Výlety na ostrově Zakynthos

Hlavní strana -Zakynthos -Výlety -Lisovna a muzeum Aristeon

Lisovna a muzeum Aristeon - ostrov Zakynthos

Olivový ráj Lithakia

Lisovna a muzeum Aristeon

Lisovna oliv Aristeon je rodinným podnikem s více než 170 let dlouhou tradicí a s výrobními standardy splňujícími přísné mezinárodní normy. Lisovna se nachází ve vesnici Lithakia, u jižního pobřeží ostrova Zakynthos, blízko oblíbeného turistického letoviska Laganas. Součástí komplexu je i muzeum a malý obchůdek s místními produkty.

Zakynthos, Lisovna a muzeum Aristeon na mapě Google maps

Historie firmy Aristeon se začala psát v roce 1850, kdy byl na výrobu olivového oleje používán ještě kamenný lis poháněný zemědělskými zvířaty. Později ho nahradil lis kovový, ale i ten je již minulostí, když musel ustoupit modernímu hydraulickému lisu. Tyto a další historické stroje a nástroje na zpracování oliv si mohou návštěvníci prohlédnout na venkovním prostranství budovy, kde je umístěna jejich expozice.

Za pomoci šetrné technologie odstřeďování a při dodržování vysokých standardů kvality se zde vyrábí bio extra panenský olivový olej a jemný extra panenský olivový olej. K zajímavostem patří, že k jejich výrobě se používají olivy z místních olivovníků (na celém ostrově Zakynthos jich prý roste neuvěřitelných 1 700 000 kusů), olivy se lisují i s peckami a za nízkých teplot a na jeden litr oleje je potřeba pěti kilogramů oliv. Extra panenský olivový olej Aristeon se pyšní ochrannou známkou geografického původu PGI, pochází 100% jen z ostrova Zakynthos, olivy jsou vypěstovány v zemědělské lokalitě Lithakia nebo v kopcích nad ní a na stejném místě i vylisovány.

V případě zájmu se vás ujme zdejší pracovník, provede vás samotnou lisovnou s automatickou linkou a vysvětlí vše o procesu lisování, olivách a olivovém oleji. Pracovníci lisovny jsou opravdu velmi ochotní, pustí vám i video v češtině a zodpoví vaše otázky (zdarma, bez podmínky nákupu apod.).

Součást komplexu lisovny oliv a muzea Aristeon tvoří také malý obchůdek s místní produkty. Kromě extra panenského olivového oleje baleného v plechových nádobách o různém objemu si zde můžete zakoupit také například nakládané olivy nebo olivové mýdlo. Novinkou jsou ochucené extra panenské olivové oleje Aristeon s citronem nebo s česnekem.

Další turistické cíle na ostrově Zakynthos

Tipy na výlety na ostrově Zakynthos: Hlavní město Zakynthos, Marathonisi (Želví ostrov), Modré jeskyně (Blue Caves), Lisovna a muzeum Aristeon, Olympie, Vinařství Callinico, Vodní park Zante Water Village (Sarakinado), Vrak lodi (pláž Navagio)

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Zakynthos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám