Greece

Výlety na ostrově Zakynthos

Hlavní strana - Zakynthos - Výlety - Lisovna a muzeum Aristeon

Lisovna a muzeum Aristeon - ostrov Zakynthos

Olivový ráj Lithakia

Lisovna a muzeum Aristeon

Lisovna oliv Aristeon je rodinným podnikem s více než 160 let dlouhou tradicí a s výrobními standardy splňujícími ty nejpřísnější mezinárodní normy. Lisovna se nachází ve vesnici Lithakia, blízko oblíbeného letoviska Laganas, a její prohlídka bývá často zařazena do „okružní jízdy“ po ostrově. Součástí komplexu je i malý obchůdek s místními produkty.

Zakynthos, Lisovna a muzeum Aristeon na mapě Google maps

Historie firmy Aristeon se začala psát v roce 1850, kdy byl na výrobu olivového oleje používán ještě kamenný lis poháněný zemědělskými zvířaty. Později ho nahradil lis kovový, ale i ten je již minulostí, když musel ustoupit modernímu hydraulickému lisu. Tyto a další historické stroje a nástroje si můžete prohlédnout na venkovním prostranství budovy, kde je umístěna jejich výstava.

Poté se vás ujme zdejší pracovník, provede vás samotnou lisovnou s automatickou linkou a vysvětlí vám vše o procesu lisování, olivách a olivovém oleji. Lidé jsou zde opravdu velmi ochotní, pustí vám i video v češtině a zodpovídá vám vaše otázky (zdarma, bez podmínky nákupu apod.). Za pomoci šetrné technologie odstřeďování a při dodržování vysokých standardů kvality se zde vyrábí bio extra panenský olivový olej a jemný extra panenský olivový olej. K zajímavostem patří, že k jejich výrobě se používají olivy z místních olivovníků (na celém ostrově jich prý roste neuvěřitelných 1 700 000 kusů), olivy se lisují i s peckami a za nízkých teplot a na jeden litr oleje je potřeba pěti kilogramů oliv. Kromě extra panenského olivového oleje baleného v plechových nádobách si zde můžete zakoupit také například nakládané olivy nebo olivové mýdlo.

Další turistické cíle na ostrově Zakynthos

Tipy na výlety na ostrově ZakynthosMarathonisi (Želví ostrov), Modré jeskyně (Blue Caves), Lisovna a muzeum Aristeon, Olympie, Vinařství Callinico - Kalipado, Vodní park Zante Water Village (Sarakinado), Vrak lodi (pláž Navagio)

Letoviskaplážepamátky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Zakynthos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám