Výlety na ostrově Kréta

Hlavní strana -Kréta -Výlety -Jezero Kournas

Jezero Kournas - ostrov Kréta

Jezero Kournas

Jezero Kournas je jediným sladkovodním jezerem na ostrově Kréta a také chráněnou přírodní oblastí s unikátním ekosystémem. Jezero leží v severozápadní části řeckého ostrova poblíž letoviska Georgioupolis, v prefektuře Chania.

Kréta, Jezero Kournas na mapě Google maps

Jezero Kournas jako chráněná přírodní oblast

Jezero Kournas se nachází v malebné krajině obklopené vysokými horami a olivovými háji a své jméno získalo podle blízké vesničky. Kournas leží necelých 5 km jihovýchodně od pláže Georgioupolis, v oblasti Apokoronas, a asi 20 km západně od města Rethymno.

Jezero bylo vytvořeno nahromaděním podzemních vod proudících z Lefka Ori ("Bílých hor"). Hlavní pramen nese název Amati (nebo také Mati), což v překladu znamená "oko". Kournas je menší jezero, kruhovité, s rozlohou necelých 600 akrů.

Jezero Kournas představuje velmi důležitý ekosystém, protože je jednou z mála oblastí na Krétě, kde se udržuje čerstvá voda po celý rok. Z tohoto důvodu je chráněno v rámci programu Natura 2000. V jezeře i jeho okolí se vyskytuje spousta vzácných živočichů a rostlin. Z ptáků tu můžeme pozorovat kachny, mořany, volavky nebo kormorány, v jezeře prý plavou úhoři i vodní hadi. A když budete mít štěstí, můžete také zahlédnout sladkovodní želvy, které rády odpočívají na kamenech vyhřátých sluncem. Tmavé zbarvení vody způsobují trávy rostoucí v jezeře.

Jezero Kournas jako zajímavý tip na výlet

Jezero Kournas je oblíbeným místem pro odpočinek i procházku a potkáte tu jak turisty, tak i místní obyvatele. Pobýváte-li v letovisku Georgioupolis, doporučujeme návštěvu jezera Kournas jako zajímavý tip na celodenní pěší výlet. V posledních turistických sezonách dokonce jezdil mezi letoviskem Georgioupolis a jezerem Kournas malý turistický vláček.

Na jedné straně se nacházejí restaurace a kavárny s krásným výhledem na jezero i s malými písčitými plážemi. Zde si hosté mohou pronajmout lehátka se slunečníky, ale například i šlapadla nebo kajaky a vydat se na vyjížďku po jezeře. Můžete se tu bez obav i koupat, voda je krásná a povrch jezera velmi klidný. V zimě a na jaře ale hladina jezera výrazně stoupá, pláže zmizí a voda dosahuje až na schody k restauracím. U silnice vedoucí k jezeru naleznete i množství obchůdků s nejrůznějšími suvenýry.

V některých částech jezera jsou dobře viditelné drenážní jámy nebo různé přepouštěcí nádrže, které slouží k zavlažování okolní zemědělské půdy. Budete-li si chtít obejít jezero kolem dokola, dávejte pozor u jeho západního břehu, terén je tu hodně bažinatý.

Legendy o jezeru

Zřejmě kvůli tmavé barvě vody, lidé dříve věřili tomu, že je jezero bezedné. Dnes už ale víme, že tomu tak není - maximální hloubka vody dosahuje asi 23 metrů (u jižního konce to je podle některých zdrojů až 40 metrů).

Jiný z mýtů vypráví o tom, že tu kdysi stávala malá vesnice. Bůh se však rozhněval kvůli hříšnému chování místních obyvatel a seslal na vesnici potopu, aby je potrestal. Ušetřena byla pouze dcera kněze, ostatní se utopili. Říká se, že tu dnes lidé vídají vílu, která sedí na skále uprostřed jezera a v měsíčním světle si pročesává vlasy. Jezerní víla prý chrání zdejší zvířata.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Tipy na výlety na ostrově Kréta: Cretaquarium (mořské akvárium), Diovy jeskyně, Jezero Kournas, Minojské paláce, Ostrov Dia, Ostrov Gramvousa, Soutěska Samaria, Vodní park Water City

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám