Výlety na ostrově Zakynthos

Hlavní strana -Zakynthos -Výlety -Hlavní město Zakynthos

Hlavní město Zakynthos - ostrov Zakynthos

Hlavní město Zakynthos

Město Zakynthos je krásné a velmi čilé turistické centrum stejnojmenného řeckého ostrova Zakynthos, významné historické místo i důležité přístavní město. Hlavní město Zakynthos leží na jihovýchodním pobřeží ostrova Zakynthos, na úpatí kopce Bochali.

Zakynthos, Hlavní město Zakynthos na mapě Google maps

Hlavní město Zakynthos, často nazývané také Zante či Chóra (tzn. "město"), se rozprostírá ve velké a otevřené zátoce na jihovýchodním pobřeží ostrova Zakynthos. Hlavní město Zante nabízí návštěvníkům mnoho zajímavých možností, jak toto místo lépe poznat a užít si čas strávený v malebném přístavním městě, na břehu Jónského moře.

Zejména v oblasti architektury je dodnes v hlavním městě patrný vliv tzv. benátské kultury, která se na ostrově Zakynthos rozvíjela v období 15. až 18. století. Ve městě vyrostla honosná benátská sídla, rodinné domy i veřejné budovy s oblouky a klenutými okny, z nichž některé obsahovaly i tzv. arkády. Vznikla malebná náměstíčka a ulice, které propojovaly městské lidové domy a četné kamenné kostely s nově vznikající zástavbou. Bohužel v roce 1953 zasáhlo ostrov Zakynthos velmi silné zemětřesení, které napáchalo rozsáhlé škody po celém ostrově. Hlavní město bylo po silných otřesech a následných požárech téměř celé zdevastováno, a muselo být proto znovu vybudováno. Při obnově města Zante a jeho historických památek byl kladen důraz na co největší míru zachování původní podoby jednotlivých budov, ale ve stejné míře také na ochranu budov před následky případných dalších zemětřesení.

V současnosti je město Zante především rušným turistickým centrem, ve kterém návštěvníci naleznou mnoho restaurací, taveren, kaváren a nespočet obchůdků s nejrůznějším zbožím. Samozřejmostí jsou další veřejné služby jako bankomaty, lékárny, kadeřnictví, pošta či půjčovny dopravních prostředků. Za zábavou a nočním životem míří do hlavního města i turisté z jiných letovisek.

Památky hlavního města Zakynthos

Kostel sv. Dionýsa je největším kostelem ostrova Zakynthos a symbolem hlavního města Zante. Stojí na nábřeží, nedaleko zakynthoského přístavu, a patří k němu také vysoká, bílá zvonice. Kostel, který jako zázrakem přežil ničivé zemětřesení v r. 1953, uchovává relikvie svatého Dionýsa, patrona a ochránce ostrova Zakynthos. Interiér kostela je nádherně vyzdoben freskami, nástěnnými malbami, zlatými prvky i vitrážemi a vévodí mu krásný ikonastas.

Silnému zemětřesení v r. 1953 odolaly v hlavním městě jen tři významného stavby - kostel sv. Dionýsa, budova Národní banky a kostel sv. Mikuláše. Kostel sv. Mikuláše (Agios Nikolaos Molos) se nachází také na nábřeží přístavního města Zante, severně od kostela sv. Dionýsa po pobřežní ulici Santa Marina, na náměstí Dionýsa Soloma. Kostel sv. Mikuláše pochází z 2. pol. 16. století, z období renesance, a v úctě ke sv. Dionýsovi uchovává dodnes jeho náboženská roucha. Ve zvonici kostela byl kdysi umístěn přístavní maják a dnes odtud během velikonočních svátků pravidelně vychází velkopáteční procesí.

Největším náměstím hlavního města Zante je náměstí Dionýsa Soloma, národního básníka Řecka, který napsal řeckou hymnu. Na náměstí se nachází jeho socha a Byzantské muzeum. Říká se, že Dionýsos Solomos napsal státní hymnu Řecka na nedalekém kopci Strani, inspirován panoramatickým výhledem a zvuky řecké revoluce. Na počest toto známého básníka byl na kopci, v příjemném prostředí okolních borovic a olivovníků, vybudován pomník a jeho busta.

Jen pár kroků odtud se nachází další krásné náměstí - náměstí sv. Marka, které pochází z benátského období a v této době bylo i velmi známé, protože bylo hlavním místem setkávání benátských šlechticů. Na náměstí stojí katolický kostel a Muzeum D. Soloma, A. Kalva a dalších významných představitelů ostrova Zakynthos. Krásná neoklasicistní budova muzea hostí trvalou sbírku a výstavu portrétů významných postav ostrova Zakynthos i rukopisů a osobních předmětů Dionýsa Soloma.

Důležitou osobou v historii ostrova Zakynthos byl také Alexander Romas, představitel moderních politických a vojenských dějin ostrova, předseda řeckého parlamentu a bojovník v bojích za osvobození řecké Ioanniny. Velké rodinné sídlo A. Roma bylo po zemětřesení opraveno a zpřístupněno také veřejnosti (v současnosti je bohužel zavřeno). Byla po něm pojmenována také jedna z hlavních tříd Zante, ulice A. Roma, kterou lemují nízké budovy s krásnými balkony a popínavými rostlinami a rozmanité obchůdky a kavárny.

Hned nad hlavním městěm se vypíná známý kopec Bochali, který nabízí úžasné výhledy do všech světových stran, zejména ale na krásné město Zakynthos s přístavem a modré dálky Jónského moře. Krásné výhledy nabízí již samotná cesta nahoru do obce Bochali, oblíbená je také vyhlídka u kavárny a kostela ve vesničce Bochali nebo ještě výš z hradeb pevnosti Bochali.

V Zante funguje turistický vláček, který milují hlavně děti, a je to také zábavný a uvolněný způsob prohlídky hlavního města. Vláček vyjíždí z náměstí Solomos a jezdí s turisty po nejvýznamnějších památkách a jiných turistických cílech ve městě Zakynthos.

Město Zante a jeho společenský život

Hlavní město Zakynthos je moderní město s bohatými a velmi dobře dostupnými službami, které tu slouží jak turistům, tak místním obyvatelům. Ve městě nalezneme velké množství nejrůznějších obchodů - od stánků se suvenýry, pohlednicemi či šperky přes obchody s potravinami a smíšeným zbožím až po obchody s domácími potřebami a nářadím. V obdobně velkém počtu jsou ve městě k dispozici také možnosti občerstvení - velmi oblíbené tradiční taverny, restaurace (včetně těch opravdu luxusních nebo např. umístěných na střechách domů), stánků s rychlým občerstvením, kaváren či barů.

K vyhlášeným, rušnějším místům patří zejména náměstí Solomos, náměstí sv. Marka a ulice A. Roma, kde se nachází množství obchodů, taveren a barů. Ožívají zejména v podvečer, kdy se náměstí plní světly, hudbou a samozřejmě lidmi. Bary a noční podniky fungují také na pobřežní promenádě Santa Marina.

Město Zante má dobré dopravní spojení s dalšími letovisky na ostrově, doporučujeme proto určitě toto krásné hlavní město navštívit. A to jak přes den, kdy si můžete udělat příjemný výlet a navštívit historické památky města Zakynthos, projít se jeho malebnými uličkami a dát si některý z tradičních řeckých pokrmů, tak samozřejmě i v noci, protože hlavní třídy Zante žijí dlouho do rána. Pro cestu zpět lze využít např. taxi službu, která je ve městě dobře dostupná.

Turisté se mohou samozřejmě ubytovat i přímo v hlavním městě a užívat si jeho krás a služeb z bezprostřední blízkosti. Ve městě funguje množství hotelů různé úrovně a různých služeb (stravování, zábava apod.), každý si tak může zvolit podle svých preferencí. Dává-li někdo přednost spíše ubytování v soukromých apartmánech, studiích či vilkách, ty jsou rozšířenější v okrajových částech města nebo v blízkých letoviscích, např. Bochali, Akrotiri ad.

Místní kulturu mohou návštěvníci poznat také skrze pořádané koncerty, výstavy nebo např. prostřednictvím náboženských tradic, které se po celém ostrově stále dodržují. Dvakrát do roka se v hlavním městě konají procesí spojené s kostelem sv. Dionýsa - 17. prosince, v den výročí smrti světce, a 24. srpna, kdy byly ostatky sv. Dionýsa převezeny na ostrov Zakynthos. Hlavní město Zakynthos se také neustále rozvíjí a pomale se i rozšiřuje směrem do vnitrozemí.

Přístav a pláže ve městě Zakynthos

Hlavní město Zakynthos je pobřežní město s hlavním přístavem ostrova Zakynthos. Z přístavu Zakynthos kromě trajektů a větších nákladních lodí vyplouvají i menší výletní lodě a čluny, které si mohou turisté pronajmout a poznat ostrov Zakynthos také ze strany od moře. K nejoblíbenějším lodním výletům patří např. plavba kolem severního cípu ostrova, kdy uvidítě tzv. modré jeskyně, poplujete kolem majáku Skinari a zaplujete do slavné zátoky Navagio, ale můžete plout také na jih, např. do zátoky Laganas s ostrůvky Marathonisi a Pelouzo.

Hlavní město má také svoji pláž, která sice není tak známá a oblíbená jako jiné pláže ostrova Zakynthos, a je navštěvována především místními obyvateli, ale můžete na ní strávit příjemné letní odpoledne. Pláž Zakynthos začíná za přístavem a pokračuje po pobřeží severním směrem k mysu Krioneri. Pláž Zakynthos je oblázková, dlouhá a spíše úzká, ale moře září čistotou. Kromě koupání a opalování nabízí navíc i jiné možnosti vyžití, jsou tu např. tenisové kurty, dětské parky nebo jachtařský klub. Doporučujeme zajít si na večeři do některé ze zdejších pobřežních taveren a užít si opravdu krásný výhled na západ slunce.

Další turistické cíle na ostrově Zakynthos

Tipy na výlety na ostrově Zakynthos: Hlavní město Zakynthos, Marathonisi (Želví ostrov), Modré jeskyně (Blue Caves), Lisovna a muzeum Aristeon, Olympie, Vinařství Callinico, Vodní park Zante Water Village (Sarakinado), Vrak lodi (pláž Navagio)

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Zakynthos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám