Letoviska ostrova Kréta

Rethymno - ostrov Kréta

Rethymnon, Rethimnon

Rethymno

Nádherné historické město Rethymno se nachází v severní části řeckého ostrova Kréta, cca 81 km západně od hlavního města Heraklion (Iraklion). Rethymno je zároveň ale také živé a okouzlující prázdninové letovisko s moderními turistickými službami.

Kréta, Rethymno na mapě Google maps

Charakteristika města Rethymno

Rethymno či Rethymnon je třetí největší město Kréty a také hlavní město stejnojmenné prefektury Rethymno. Leží na severním pobřeží Kréty, mezi městy Chania (asi 60 km západně) a Heraklion (asi 80 km východně). Rethymnon je přístavní město, jehož břehy omývá Krétské moře.

Město Rethymno patří ke krásným příkladům "soužití" starého a nového. Město má bohatou a dlouhou minulost, o čemž svědčí i množství dochovaných historických a kulturních památek, které pocházejí z různých etap jeho vývoje. Zároveň ale nezapomíná na pohodlí turistů, a tak tu nalezneme i krásné hotely, množství obchodů, restaurací a nejrůznějších turistických služeb a jako třešničku na dortu nádhernou písečnou pláž. Rethymno je také univerzitním městem, neboť tu od roku 1974 působí Fakulta sociálních studií Krétské univerzity.

Historie města Rethymno

Dnešní město Rethymno stojí na místě starověkého města Rithymna, které tu existovalo kolem 5. století př. n. l. Po byzantském období bylo město opevněno a na svém významu dále posilovalo pod nadvládou Benátčanů (od 13. století). Benátčané se zabývali především námořním obchodem a při plavbách kolem severního pobřeží ostrova potřebovali mezi městy Heraklion a Chania ještě další přístav. Benátčané ustavili město Rethymno regionálním správním centrem a hlavním městem stejnojmenné prefektury. Kolem přístavu vyrostla nová zástavba, která byla obydlena převážně řeckými šlechtici. Opevnění města však bylo stále nedostatečné a nedokázalo obyvatelstvo dostatečně chránit před nepřátelskými útoky. Benátčané se proto rozhodli postavit ohromnou pevnost na kopci nad přístavem, která je dnes známá jako pevnost Fortezza.

V období benátské nadvlády se obyvatelé města začali věnovat také umění a kultuře a rozvíjely se především oblasti jako divadlo, malování, literatura a architektura. Období prosperity ukončil rok 1646, kdy město Rethymnon dobyli Turkové. Od té doby až do ruské invaze v roce 1898 se místní obyvatelstvo soustředilo primárně na zemědělství. Kultura a umění se znovu dostaly do popředí v roce 1913, kdy byla Kréta připojena k Řecku.

Rethymno a jeho nejvýznamnější památky

Pro milovníky historie je staré město Rethymno jednou z nejkrásnějších architektonických oblastí na Krétě, kde se mohou procházet malebnými uličkami s jedinečnými památkami, pocházejícími především z období benátské a turecké nadvlády - kostely, minarety, mešitami či tradičními benátskými domy s krytými dřevěnými balkony. Při svých toulkách mohou turisté zavítat do některé z útulných taveren a restaurací s tradiční řeckou hudbou, do obchůdků s rozličným zbožím nebo například do městského parku.

Poblíž starého města, na skalnatém vrcholu Paleokastro, se hrdě vypínají pozůstatky největší benátské pevnosti na ostrově Kréta - pevnosti Fortezza, které dnes tvoří hlavní dominantu města Rethymno.

K dalším významným a turisticky oblíbeným památkám a atrakcím města patří:

  • Benátský přístav s egyptským majákem - nachází se vedle moderního přístavu města Rethymnon a je jednou z nejmalebnějších částí starého města. Historicky přístav spadá do 14. století, do období benátské výstavby a prosperity. Maják, který tu dnes vidíme, byl postaven Egypťany ve 30. letech 19. století, kdy Turci předali Krétu do rukou právě Egyptu. Není ovšem vyloučeno, že egyptský maják vznikl na místě starého benátského majáku. Maják měří 9 metrů a dnes je bohužel již nefunkční. Pohled na starý přístav s majákem a dřevěnými rybářskými čluny si můžete vychutnat například z některé z místních přímořských taveren.
  • Mešity a minarety - na stavby pocházející z období turecké nadvlády můžete narazit po celém městě. Veřejnosti přístupná je jen část z nich. Známá je například mešita Neratza.
  • Fontána Rimondi - benátská kašna pocházející ze 17. století stojí v centru starého města. Fontána je zdobená lvími hlavami, které chrlí vodu.
  • Městský park Rethymno - jako oáza svěžesti a klidu působí tento kousek zeleně uprostřed města. V jeho blízkosti stojí brána Guora, jeden z hlavních vchodů do Starého města Rethymno, nebo například kostel Four Witnesses (Four Martyrs Church).
  • Archeologické muzeum - nyní je dočasně umístěno v bazilice Agios Fragiskos ve staré části města Rethymnon (dříve byla jeho domovem pětiúhelníková opevněná stavba nacházející se naproti hlavní bráně pevnosti Fortezza). Muzeum ochraňuje exponáty, které byly odkryty při výkopových pracech kolem města Rethymno a pocházejí z různých časových etap jeho historie (od nejstaršího neolitického období až po období římské). Mezi nejvýznamější exponáty muzea patří například soška mínojské bohyně, mramorová socha Venuše, hlava terakotové figurky ad.
  • Historické a folklorní muzeum - sídlí v krásné benátské budově ze 17. století. Jeho expozice zahrnuje několik kategorií z oblasti folkloru (jako např. tkaní, vyšívání, košilnictví, keramiku, zemědělské práce, práci s kovy a další tradiční dobová povolání) ale i bohatou historickou sbírku (krétské revoluční vlajky, zbraně, mince apod.).

Pláž Rethymno

A konečně... součástí letoviska je také nádherná písčitá pláž Rethymno, která začíná východně od benátského přístavu. Pláž je velmi dobře organizovaná včetně dohledu plavčíka, s pozvolným vstupem do vody a s průzračně čistým mořem. Za svoji čistotu a vybavenost byla oceněna i tzv. modrou vlajkou EU.

Pláž Rethymno je vlastně začátkem dlouhého úseku nádherných písčitých pláží, které pokračují podél severního pobřeží ostrova dál na východ, kolem oblíbených turistických středisek Missiria, Adelianos Kampos, Pigianos Kampos, Sfakaki až k letovisku Skaleta.

Pro koho je středisko vhodné?

Město Rethymno má pro každého z návštěvníků připravené něco. Staré město Rethymno je světem samo o sobě a nadšenci do historie tu jsou schopni trávit dlouhé hodiny i dny. Při svých toulkách po památkách tu mají ale skvělé turistické zázemí v podobě příjemných a chutných restaurací a taveren a dalších služeb všeho druhu. Dáváte-li přednost spíše odpočinku a relaxu u vody, zdejší pláž Rethymno patří k nejkrásnějším písčitým plážím na severu ostrova.

Letovisko může také sloužit jako ideální výchozí bod pro cestování po střední a západní části Kréty, funguje tu pravidelná autobusová doprava, taxi služby i několik půjčoven automobilů a motorek. Mezi nejoblíbenější výlety turistů po okolí patří například prohlídky kláštera Arkadi a kláštera Preveli, návštěva archeologického naleziště Eleftherna, odpočinek v přírodě u jezera Kournas nebo pěší výlet nedalekou soutěskou Mili.

Z místního přístavu každý den vyplouvají výletní lodě směřující do nejrůznějších částí Kréty i trajekty mířící do přístavu Pireus v Athénách.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Adelianos Kampos, Missiria

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám