Letoviska ostrova Zakynthos

Anafonitria - ostrov Zakynthos

Anafonitria

Malá obec Anafonitria leží v severozápadní části vnitrozemí řeckého ostrova Zakynthos, cca 30 km severozápadně od hlavního města Zante. V těsné blízkosti vesničky stojí stejnojmenný klášter z 15. století a nedaleko odtud se nachází známá pláž Navagio s vrakem lodi.

Zakynthos, Anafonitria na mapě Google maps

Turistické letovisko Anafonitria

Menší, vnitrozemská vesnička Anafonitria se rozkládá nedaleko severozápadního pobřeží ostrova Zakynthos, mezi dalšími menšími vesničkami Volimes a Maries. Obec získala své jméno podle nedalekého kláštera Anafonitria, který byl založen pravděpodobně v polovině 15. století, a patří tak k nejstarším stavbám ostrova Zakynthos. Klášter Anafonitria byl zasvěcen Panně Marii a jeho historie byla také významně spjata se svatým Dionýsem, patronem ostrova Zakynthos, který tu trávil poslední roky svého života.

V obci žije zhruba dvě stě stálých obyvatel. Malé a klidné letovisko Anafonitria si stále zachovává svoji tradiční architekturu s půvabnými starými domky a bílými zdmi. Místní obchůdky nabízejí zemědělské a jiné tradiční produkty, zejména místní med, olivový olej a ručně vyráběné výrobky. Návštěvníci vesničky ocení zejména zdejší taverny i možnost ubytování (soukromé pokoje nebo malé vilky).

Turisté se ve vesničce Anafonitria zastaví především v rámci výletu k blízkému klášteru Anafonitria a k nádherné vyhlídce na pláž Navagio (pláž Ztroskotání), což je jedna z nejznámějších a nejfotografovanějších pláží ostrova Zakynthos. Přes vesničku Anafonitria se jezdí nahoru na útesy k parkovišti a k vyhlídce (cca 4 km odtud), odkud mají návštěvníci ikonickou zátoku s pláží i s rezivějícím vrakem lodi jako na dlani.

Pro koho je středisko Anafonitria vhodné

Malé letovisko Anafonitria leží tak trochu ukryté ve vnitrozemí ostrova Zakynthos, mimo oblast rušných prázdninových resortů a turistických středisek ostrova Zakynthos. Nachází se cca 30 km severozápadně od hlavního města Zante, mezi malými letovisky Maries a Volimes, a většinu těch, kteří do vesničky Anafonitria zavítají, tvoří turisté směřující dál k vyhlídce nad pláží a zátokou Navagio.

Letovisko Anafonitria může návštěvníkům poskytnout základní turistické zázemí v podobě taveren, obchůdků i menších ubytovacích kapacit. Pobyt v tomto středisku bychom doporučili především těm, kteří vyhledávají klid, krásnou přírodu, nádherné západy slunce a místa, která nejsou tolik turisticky zatížena. Západní pobřeží ostrova je převážně skalnaté a vytváří velmi zajímavé skalní útvary, jižně od vesnice (cca 6 km) se nachází záliv Porto Vromi s oblázkovou pláží a kotvištěm menších výletních lodí a člunů. Po cestě k Porto Vromi doporučujeme navštívit krásný klášter Anafonitria, který leží jen kousek za vesnicí.

Další turistické cíle na ostrově Zakynthos

Letoviska v blízkém okolí: Maries, Volimes

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Zakynthos: Agios Nikolaos, Agios Sostis, Alykes, Argassi, Kalamaki, Laganas, Limni Keri, Město Zakynthos (Chóra), Tsilivi, Vassilikos

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Zakynthos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám