Výlety na ostrově Zakynthos

Hlavní strana -Zakynthos -Výlety -Modré jeskyně (Blue Caves)

Modré jeskyně (Blue Caves) - ostrov Zakynthos

Modré jeskyně (Blue Caves)

Modré jeskyně patří k nejnavštěvovanějším místům ostrova Zakynthos a k jeho nejkrásnějším přírodním památkám. Díky světlým vápencovým skalám a slunečním paprskům, které pronikají čistou vodou, moře opravdu září nádhernou modrou barvou. Jeskyně se nacházejí u severního pobřeží ostrova, na východě v oblasti mezi přístavem Agios Nikolaos a mysem Skinari a na západě u vesnice Volimes.

Zakynthos, Modré jeskyně (Blue Caves) na mapě Google maps

Pobřežní jeskyně ostrova Zakynthos vznikly působením moře na měkčí strukturu zdejších vápencových skal, přičemž tento proces trvá již několik tisíc let. Vlivem eroze se postupně v útesech vytvořily různé tunely a jeskyně, které jsou známé jako tzv. modré jeskyně. Právě světlé vápencové stěny a sluneční paprsky, které pronikají průzračně čistým mořem, dodávají vodě neskutečnou barvu zahrnující nejrůznější odstíny modré.

Jeskyně přitahují každoročně tisíce návštěvníků. Doporučujeme je navštívit buď brzy po ránu nebo dopoledne, kdy se světlo ve vodě láme nejlépe a voda se tak krásně barví do tyrkysova a třpytí. Díky lomu a odrazu slunečních paprsků se světlo dostává pod hladinou i dovnitř jeskyní, jakoby vycházelo odněkud z hlubin moře.

Většina z tzv. modrých jeskyní je dostupná pouze lodí. Výjimku tvoří jeskyně, která leží blízko severního mysu Skinari, pod známými větrnými mlýny, od kterých vedou zastřešené schody dolů k pobřeží. Největší část loděk a člunů vyplouvá z přístavu Agios Nikolaos a lze se také nalodit pod majákem Skinari. Možností je hned několik - pronájem vlastního člunu, lodního taxi nebo skupinová plavba atd. Některé lodě mají i prosklené dno (glass bottom boat) a během plavby tak mohou turisté sledovat úžasný podmořský život, který se ve vodách kolem ostrova Zakynthos nachází.

Budete-li mít možnost, vydejte se sem malým motorovým člunem, který může vplout i do některých z těchto jeskyní. Menší čluny vyjíždějící z blízkých přístavů jsou i časově flexibilnější a kapitáni vás během plavby nechají v modrých jeskyních také vykoupat. Určitě této příležitosti využijte! Budete mít postaráno o nezapomenutelný zážitek. Modře se barví i vše vodě, včetně vaší pokožky. Není proto divu, že potápění je v těchto mořských vodách velmi populární.

Většina organizovaných plaveb kombinuje výlet k modrým jeskyním se zastávkou na pláži Navagio (pláž Ztroskotání), která je odtud jen kousek.

Další turistické cíle na ostrově Zakynthos

Tipy na výlety na ostrově Zakynthos: Hlavní město Zakynthos, Marathonisi (Želví ostrov), Modré jeskyně (Blue Caves), Lisovna a muzeum Aristeon, Olympie, Vinařství Callinico, Vodní park Zante Water Village (Sarakinado), Vrak lodi (pláž Navagio)

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Zakynthos.

Video

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám