Letoviska ostrova Kréta

Hlavní strana -Kréta -Letoviska -Agios Nikolaos

Agios Nikolaos - ostrov Kréta

Agios Nikolaos

Moderní a živé přímořské letovisko Agios Nikolaos se nachází v zálivu Mirabello, v severovýchodní části řeckého ostrova Kréta. Jeho vzdálenost je cca 62 km východně od hlavního města Heraklion (Iraklion).

Kréta, Agios Nikolaos na mapě Google maps

Letovisko Agios Nikolaos - charakteristika a vybavenost

Středisko Agios Nikolaos se rozprostírá ve svahu nad zálivem Mirabello, zvaným "Záliv bohatých", což přesně vystihuje charakter této oblíbené prázdninové lokality. Letovisko nabízí turistům veškerý komfort a zázemí v podobě několika luxusních hotelů, vybraných restaurací a taveren, obchodů, barů a diskoték a služeb všeho druhu. Hlavní turistický ruch se odehrává u přístavu na nábřeží zdejšího jezera Voulismeni, zbytek města je jako stvořený k romantickým procházkám a relaxaci.

Pobřeží letoviska a jezero Voulismeni

Známé krétské jezero Voulismeni (Vulisméni) bylo sladké až do 19. století, kdy nechal turecký paša prorazit umělý kanál a propojil tak jezero s mořem. Dnes tímto kanálem mohou proplouvat malé rybářské loďky. Jezero je známé i z řecké mytologie, podle pověsti bylo bezedné a koupala se v něm bohyně Athéna. Postupem času tak přibývalo dobrodruhů, kteří chtěli zjistit, zda je jezero opravdu bezedné. Bezedné bohužel není, ale je opravdu hluboké, má více než 60 metrů.

U přístavu naleznete malou písečnou pláž Ammos, na které si můžete chvíli odpočinout a třeba se i trochu osvěžit v moři.

Historie a památky

Z moře bylo osídlení chráněno benátskou pevností na ostrově Spinalonga a i když bylo město s původním starobylým názvem Lato Pros Kamara postaveno v 70. letech 19. století zčásti i na pozůstatcích bývalé benátské pevnosti (ze 13. století), mnoho významných historických památek tu nenajdete. Navštívit můžete Archeologické muzeum, Muzeum národního umění (folklorní muzeum) nebo krásný kostelík Agios Nikolaos (svatého Mikuláše), který dal městu jeho nynější jméno. Agios Nikolaos tak doporučujeme především těm, kteří si chtějí na své dovolené užít hlavně komfort a zábavu.

Agios Nikolaos je hlavním městem krétské provincie Lassithi a leží na hlavní silnici, která se táhne podél severního pobřeží ostrova. V zálivu Mirabello se rozkládají i další oblíbená turistická letoviska Amoudara, Istro či Pacheia (Pahia).

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Amoudara (Agios Nikolaos), Elounda

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám