Památky na ostrově Rhodos

Hlavní strana -Rhodos -Památky -Klášter Moni Thari

Klášter Moni Thari - ostrov Rhodos

Klášter archanděla Michaela (Laerma)

Klášter Moni Thari

Klášter Moni Thari patří k významným církevním památkám ostrova Rhodos a i v současnosti je stále aktivní a obývaný mnichy. Nachází se v nádherné krajině, obklopený divokou přírodou, ve středním vnitrozemí ostrova.

Rhodos, Klášter Moni Thari na mapě Google maps

Původem byzantský klášter je zasvěcený svatému Michaelovi, nejznámějšímu z archandělů, tedy Božích andělů, kteří se těšili zvláštnímu významu a úctě. Podle legendy sem v období kolem 7. století připlula nevyléčitelně nemocná byzantská princezna, aby tu dožila. Jednoho dne se jí však zjevil archanděl Michael a pravil jí, že se uzdraví. Princezna se skutečně uzdravila a její otec tu z vděčnosti postavil klášter.

Klášter byl vybudován ve 12. století, avšak na základech mnohem staršího kostela. Většina budov, které tu dnes stojí, pochází následně z období 14. až 16. století. Interiér klášterních budov zdobí navíc nádherné fresky datované do 16. a 17. století. Při bližším pohledu vám jistě také neunikne fakt, že jsou jednotlivé stavby opatřeny moderními prvky (především nejrůznějšími elektronickými zařízeními). Areál je totiž i v současnosti aktivně využíván, nachází se tu rozsáhlé zázemí pro mnichy a dokonce i studentské koleje.

Klášter stojí uprostřed piniových lesů, v centrální části vnitrozemí ostrova Rhodos. Nejblíže k němu se nachází tradiční vesnice Laerma, ze které se dá ke klášteru dostat po cestě asi 4 km jihozápadním směrem.

Na ostrově však není jediným místem, které odkazuje ke svatému Michaelovi. Dominantou malebného historického města Archangelos, které odtud leží severovýchodním směrem, je krásný bílý kostel archanděla Michaela, uvnitř bohatě zdobený. Navštívit můžete také unikátní jeskyni archanděla Michaela, která se skrývá na západním pobřeží hlavního města Rhodos (přístup k ní je nejlepší přímo z pláže po kamenných schodech nahoru). Mezi oblíbené výlety návštěvníků Rhodu patří i plavba na blízký ostrov Symi a prohlídka zdejšího kláštera Panormitis, jemuž vévodí kostel archanděla Michaela z roku 1783.

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Nejoblíbenější památky na ostrově Rhodos: Akropole Lindos, Akropole Rhodos, Hrad Monolithos, Klášter Tsambika, Kolossos rhodský (Kolos rhodský), Palác velmistrů - město Rhodos

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám