Památky na ostrově Kréta

Hlavní strana -Kréta -Památky -Pevnost Fortezza (Rethymno)

Pevnost Fortezza (Rethymno) - ostrov Kréta

Pevnost Fortezza (Rethymno)

Velká benátská pevnost Fortezza je jednou z dominant krásného historického města Rethymno, které se nachází u severního pobřeží řeckého ostrova Kréta. Pevnost byla velmi dobře vybavena, svoji obrannou funkci bohužel ale příliš úspěšně nesplnila.

Kréta, Pevnost Fortezza (Rethymno) na mapě Google maps

Pevnost Fortezza pochází z 16. století a patří k největším pevnostem benátské éry v Řecku. Stojí v západní části regionálního města Rethymno, na vrcholu skalnatého výběžku Paleokastro. Na stejném kopci byla kdysi (v dobách starobylého města Rithymna) umístěna akropole se svatyní věnovanou bohyni Artemis.

Pevnost Fortezza má tvar hvězdy a po jejím obvodu nalezneme tři vstupní brány a čtyři hlavní obranné bašty (sv. Lukáše, sv. Eliáše, sv. Pavla a sv. Mikuláše). Hradby pevnosti byly stavěny již s ohledem na vynález střelného prachu, a tak jsou velmi silné, s polygonálním půdorysem a mírně skloněné dovnitř. Obranné schopnosti Fortezzy byly nicméně velmi omezené a to hned z několika důvodů - problémem byl především skalnatý povrch kopce, který limitoval celou stavbu a neumožňoval vybudovat kolem pevnosti příkop, a málo volného prostoru kolem pevnosti. Nedostatky stavby se projevily během turecké okupace, kdy byla pevnost velmi rychle obsazena (říká se, že k tomu přispěla i cholera, která na hradě vypukla).

Oproti tomu vnitřní prostor pevnosti byl kvalitně naplánovaný a detailně propracovaný. Stála tu velitelská budova, ubytovny pro vojáky, zbrojnice, sklady munice a potravin, nádrže na zachytání pitné vody nebo například také stáje. Vojenské stavby byly doplněny o "civilní budovy", neboť pevnost byla tak veliká, že měla v případě potřeby ochránit veškeré obyvatelstvo města. Nacházely se tu tedy také občanské domy, kostel či nemocnice.

Původní křesťanský kostel byl během turecké nadvlády přestavěn na mešitu sultána Ibrahima. V následujících letech ale vedle mešity vyrostla znovu křesťanská stavba, moderní kostel sv. Kateřiny.

Boje během turecké a následně i německé okupace zasadily pevnosti citelné rány a celá stavba byla vážně poškozena. Do současnosti se tak poměrně dobře dochovaly pouze části hradebních zdí a pozůstatky některých staveb, například zbrojnice, skladů nebo guvernérova domu. Krásně zachovalá je Ibrahimova mešita. Z bývalé zbrojnice je dnes velká dvoupodlažní budova, jejíž interiér zdobí nádherné oblouky a která dnes hostí různé kulturní akce a výstavy. A v otevřeném divadle "Erofili" se v létě pravidelně konají koncerty a hrají divadelní představení.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Nejoblíbenější památky na ostrově Kréta: Agia Triada (archeologické naleziště), Archeologické muzeum Heraklion, Festos (archeologické naleziště), Gortys (archeologické naleziště), Klášter Arkadi, Knossos (archeologické naleziště), Kostel Four Witnesses, Pevnost Fortezza (Rethymno), Pevnost Frangokastello, Pevnost Spinalonga, Větrné mlýny na Lasithi Plateau

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám