Památky na ostrově Zakynthos

Hlavní strana -Zakynthos -Památky -Benátský most v Argassi

Benátský most v Argassi - ostrov Zakynthos

Benátský most v Argassi

Pozůstatky starobylého mostu se staly dominantou a symbolem vesnice Argassi. Benátský most stojí v malém přístavu Argassi, asi 5 km jihovýchodně od hlavního města Zakynthos.

Zakynthos, Benátský most v Argassi na mapě Google maps

Most Argassi byl vybudován v průběhu anglické nadvlády, přičemž pamětní deska upevněná nad středovým obloukem mostu odkazuje k roku 1805. Říká se, že cesta vedoucí k mostu vycházela z kostela sv. Spiridona ze Sgournes a končila až v benátské Vardiole. Most býval součástí hlavní silnice zakynthoského pobřeží, dnes už však stěží jeho polovina stojí na břehu, zatímco druhá polovina mostu je utopena v moři. Důvodem je silná eroze způsobená především mořskou vodou a silnými větry.

Pozůstatky benátského mostu, které dnes stojí zhruba 10 m od mořského břehu, se staly oblíbeným místem fotografů a symbolem přímořského střediska Argassi a zdejší dlouhé, písčité pláže Argassi. Starý most má tři oblouky a na jeho stavbu byl použit druh vápence, který se nazývá tufa.

K historii starého mostu přidávají místní také jednu legendu: Urozená a krásná dívka jménem Nicoletta, narozená v Benátkách, přijela na Zakynthos navštívit svého strýce, který se před lety na ostrově usadil a zbohatl jako statkář a vývozce olivového oleje. Během svého pobytu na Zante se Nicoletta seznámila s mladým rybářem Theodorem, krásným a silným mladíkem, který miloval moře a každý večer se svým otcem vyplouval na lov ryb. Nicoletta a Theodor se do sebe zamilovali a užívali si společných dní, koupání v průzračném moři a vyjížděk na loďce. Zdejší moře však dokáže být také velmi nebezpečné a při jedné z nočních bouřek, kdy moře burácelo a pěnilo, se Theodorova loď potopila a po rybářovi nebylo ani stopy. Nicoletta byla zdrcená, každý večer chodila ke skále Argassi a plakala. Volala Theodora, protože se s ním nestihla ani rozloučit. Jednoho večera, při západu slunce a vycházejícím úplňku, se z moře dočkala odpovědi: "Lásko, nikdy nebudeš sama, vždycky budu s tebou!" Říká se, že zdejší moře je dodnes poslem lásky a zamilovaných. Večer, když zapadá slunce a na nebi je úplněk, si má člověk stoupnout doprostřed mostu a s láskou zavolat toho, koho se chce ještě na něco zeptat či vyslechnout. A moře mu přinese odpověď.

Další turistické cíle na ostrově Zakynthos

Nejoblíbenější památky na ostrově Zakynthos: Klášter Anafonitria, Klášter Panagia Skopiotissa, Kostel svatého Dionýsa, Kostel svatého Mikuláše (Zante), Větrný mlýn Skinari, Zřícenina hradu Bochali

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Zakynthos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám