Letoviska ostrova Rhodos

Apolakkia - ostrov Rhodos

Apolakkia

Malá, poklidná vesnička Apolakkia se nachází v jižní části řeckého ostrova Rhodos, cca 85 km jihozápadně od hlavního města. Vesnička se rozkládá v zemědělsky úrodné oblasti.

Rhodos, Apolakkia na mapě Google maps

Tradiční vesnice Apolakkia

Vesnice Apolakkia leží na silnici procházející podél východního pobřeží ostrova Rhodos a ačkoliv se jedná o vnitrozemskou vesničku, k moři odtud není daleko (cca 2 km). Z Apolakkie vede také silnice, která východní pobřeží ostrova spojuje s jeho západními břehy (cesta Apolakkia – VatiGennadi).

Vesnička se rozprostírá v údolí mezi dvěma kopci a její okolí je doslova poseté olivovými háji. Mimo olivová políčka tu můžete narazit i na citrusové keře a také na úžasně sladké a šťavnaté melouny, díky kterým je Apolakkia vyhlášená po celém ostrově. Dokonce se tu v létě koná i „melounový festival“.

Hlavní částí vesnice je malebné náměstí s několika obchůdky a tavernami. Vesnička také ukrývá krásný kostel, který sice nestojí přímo na náměstí, ale pokud se k němu chcete podívat, sledujte na zemi namalovanou bílou čáru.

Turistické středisko Apolakkia

Turistické letovisko Apolakkia tvoří kromě samotné vesničky také její nádherné okolí, včetně blízké pláže Apolakkia (Limni) a velkého umělého jezera Apolakkia. Přírodní, oblázková pláž Apolakkia je součástí chráněné přírodní rezervace.

Přehrada Apolakkia leží zhruba 4 km severně od vesnice. Dokončena byla v roce 1989 jako zásobárna vody pro tuto důležitou zemědělskou oblast. Okolí jezera je porostlé keři a stromy, které poskytují příjemný stín, a lidé se ve zdejší vodě i běžně koupou. Přehrada je také ideální pro plachtění. Přehrada Apolakkia je významná i z hlediska zdejšího ekosystému, neboť se postupně stala důležitou mokřinou a hnízdištěm ptáků.

Vydáte-li se k jezeru, nenechte si ujít krásný byzantský kostel Agios Georgios, který stojí přímo v blízkosti jezera. Kostel pochází z roku 1290.

Pro koho je středisko Apolakkia vhodné?

Apolakkia není typickým prázdninovým turistickým střediskem, protože leží už v odlehlé a poměrně pusté oblasti ostrova Rhodos. Největší turistická letoviska a nejrušnější resorty se nacházejí v severní části ostrova, zde na jihu je už život mnohem poklidnější. Zase ale právě zde máte možnost pozorovat tradiční život místních obyvatel.

Vesnici Apolakkia turisté většinou navštěvují, když tudy projíždějí na jih ostrova, například na vyhlášenou surfařskou pláž Prasonisi, nebo jedou na výlet či za památkami do blízkého okolí. Kromě krásného jezera Apolakkia sem návštěvníci míří také kvůli známému klášteru Skiadenis, který je i dnes obýván mnichy a je také domovem stříbrné ikony svaté Madony (leží jižně od vesnice). Nedaleko, na vrcholu vysoké skály, stojí také ruiny johanitského hradu Monolithos (leží severně od vesnice).

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Letoviska v blízkém okolí: Arnitha, Istrios, Mesanagros, Profilia

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Rhodos: Afandou, Archangelos, Faliraki, Ialyssos, Ixia, Kalithea, Kiotari, Kolymbia, Koskinou (Reni Koskinou), Lardos, Lindos, Rhodos (město)

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám