Výlety na ostrově Zakynthos

Hlavní strana -Zakynthos -Výlety -Vrak lodi (pláž Navagio)

Vrak lodi (pláž Navagio) - ostrov Zakynthos

Shipwreck Beach, Navagio Bay, Smugglers Cove

Vrak lodi (pláž Navagio)

Pláž Navagio (čte se „navájo“) patří k nejkrásnějším plážím řeckých ostrovů i světa a je nejvýraznějším symbolem ostrova Zakynthos. Zátoka chráněná vápencovými skalami, s bílými oblázky a křišťálově modrou vodou je opravdu nádherná a díky rezivějícímu vraku lodi i jedinečná.

Zakynthos, Vrak lodi (pláž Navagio) na mapě Google maps

Původně se pláž jmenovala Agios Georgios, dnes díky příběhu o vraku lodi se jí nejčastěji říká pláž Navagio a setkáme se i s označeními pláž Ztroskotání nebo Pašerácká zátoka. A jak se sem loď dostala? Někteří tvrdí, že ji sem přivezla sama řecká vláda, aby zvýšila turistický zájem o ostrov. Mnohem vzrušující je ale oficiální verze, kterou vyprávějí místní lidé: v roce 1980 plula touto oblastí loď se jménem Panagiotis pronásledovaná námořnictvem, protože byla podezřelá z pašování alkoholu a cigaret na Zakynthos. Během bouře ale ztratil kapitán nad lodí kontrolu a ztroskotal na dnes již slavné pláži. I pro místní to byl výjimečný den – než se k vraku dostali úředníci, z moře si nalovili zásoby alkoholu a cigaret!

Navagio se nachází na severozápadním pobřeží Zante. Pláž je přístupná pouze z moře. Pravidelné plavby k vraku lodi vyrážejí z přístavu Porto Vromi (na západě ostrova), z přístavu Agios Nikolaos (na severovýchodě ostrova) nebo od mysu Skinari (severní cíp). Chcete-li si místo užít v klidu a udělat si pár romantických fotek, vydejte se sem hned po ránu s prvními slunečními paprsky nebo později odpoledne. Pláž Navagio je turistickou atrakcí ostrova a brzy se zaplní davy ostatních turistů.

Překrásnými obrázky jsou fotografie pláže pořízené seshora z útesů. Z pláže se nahoru nevyšplháte, okolní skály jsou velmi strmé. Cesta sem však existuje a dechberoucí pohled z výšky stojí opravdu za to! Nejlepší variantou je pronájem auta nebo skútru, kterými se dostanete až nahoru na parkoviště, odkud je to už jen kousek k tzv. výhledové plošině. Stačí po cestě sledovat cedule „Navagio“. Neřídíte-li, bude to trochu komplikovanější. Ačkoliv se jedná o velmi oblíbené místo na Zante, nejezdí sem žádný veřejný autobus. Lze dojet autobusem do blízké vesnice Anafonitria a poté se vydat nahoru pěšky (asi 5 km). Třetí možností je využít služeb taxi, což už je trochu dražší záležitost, ale ve skupině se dá i to. A samozřejmě se objevují i fakultativní výlety, u kterých vám odpadá starost s dopravou. Na druhou stranu budete mít pravděpodobně jen velmi omezený časový prostor, protože tyto výlety zahrnují více zastávek po ostrově. Proto radíme, nespěchejte a ten pohled seshora z útesů si opravdu užijte! A ještě jedno doporučení na závěr – výhledová plošina bývá přeplněná turisty, ale vydáte-li se po úzké stezce kolem útesů, získáte taky mnoho hezkých pohledů na pláž Navagio, možná i hezčích.

Organizované plavby na pláž Navagio často zahrnují i výlet k modrým jeskyním nebo zastávku na „sirné“ pláži Xigia (Xygia).

Další turistické cíle na ostrově Zakynthos

Tipy na výlety na ostrově Zakynthos: Marathonisi (Želví ostrov), Modré jeskyně (Blue Caves), Lisovna a muzeum Aristeon, Olympie, Vinařství Callinico - Kalipado, Vodní park Zante Water Village (Sarakinado), Vrak lodi (pláž Navagio)

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Zakynthos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám