Památky na ostrově Rhodos

Hlavní strana -Rhodos -Památky -Klášter Skiadenis

Klášter Skiadenis - ostrov Rhodos

Monastery of the Virgin Skiadenis, Panagia Skiadeni

Klášter Skiadenis

Klášter Madony ze Skiadeni je nádhernou církevní památkou ostrova Rhodos, která ukrývá stříbrnou ikonu svaté Madony a která je dodnes obývána mnichy. Klášter se nachází na vysoké hoře v jihozápadní části ostrova.

Rhodos, Klášter Skiadenis na mapě Google maps

Je to už takovou tradicí většiny řeckých kostelů a klášterů, že se k jejich založení váže nějaký duchovní a někdy až pohádkový příběh. Ani klášter Skiadenis není v tomto směru výjimkou. Mezi místními se vypráví, že v lesích nedaleko místa, kde dnes klášter stojí, žili v církevní stavbě tři mniši, kteří jednoho dne uviděli v dálce velmi jasné světlo a vydali se tím směrem. Na místě našli obrázek svaté Madony a vzali ho domů do své malé svatyně. Příštího rána však svatý obraz zmizel. Když ho mniši hledali, našli ho na stejném místě jako noc předtím. Pochopili, že Madona chce zůstat právě na tomto místě, a nechali tu pro ni vystavět klášter.

Přesné datum založení kláštera není známo. Podle jednoho nápisu započala jeho stavba v r. 1200, podle jiného byl klášter oficiálně založen v r. 1977. Jisté je, že stavba prošla rekonstrukcí za opata Ignatia Zannetidise z Kattavie v r. 1861. Klášter Skiadenis je tiché a velmi krásné místo, dodnes obývané mnichy.

V klášteře je vystavena stříbrná ikona Madony ze Skiadeni, na které už čas zanechal trochu tmavší barvu. Ale co jistě upoutá vaši pozornost, je otevřená rána v pravé tváři Madony, na které je zaschlá krev. Podle místních mnichů byl prý do obrázku Madony zabodnut nůž a ona krvácela.

Klášter Skiadenis se nachází u západního pobřeží řeckého ostrova Rhodos, v jeho jižní části. Pojedete-li ze severu ostrova podél západního pobřeží, za vesnicí Apolakkia (směrem na další obec Kattavia) potkáte směrovku na horu Skiadi. Z hory se vám rozprostře nádherný výhled z výšky až k jižnímu pobřeží ostrova.

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Nejoblíbenější památky na ostrově Rhodos: Akropole Lindos, Akropole Rhodos, Hrad Monolithos, Klášter Tsambika, Kolossos rhodský (Kolos rhodský), Palác velmistrů - město Rhodos

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám