejvíce historických památek, které se alespoň částečně dochovaly až do současnosti, leží v tzv. Starém městě Chania. Tyto památky pocházejí z různých historických etap vývoje města, především se jedná o benátské a turecké stavby, ale objeveny tu byly například i zbytky mínojského osídlení.

  • Pozůstatky mínojských staveb naznačují, že na kopci Kanevaro Odos (kopec vybíhající do přístavu) existovalo významné osídlení této doby - starobylé město Kydonia. Některé výkopy můžete vidět pouze zpoza ostnatého oplocení, ale jednotlivé stopy mínojské kultury jsou patrné i v úzkých uličkách starého města. Mnoho pozůstatků starého města Kydonia zůstává stále ukryto pod domy a jinými stavbami z pozdějších let. Nálezy z tohoto období uchovává Archeologické muzeum Chania.
  • Přístav Chania je rušné, ale zároveň i velmi malebné místo, které zdobí dochované benátské i turecké památky a rybářské lodě vznášející se na hladině moře. Staré benátské domy jsou vymalované především v bílé nebo některé z jemných pastelových barev.
  • Z původních 23 velkých benátských loděnic (zbrojnic) jich dnes stojí asi 7. Jejich stáří sahá až do konce 15. století, kdy benátská flotila ovládala Středomoří a velké loděnice jí sloužily pro stavbu a opravu lodí. Budovy jsou zhruba 50 m dlouhé a 9 m široké a dříve mívaly velká dřevěná vrata, která ústila přímo v moři tak, aby mohly lodě snadno vplout dovnitř. Dnes je před dochovanými loděnicemi postaveno již nábřeží.
  • Na konci dlouhého mola v přístavu se vypíná vysoký maják La Laterna. Původně tu stával benátský maják (postavený kolem roku 1570), který se nazýval Pharos a skládal se z velkým kamenných bloků. V polovině 19. století byla věž obnovena a přestavěna Turky.
  • V blízkosti přístavu stojí také mešita Janissaries z roku 1654 (známá také jako mešita Hassan Pasha nebo Janičářská bašta). Turci ji vystavěli s jednou velkou a šesti malými kopulemi. Mešita měla kdysi i minaret, ten byl ale na počátku 20. století zbořen. Dnes budova slouží především k pořádání výstav a jiných společenských akcí.
  • Pozůstatky staré pevnosti Firkas se nacházejí na výběžku pevniny u vstupu do přístavu, přímo naproti přístavnímu majáku. Její účel tak byl jasný - chránit vstup do přístavu. Původní benátská tvrz z roku 1629 byla přestavěna v období turecké okupace. Kromě samotné pevnosti se také kolem starého města Chania dochovalo několik částí starých městských hradeb.
  • V těsné blízkosti staré pevnosti dnes funguje Námořní muzeum, které se pyšní hlavně úžasnou výstavou mapující tzv. bitvu o Krétu a také expozicí mořských korálů a mušlí. Abyste muzeum neminuli, je před budou umístěna velká kotva a velká lodní vrtule.
  • Kostel Agios Nikolaos byl původně křesťanským klášterem, ale Turkové ho přestavěli na mešitu. Stavbu doplnili o minaret a v roce 1912 přibyla ještě nová zvonice.
  • Velká, krytá tržnice Chania byla postavena v roce 1913 na oslavu znovusjednocení Kréty s Řeckem. Tržnice má specifický tvar kříže a nachází se na hranici Starého města. Obchodníci tu prodávají všechno možné od turistických předmětů (oděvů, šperků, upomínkových předmětů) přes nejrůznější druhy masa a ryb až po koření a houby. V neděli bývá tržiště zavřeno.

Velmi rušným místem moderního města je náměstí Eleftherios Venizelos, kde si můžete posedět na venkovních zahrádkách zdejších taveren a kaváren, projít si malé obchůdky nebo jen tak nasávat atmosféru tohoto místa. Městský park Chania se nachází jen kousek od městského centra a je takovou oázou klidu a odpočinku mezi rušnými ulicemi města. Vznikl v období turecké okupace a dnes tu můžete spatřit i několik divokých koz (tzv. kozy kri-kri).

Ve městě Chania se nacházejí tři větší muzea - Muzeum lidového umění (sídlí v místním katolickém kostele), Archeologické muzeum (jehož domovem je gotický chrám sv. Františka) a Námořní muzeum (umístěné ve staré pevnosti Firkas). Oblíbenou zastávkou turistů je také kostel San Salvatore ze 16. století či klášter San Nikolao na náměstí Splantzia.

Pobřeží a pláže kolem Chania

Hlavní pláží letoviska Chania je dlouhá písečná pláž Nea Chora, která se nachází asi 1 km západně od centra města (ze starého přístavu sem dojdete asi za 15 minut). Nea Chora je organizovaná a velmi dobře vybavená pláž, samozřejmostí je hned několik taveren, restaurací a kaváren v její blízkém okolí.

Druhá pláž letoviska se jmenuje Kladissos, rozprostírá se za stejnojmennou řekou a pozvolna přechází v pláž Aptera. Pláž Kladissos je dlouhá, převážně písečná pláž, místy tvořená malými oblázkovými zátokami. Ačkoliv leží v blízkosti Chanie a je velmi příjemná, bývá velmi klidná a není organizovaná.

V okolí letoviska Chania se nacházejí další pěkné pláže. Směrem na západ se rozprostírají dlouhé písečné pláže Daratso, Agia Marina a Platanias. Severovýchodně na poloostrově Akrotiri leží klidnější pláže Stavros, Kalathas či Tersanas. Východně (směrem přes nejužší místo poloostrova) se dá dobře dostat také na pláže Kalives či Almirida.

Pro koho je středisko vhodné?

Město Chania navštíví většina turistů v rámci celodenních výletů nebo při putování po krásách západní části ostrova Kréta. Především tzv. Staré město Chania ukrývá spoustu nádherných historických památek, a proto, pokud si je budete chtít prohlédnout důkladněji, není problém tu strávit i několik dní - letovisko Chania nabízí různé formy ubytování od pěkných hotelů až po jednotlivé apartmány.

Středisko Chania je tak vhodné pro ty, kteří rádi kombinují kvalitní turistické zázemím a zajímavé okolí - kromě významných historických památek se v okolí města nacházejí i pěkné písečné pláže nebo krásná příroda vhodná pro romantické procházky i delší pěší túry. Někteří využívají také Chanii jako dobrý výchozí bod pro putování po západní části Kréty.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Daratso, Kato Galatas (Kalamaki - Chania)

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám