Památky na ostrově Kréta

Hlavní strana -Kréta -Památky -Agia Triada (archeologické naleziště)

Agia Triada (archeologické naleziště) - ostrov Kréta

Hagia Triada

Starověké mínojské město Agia Triada stávalo na jihu, v centrální části řeckého ostrova Kréta. Dnes Agia Triada patří mezi významná archeologická naleziště Kréty, byly tu objeveny pozůstatky královské vily nebo nádherně zdobený pohřební sarkofág.

Kréta, Agia Triada (archeologické naleziště) na mapě Google maps

Historie mínojského města Agia Triada

Agia Triada (někdy také známé jako Hagia Triada či Ayia Triada) je velké mínojské naleziště na jihu ostrova Kréta. Archeologická oblast Agia Triada se nachází na západním konci Messarské nížiny, asi 4 km západně od významného archeologického naleziště Festos, v blízkosti vesnice Tymbaki. Kromě unikátních historických nálezů se může chlubit i nádherným výhledem na planinu Messara a na vysoké hory v pozadí.

Název původního antického osídlení není známý. Archeologové, kteří místo na počátku 20. století začali odkrývat, ho tak pojmenovali podle blízkého byzantského kostela Agia Triada (v překladu "Nejsvětější trojice") ze 14. století, který stojí na kopci směrem na jihozápad.

Vykopávky naznačují, že oblast byla osídlena už kolem 3. tisíciletí př. n. l. (raně mínojské období), ale samotný palác vyrostl později, zhruba kolem roku 1600 př. n. l. Zatímco nedaleké mínojské město Faistos rostlo a vzkvétalo, v Agia Triada stála pouze malá budova. Byl tu také založen hřbitov (nekropole) s dvěma velkými kupolovými hrobkami. Až následně, kolem roku 1600 př. n. l. zde vyrostla královská vila a město Agia Triada zažilo období prosperity.

Město však zaniklo kolem roku 1450 př. n. l., obdobně jako mnoho jiných mínojských komplexů. Během mykénského období byl na troskách starého paláce postaven palác nový (někdy v období od 14. do 11. století př. n. l.), následně v období helénistickém (4. až 1. století př. n. l.) se město rozrostlo o malou svatyni zasvěcenou bohu Diovi.

Archeologové došli také k zajímavému zjištění, že zatímco před silným zemětřesením z roku asi 1650 př. n. l. bylo na artefakty bohatší a společensky živější město Festos, po tomto zemětřesení naopak spíše vzkvétalo město Agia Triada. Úzký vztah mezi městy Agia Triada a Festos dokládá kamenná cesta, která dříve obě města propojovala.

Dlouho přetrvával názor, že vila Agia Triada sloužila jako letní rekreační sídlo vládců z blízkého paláce Faistos. Výzkumy z poslední doby ale toto začaly zpochybňovat, zvláště když zde byly objeveny nádherné nástěnné fresky a zdobení, mnohem hezčí a propracovanější než v paláci Festos. Stále více odborníků se přiklání k verzi, že menší palác Agia Triada byl skutečným domovem a sídlem vládce, zatímco větší palác Faistos sloužil k obřadním a duchovním účelům.

Archeologické naleziště Agia Triada

Díky geografické blízkosti starověkých měst Agia Triada a Faistos, probíhal i jejich archeologický výzkum víceméně souběžně. První vykopávky zahájili italští archeologové Frederico Halbherr a Luigi Pernier roku 1900. Intenzivní výzkum probíhal do roku 1914, na konci 20. století práce na vykopávkách obnovila Italská archeologická škola v Athénách.

Nejvýznamnějším objevem jsou pozůstatky mínojské královské vily, která se skládá ze dvou křídel a ačkoliv je menší než paláce Knossos či Faistos, vykazuje všechny rysy typické pro tyto starověké stavby (nádvoří, terasy, zpevněné cesty, sloupy, schodiště, královské pokoje, svatyně i místnosti pro každodenní život poddaných).

Během vykopávek bylo nalezeno několik hliněných destiček s lineárním písmem A, nádherné nástěnné fresky či zdobené vázy. Mimoto byly objeveny také pozůstatky odvodňovacího systému, zastřešeného tržiště (což je ve své době unikát) a na městském hřbitově byl nalezen krásný vyřezávaný sarkofág z roku 1400 př. n. l. (zdobený malbami a výjevy z krétského života včetně pohřebního situálu, byl v něm pohřben mykénský princ). Tyty jedinečné exponáty vystavuje Archeologické muzeum v Heraklionu.

Pro mnoho návštěvníků je příjemné to, že se nejedná o hlavní turistickou atrakci jako v případě mínojského paláce Knossos, kudy proudí davy návštěvníků. Agia Triada je mnohem menší a klidnější archeologické naleziště, čemuž napomáhá i fakt, že leží ve větší vzdálenosti od nejoblíbenějších turistických letovisek jako Hersonissos či Malia.

Palác Agia Triada má snad ze všech mínojských paláců nejkrásnější výhled do okolí, který vám dovolí kochat se úrodnou planinou Messara a vysokým horským masivem Psiloritis v jejím pozadí.

Další místa "Agia Triada" na ostrově Kréta

Na ostrově Kréta můžeme narazit hned na několik míst s názvem "Agia Triada". Kromě archeologické oblasti Agia Triada tak ještě minimálně na další dvě - klášter Agia Triada (region Chania) a vesnice Agia Triada (region Lassithi).

Klášter Agia Triada se nachází na poloostrově Akrotiri, asi 16 km východně od města Chania. Klášter byl postaven v 17. století dvěma benátskými mnichy, bratry Jeremiášem a Lavrentiem Jagarolonem. Ti na stavbě kláštera pracovali od roku 1612 až do roku 1645, kdy byl klášter bohužel dobyt Turky. Teprve až v druhé polovině 19. století byl klášter dokončen a přestavěn do současné podoby. V 19. století tu sídlila významná teologická škola, dnes se uvnitř kláštera nachází knihovna a malé muzeum s ikonami.

Malinká, horská vesnice Agia Triada leží v jihovýchodní části Kréty, v blízkosti vesnice Ziros. Vesnička se rozkládá na svahu kopce, je velmi klidná a obývaná především starousedlíky. Hlavní stavbou obce je růžový kostelík Agia Triada.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Nejoblíbenější památky na ostrově Kréta: Agia Triada (archeologické naleziště), Archeologické muzeum Heraklion, Festos (archeologické naleziště), Gortys (archeologické naleziště), Klášter Arkadi, Knossos (archeologické naleziště), Kostel Four Witnesses, Pevnost Fortezza (Rethymno), Pevnost Frangokastello, Pevnost Spinalonga, Větrné mlýny na Lasithi Plateau

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám