Památky na ostrově Kréta

Hlavní strana -Kréta -Památky -Větrné mlýny na Lasithi Plateau

Větrné mlýny na Lasithi Plateau - ostrov Kréta

Lassithi Plateau - planina Lassithi

Větrné mlýny na Lasithi Plateau

Lasithi Plateau je rozlehlá horská planina ležící ve východním vnitrozemí řeckého ostrova Kréta. Při průjezdu horským sedlem uvidíte veliké kamenné větrné mlýny z benátského období a na samotné planině můžete poté spatřit pozůstatky menších větrných mlýnů s plátěnými lopatkami.

Kréta, Větrné mlýny na Lasithi Plateau na mapě Google maps

Lasithi Plateau a další planiny ostrova Kréta

Řecký ostrov Kréta je velmi hornatý ostrov, ale najdeme tu i několik horských planin, které spolu s nížinami patří k nejůrodnějším oblastem ostrova. Tou největší planinou (s rozlohou více jak 60 km2) je Lasithi Plateau, nebo-li planina Lasithi. Jedná se o rovinatou oblast uprostřed pohoří Dikti ve východní části vnitrozemí ostrova, spadající pod regionální jednotku Lasithi (či Lassithi).

Své jméno planina získala podle východokrétského města Sithia (leží ale mnohem východněji než samotná planina). Přidáním předpony vznikla La Sithia a později se vžil jednoslovný název Lasithi (nebo také Lassithi). Stalo se tak v době benátské nadvlády.

Kréta má ale i další horské planiny. V západní části ostrova, v pohoří Levka Ori, se rozprostírá planina Omolos a součástí centrálního pohoří Ida je plošina Nida.

Horská planina Lasithi a větrné mlýny

Díky bohaté zásobě podzemních vod, která se tu tvoří na jaře při tání sněhu z okolních hor, patří Lasithi Plateau k nejúrodnějším oblastem Kréty. A právě k čerpání podzemní vody a následnému zavlažování zdejších políček tu dříve sloužilo velké množství nádherných větrných mlýnů, které využívaly energii tzv. severních větrů. A bylo jich tu asi opravdu hodně, protože oblast si vysloužila označení "planina tisíce mlýnů". Dnes už tyto staré mlýny zahlédneme jen výjimečně, z většiny je nahradila motorová čerpadla.

K plošině Lasithi vedou dvě hlavní - sjízdné a vyasfaltované - silnice. Jedna silnice přichází z východu, ze směru od letoviska Agios Nikolaos přes vnitrozemské vesničky Zenia a Mesa Potami. Druhá trasa vede z turisticky oblíbeného severního pobřeží, z letovisek Hersonissos, Stalida a Malia. Při této severní cestě můžete navštívit i ženský klášter Kera Kardiotissa a poslechnout si legendu o zázračné ikoně Panny Marie. Ostatní cesty vedoucí k planině jsou neupravené a velmi náročné, využívají je pouze místní (s autem z půjčovny tudy nedoporučujeme jezdit).

Pojedete-li silnicí ze severu ostrova, právě zde stojí velké benátské větrné mlýny. Pozůstatky těchto mlýnů se nacházejí u silnice v horském sedle Ambélos Afhin, těsně před vjezdem na horskou planinu Lasithi. Jedná se o mohutné kamenné stavby a i když ty největší mlýny nejsou původní (mají sem především nalákat turisty), pomohou vám alespoň udělat si jasnější představu o tom, jak to tu vypadalo za vlády Benátčanů. V horském sedle funguje i restaurace s parkovištěm a malý obchod se suvenýry.

Okolí plošiny Lasithi Plateau

Samotná planina Lasithi je posázená množstvím menších i větších políček s různými zemědělskými plodinami včetně olivových hájů. Sem tam možná zahlédnete i nějaký starý větrný mlýn s plátěnými lopatkami a pár jich je prý stále funkčních, ale z většiny už slouží pouze jako atrakce pro turisty.

Kolem celé planiny vede silnice a můžete si ji tak objet pěkně kolem dokola. Cesta prochází přes malé vnitrozemské vesničky, z nichž můžete přímo nasávat tu pravou řeckou atmosféru a zdejší klid. Samozřejmě i zde si místní už zvykli na přítomnost turistů, a tak si můžete zakoupit zdejší výrobky nebo jiné suvenýry, stále ale jejich hlavní obživou zůstává zemědělství.

V blízkosti planiny se nachází i několik pravoslavných kostelíků a přírodních zajímavostí. Zastavit se můžete u mužského kláštera Moni Vidianis, který je zvláště v létě ponořený do různobarevných květin a krásné okolní zahrady. Nad vesničkou Psychro leží krápníková jeskyně Dikteo Andro (zkráceně "Dikti"), jedna z bájných jeskyní, kde se měl narodit a skrývat se bůh Zeus (podle jiné legendy byla místem Diova zrození jeskyně v hlavním krétském pohoří Ida). Bohyně Rhea tu svého syna Dia skrývala před jeho otcem, titánem Kronem.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Nejoblíbenější památky na ostrově Kréta: Agia Triada (archeologické naleziště), Archeologické muzeum Heraklion, Festos (archeologické naleziště), Gortys (archeologické naleziště), Klášter Arkadi, Knossos (archeologické naleziště), Kostel Four Witnesses, Pevnost Fortezza (Rethymno), Pevnost Frangokastello, Pevnost Spinalonga, Větrné mlýny na Lasithi Plateau

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám