Památky na ostrově Kréta

Hlavní strana -Kréta -Památky -Archeologické muzeum Heraklion

Archeologické muzeum Heraklion - ostrov Kréta

Kretikon Museion

Archeologické muzeum Heraklion

Archeologické muzeum Heraklion patří mezi největší a nejvýznamnější muzea nejen v Řecku, ale v celé Evropě. Ochraňuje archeologické nálezy pocházející z řeckého ostrova Kréta a unikátní je především svojí rozsáhlou sbírkou předmětů z mínojského období.

Kréta, Archeologické muzeum Heraklion na mapě Google maps

Archeologické muzeum Heraklion shromažďuje významné historické artefakty z celého ostrova Kréta a zahrnuje období od pradávného neolitu (od 5. tisíciletí př. n. l.) až po pozdní římskou éru (4. století n. l.). Pýchou muzea jsou ovšem poklady nejstarší evropské civilizace - mínojské kultury, které svojí uceleností a svým rozsahem nemají jinde na světě obdobu. Nalezneme tu množství jedinečných prvků a předmětů ze všech fází mínojské éry, tedy z období před-palácového, palácového i po-palácového (období zhruba mezi lety 3000 až 1100 př. n. l.) - z nejznámějších archeologických nalezišť paláců Knossos, Festos, Agia Triada, Malia či Kato Zakros.

Výstava je organizována jednak chronologicky a také podle místa nálezů, v několika místnostech ve dvou patrech budovy. K nejzajímavějším exponátům jistě patří fragmenty původních fresek z mínojského paláce Knossos (např. slavná freska tzv. "Liliového prince"), hliněný disk Festos (což je velmi cenný a tajemný předmět, po obou stranách popsaný, přičemž nápisy jsou na disku soustředěny ve spirále od krajů ke středu a prozatím se nikomu toto písmo nepodařilo rozlušit), nádherně zdobená keramika ze starobylého paláce Festos, sošky mínojských bohyň (označovány jako "bohyně hadů" - podle hadů, které drží) či zlaté šperky a klenoty, kterými se mínojské ženy zdobily. V archeologické oblasti Malia byl objeven zlatý přívěsek znázorňující dvě včely nesoucí kapky medu, považovaný za vrchol tehdejšího šperkařského umění. Uměleckou činnost mínojské populace reprezentuje také býčí hlava (rhyton) z hmoty steatit, která byla nalezena v Kato Zakros. A k vidění je toho v muzeu ještě mnohem a mnohem víc - zdobené sarkofágy, keramika, šperky, okultní předměty, lovecké i pracovní nástroje atd.

Archeologické muzeum se nachází v centru hlavního města Heraklion, na stejném místě, kde v době benátské nadvlády stával katolický klášter sv. Františka. Dokud nebyl klášter zničen zemětřesením roku 1856, řadil se mezi nejbohatší a nejvýznamnější kláštery ostrova Kréta a zdobily ho velké byzantské fresky. Stavba archeologického muzea začala s příchodem 20. století a dokončena byla do roku 1940. Na počátku 21. století prošlo muzeum rozsáhlou rekonstrukcí i expanzí a od roku 2014 je v nové podobě plně otevřeno veřejnosti.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Nejoblíbenější památky na ostrově Kréta: Agia Triada (archeologické naleziště), Archeologické muzeum Heraklion, Festos (archeologické naleziště), Gortys (archeologické naleziště), Klášter Arkadi, Knossos (archeologické naleziště), Kostel Four Witnesses, Pevnost Fortezza (Rethymno), Pevnost Frangokastello, Pevnost Spinalonga, Větrné mlýny na Lasithi Plateau

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám