Památky na ostrově Kréta

Hlavní strana -Kréta -Památky -Klášter Arkadi

Klášter Arkadi - ostrov Kréta

klášter Moni Arkadi

Arkadi patří k nejznámějším klášterům řeckého ostrova Kréta - býval důležitým kulturním centrem a je také zajímavou architektonickou památkou, nicméně do dějin ostrova se zapsal především tragickou událostí z roku 1866. Nalezneme ho nedaleko severního pobřeží ostrova, asi 20 km jihovýchodně od města Rethymno.

Kréta, Klášter Arkadi na mapě Google maps

Klášter Arkadi (Moni Arkadi)

Klášter Arkadi, známý také jako Moni Arkadi, pochází z konce tzv. benátského období (dokončen byl roku 1587) a je krásnou ukázkou krétské renesanční architektury, především průčelí chrámu jasně ukazuje vliv západních architektonických trendů 16. a 17. století. Můžeme tu pozorovat krásné architektonické prvky jako korintské sloupy nebo zakřivené oblouky. Hned v 16. století se klášter Arkadi stal významným intelektuálním centrem ostrova.

Klášter je zasvěcený svatému Konstantinovi a svaté Heleně a také Přeměně Spasitelově. Jednalo se o velký opevněný komplex doplněný dvěma postranními loděmi chrámu. Kromě krásného kostela a pokojů pro duchovní tvořily jeho součást také sklady, stáje a prostory pro zpracování zemědělských produktů.

Pevnost Arkadi a tragédie roku 1866

Duchovní i kulturní rozvoj této oblasti ale narušila událost z období turecké nadvlády. V listopadu roku 1866 osmanská armáda obléhala klášter Arkadi, ve kterém se zabarikádovalo zhruba 700 žen a dětí, 280 krétských válečníků a 45 mnichů. Obléhaní obyvatelé kláštera ale nebyli dostatečně vyzbrojeni, a tak dlouho tlakům tureckých nemilosrdných bojovníků odolávat nemohli. Když vojáci zabili zdejšího opata, nechali krétští bojovníci vniknout tureckou armádu dovnitř pevnosti a pod vedením partyzánského válečníka jménem Costas Yiamboudakis zapálili sklad se střelným prachem. Následkem výbuchu padli nejen obléhaní krétští obyvatelé, ale také tisíce osmanských útočníků.

Pro krétské dějiny se jedná o jednu z nejtragičtějších událostí, zároveň se ale Arkadi stal symbolem hrdinství a odporu proti turecké okupaci. Odhodlání a statečnost krétských obyvatel otřásly i veřejným míněním po celém světě a evropské mocnosti se konečně začaly angažovat v otázce pomoci Řekům proti turecké nadvládě. Organizace UNESCO následně označila klášter za evropský památník svobody.

Klášter Arkadi dnes

V jižním křídle kláštera dnes sídlí muzeum opatrující církevní ikony, duchovní rukopisy i osobní předměty, které patřily tehdejšímu opatovi. Ve správě muzea je také množství řeckých i tureckých zbraní použitých v památném boji a střecha prachárny zůstala v památce na tento čin nezastřešená. Na čestném místě stojí prapor "arkádského holokaustu" - v roce 1870 ho do kláštera vrátil turecký důstojník, který ho odtud po mohutném výbuchu odnesl. Dalším unikátním exponátem je část vyřezávaného oltáře, která výbuch a následný oheň přežila. Před areálem byla ještě dostavěna kostnice jako výraz úcty zesnulým mučedníkům.

Klášter Arkadi se nachází u severního pobřeží ostrova Kréta, v blízkosti turistických letovisek Skaleta, Lavris či Sfakaki, schovaný za rozsáhlým hájem plným olivovníků. Vydat se sem můžete místní autobusovou linkou z města Rethymno, vypůjčeným autem nebo dokonce malým vláčkem.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Nejoblíbenější památky na ostrově Kréta: Agia Triada (archeologické naleziště), Archeologické muzeum Heraklion, Festos (archeologické naleziště), Gortys (archeologické naleziště), Klášter Arkadi, Knossos (archeologické naleziště), Kostel Four Witnesses, Pevnost Fortezza (Rethymno), Pevnost Frangokastello, Pevnost Spinalonga, Větrné mlýny na Lasithi Plateau

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám