Výlety na ostrově Zakynthos

Hlavní strana -Zakynthos -Výlety -Vrak lodi (pláž Navagio)

Vrak lodi (pláž Navagio) - ostrov Zakynthos

Shipwreck Beach, Navagio Bay, Smugglers Cove

Vrak lodi (pláž Navagio)

Pláž Navagio, nejvýraznější symbol řeckého ostrova Zakynthos, patří k nejkrásnějším plážím nejen řeckých ostrovů. Zátoka chráněná vápencovými skalami, s bílými oblázky a křišťálově modrou vodou je opravdu nádherná a díky rezivějícímu vraku lodi i jedinečná. Nachází se na severozápadním pobřeží ostrova Zakynthos.

Zakynthos, Vrak lodi (pláž Navagio) na mapě Google maps

Původně se pláž jmenovala Agios Georgios, dnes se jí ale díky příběhu o vraku lodi nejčastěji říká pláž Navagio (čte se „navájo“) a setkáme se i s označením pláž Ztroskotání nebo Pašerácká zátoka. A jak se sem loď dostala? Někteří tvrdí, že ji sem přivezla sama řecká vláda, aby zvýšila turistický zájem o ostrov. Mnohem vzrušující je ale příběh, který vyprávějí místní: V roce 1980 plula touto oblastí loď jménem Panagiotis, pronásledovaná řeckým námořnictvem, protože posádka lodi byla podezřelá z pašování alkoholu a cigaret na Zakynthos. Během bouře ale ztratil kapitán nad lodí kontrolu a ztroskotal na dnes již slavné pláži. I pro místní to byl výjimečný den – než se k vraku dostali úředníci, z moře si nalovili zásoby alkoholu a cigaret! Řecké označení "Navagio" znamená v překladu "ztroskotání".

Zátoka Navagio se nachází na severozápadním pobřeží ostrova Zakynthos a její pláž je přístupná pouze z moře. Pravidelné plavby k vraku lodi se organizují z přístavu Porto Vromi (na západě ostrova, spíše menší loďky a čluny), z přístavu Agios Nikolaos (na severovýchodě ostrova) nebo od mysu Skinari (severní cíp). Chcete-li si místo užít více v klidu a udělat si pár romantických fotek, vydejte se sem hned po ránu s prvními slunečními paprsky nebo až později odpoledne. Pro tyto časy bude ale nutné zajistit si buď privátní plavbu, nebo si člun přímo zapůjčit. Pláž Navagio je hlavní turistickou atrakcí ostrova, čemuž odpovídá i zájem turistů.

Překrásnými obrázky jsou fotografie pláže pořízené seshora z útesů. Z pláže se však nahoru nevyšplháte, protože okolní vápencové skály jsou velmi strmé. Cesta sem ale existuje a dechberoucí pohled z výšky stojí opravdu za to! Nejlepší variantou je pronájem auta nebo skútru, kterými se dostanete až nahoru na parkoviště, odkud je to už jen kousek k tzv. vyhlídkové plošině. Stačí po cestě sledovat cedule „Navagio“. Neřídíte-li, bude to trochu komplikovanější. Ačkoliv se jedná o velmi oblíbené místo na Zante, nejezdí sem žádný veřejný autobus. Lze dojet autobusem do blízké vesnice Anafonitria a poté se vydat nahoru pěšky (asi 5 km). Třetí možností je využít služeb taxi, což už je trochu dražší záležitost, ale ve skupině se dá i to. A samozřejmě se objevují i fakultativní výlety, u kterých vám odpadá starost s dopravou. Na druhou stranu budete mít pravděpodobně jen velmi omezený časový prostor, protože tyto výlety zahrnují více zastávek po ostrově. Proto radíme, nespěchejte a ten pohled seshora z útesů si opravdu užijte! A ještě jedno doporučení na závěr – vyhlídková plošina bývá přeplněná turisty, ale vydáte-li se po úzké stezce kolem útesů, získáte taky mnoho hezkých pohledů na pláž Navagio, možná i hezčích.

Organizované plavby na pláž Navagio často zahrnují i výlet k modrým jeskyním (tzv. blue caves) nebo zastávku na „sirné“ pláži Xigia (Xygia).

Další turistické cíle na ostrově Zakynthos

Tipy na výlety na ostrově Zakynthos: Hlavní město Zakynthos, Marathonisi (Želví ostrov), Modré jeskyně (Blue Caves), Lisovna a muzeum Aristeon, Olympie, Vinařství Callinico, Vodní park Zante Water Village (Sarakinado), Vrak lodi (pláž Navagio)

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Zakynthos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám