Památky na ostrově Kréta

Hlavní strana -Kréta -Památky -Pevnost Frangokastello

Pevnost Frangokastello - ostrov Kréta

Impozantní benátská pevnost Frangokastello pochází ze 14. století a patří tak k nejstarším na ostrově Kréta. Pevnost se nachází u jižního pobřeží ostrova, v provincii Chania.

Kréta, Pevnost Frangokastello na mapě Google maps

Pevnost Frangokastello vybudovali Benátčané v roce 1371 především jako ochranu před pirátskými nájezdy a také před místními vzbouřenci, kteří se odmítali podvolit. Pevnost má typický vzhled tehdejších obranných staveb - pravoúhlý půdorys a mohutné hradby s cimbuřím, v rozích navíc zpevněné obrannými věžemi. Pozůstatky těchto hradeb jsou i v současnosti v dobrém stavu. Nad hlavním vchodem hradu se dokonce dochoval i erb benátských stavitelů - benátský lev svatého Marka. Ve vnitřní části pevnosti jsou oproti tomu znatelné pouze základy jednotlivých staveb.

Původně byl hrad pojmenován po svatém Nikitasovi (právě tomu je dnes zasvěcen nedaleký kostel Agios Nikitas), ale místní Kréťané ho přejmenovali na hrad "Franco" a později "Frangokastello". Řekové totiž slovem "Frankové" označují obecně všechny západo-Evropany. V roce 1593 se pevnost dočkala významné obnovy, o kterou se zasloužil benátský velitel Nicolo Dona. Ale i přes svoji dobrou strategickou pozici a průběžné renovace pevnost postupně ztratila na významu a byla na nějaký čas opuštěna.

V roce 1770 byl na hradě osmanskými vojáky zatčen vůdce krétských povstalců Ioannis Vlachos, známý jako Daskalogiannis, a o rok později byl popraven ve městě Kandiya (dnešní Heraklion). Na jeho památku bylo pojmenováno mezinárodní letiště v Chanii.

V květnu roku 1828 zde došlo k velké bitvě, která byla vyvrcholením místního protitureckého povstání. Hrad obsadili Řekové, především muži z nedalekého Chora Sfakion pod vedením H. Dalianise. Turecký velitel Mustafabey si však povolal posily a během několikadenního obléhání Turkové pevnost dobyli a všechny povstalce povraždili. Udává se, že v pevnosti padlo 385 bojovníků včetně svého vůdce, ale i turecká armáda čítající zhruba 8 tisíc mužů utrpěla značné ztráty. Ve zdejších soutěskách mělo v bojích padnout asi 800 tureckých vojáků.

K této slavné bitvě o Frangokastello se váže jedna zajímavá legenda, nazývaná "Drosoulites". Několikrát tu totiž byly spatřeny stíny lidských postav, celých kupin jezdců na koni i pěších, jak se pohybují po pobřeží i kolem hradu Frangokastello. Kréťané věří tomu, že se jedná o duše padlých bojovníků, kteří byli po bitvě pohřbeni právě v písečném pobřeží kolem pevnosti. Jelikož se tu ale tyto stíny objevují opakovaně (nejčastěji počátkem května) a mohlo je tak reálně spatřit už mnoho osob, pátrají lidé i po vědeckém vysvětlení tohoto úkazu. Někteří tak přišli s teorií, že se jedná o jev zvaný "fata morgana" přenášející obrazy z pobřeží severní Afriky (díky zrcadlení vzduchu nad Libyjským mořem).

Slavná pevnost dala jméno celé vesnici Frangokastello včetně krásné, písčité pláže Frangokastello. Letovisko se nachází zhruba 80 km jihovýchodně od města Chania a 15 km východně od nedalekého turistického střediska Chora Sfakion.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Nejoblíbenější památky na ostrově Kréta: Agia Triada (archeologické naleziště), Archeologické muzeum Heraklion, Festos (archeologické naleziště), Gortys (archeologické naleziště), Klášter Arkadi, Knossos (archeologické naleziště), Kostel Four Witnesses, Pevnost Fortezza (Rethymno), Pevnost Frangokastello, Pevnost Spinalonga, Větrné mlýny na Lasithi Plateau

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám