Greece

Památky na ostrově Kréta

Hlavní strana - Kréta - Památky - Archeologické muzeum Heraklion

Archeologické muzeum Heraklion - ostrov Kréta

Kretikon Museion

Archeologické muzeum Heraklion

Archeologické muzeum Heraklion patří mezi největší a nejvýznamnější muzea nejen v Řecku, ale v celé Evropě. Ochraňuje archeologické nálezy pocházející z řeckého ostrova Kréta a unikátní je především svojí rozsáhlou sbírkou předmětů z mínojského období.

Kréta, Archeologické muzeum Heraklion na mapě Google maps

Archeologické muzeum Heraklion shromažďuje významné historické artefakty z celého ostrova Kréta a zahrnuje období od pradávného neolitu (od 5. tisíciletí př. n. l.) až po pozdní římskou éru (4. století n. l.). Pýchou muzea jsou ovšem poklady nejstarší evropské civilizace - mínojské kultury, které svojí uceleností a svým rozsahem nemají jinde na světě obdobu. Nalezneme tu množství jedinečných prvků a předmětů ze všech fází mínojské éry, tedy z období před-palácového, palácového i po-palácového (období zhruba mezi lety 3000 až 1100 př. n. l.) - z nejznámějších archeologických nalezišť paláců Knossos, Festos, Agia Triada, Malia či Kato Zakros.

Výstava je organizována jednak chronologicky a také podle místa nálezů, v několika místnostech ve dvou patrech budovy. K nejzajímavějším exponátům jistě patří fragmenty původních fresek z mínojského paláce Knossos (např. slavná freska tzv. "Liliového prince"), hliněný disk Festos (což je velmi cenný a tajemný předmět, po obou stranách popsaný, přičemž nápisy jsou na disku soustředěny ve spirále od krajů ke středu a prozatím se nikomu toto písmo nepodařilo rozlušit), nádherně zdobená keramika ze starobylého paláce Festos, sošky mínojských bohyň (označovány jako "bohyně hadů" - podle hadů, které drží) či zlaté šperky a klenoty, kterými se mínojské ženy zdobily. V archeologické oblasti Malia byl objeven zlatý přívěsek znázorňující dvě včely nesoucí kapky medu, považovaný za vrchol tehdejšího šperkařského umění. Uměleckou činnost mínojské populace reprezentuje také býčí hlava (rhyton) z hmoty steatit, která byla nalezena v Kato Zakros. A k vidění je toho v muzeu ještě mnohem a mnohem víc - zdobené sarkofágy, keramika, šperky, okultní předměty, lovecké i pracovní nástroje atd.

Archeologické muzeum se nachází v centru hlavního města Heraklion, na stejném místě, kde v době benátské nadvlády stával katolický klášter sv. Františka. Dokud nebyl klášter zničen zemětřesením roku 1856, řadil se mezi nejbohatší a nejvýznamnější kláštery ostrova Kréta a zdobily ho velké byzantské fresky. Stavba archeologického muzea začala s příchodem 20. století a dokončena byla do roku 1940. Na počátku 21. století prošlo muzeum rozsáhlou rekonstrukcí i expanzí a od roku 2014 je v nové podobě plně otevřeno veřejnosti.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám