Greece

Výlety na ostrově Zakynthos

Hlavní strana - Zakynthos - Výlety - Lisovna a muzeum Aristeon

Lisovna a muzeum Aristeon - ostrov Zakynthos

Olivový ráj Lithakia

Lisovna a muzeum Aristeon

Lisovna oliv Aristeon je rodinným podnikem s více než 160 let dlouhou tradicí a s výrobními standardy splňujícími ty nejpřísnější mezinárodní normy. Lisovna se nachází ve vesnici Lithakia, blízko oblíbeného letoviska Laganas, a její prohlídka bývá často zařazena do „okružní jízdy“ po ostrově. Součástí komplexu je i malý obchůdek s místními produkty.

Zakynthos, Lisovna a muzeum Aristeon na mapě Google maps

Historie firmy Aristeon se začala psát v roce 1850, kdy byl na výrobu olivového oleje používán ještě kamenný lis poháněný zemědělskými zvířaty. Později ho nahradil lis kovový, ale i ten je již minulostí, když musel ustoupit modernímu hydraulickému lisu. Tyto a další historické stroje a nástroje si můžete prohlédnout na venkovním prostranství budovy, kde je umístěna jejich výstava.

Poté se vás ujme zdejší pracovník, provede vás samotnou lisovnou s automatickou linkou a vysvětlí vám vše o procesu lisování, olivách a olivovém oleji. Lidé jsou zde opravdu velmi ochotní, pustí vám i video v češtině a zodpovídá vám vaše otázky (zdarma, bez podmínky nákupu apod.). Za pomoci šetrné technologie odstřeďování a při dodržování vysokých standardů kvality se zde vyrábí bio extra panenský olivový olej a jemný extra panenský olivový olej. K zajímavostem patří, že k jejich výrobě se používají olivy z místních olivovníků (na celém ostrově jich prý roste neuvěřitelných 1 700 000 kusů), olivy se lisují i s peckami a za nízkých teplot a na jeden litr oleje je potřeba pěti kilogramů oliv. Kromě extra panenského olivového oleje baleného v plechových nádobách si zde můžete zakoupit také například nakládané olivy nebo olivové mýdlo.

Další turistické cíle na ostrově Zakynthos

Tipy na výlety na ostrově Zakynthos: Marathonisi (Želví ostrov), Modré jeskyně (Blue Caves), Lisovna a muzeum Aristeon, Olympie, Vinařství Callinico - Kalipado, Vodní park Zante Water Village (Sarakinado), Vrak lodi (pláž Navagio)

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Zakynthos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám