Letoviska ostrova Kréta

Hlavní strana -Kréta -Letoviska -Georgioupolis

Georgioupolis - ostrov Kréta

Georgioupoli

Poklidné a dobře vybavené přímořské letovisko Georgioupolis se nachází v severozápadní části řeckého ostrova Kréta, obklopené krásnou přírodou. Leží cca 103 km západně od hlavního města Heraklion (Iraklion), v prefektuře Chania.

Kréta, Georgioupolis na mapě Google maps

Georgioupolis - charakteristika letoviska

Malé pobřežní město Georgioupolis (nebo také Georgioupoli) se rozprostírá v idylické krajině kolem zátoky Almiros, zhruba 37 km východně od regionálního města Chania.

Unikátní atmosféru tomuto místu dodává říčka Almiros, která protéká městem a vlévá se tu do Krétského moře. Říčka Almiros vytéká z jezera Kournas, jediného sladkovodního jezera na ostrově Kréta. Až do konce 19. století bývala ale tato oblast velmi bažinatá a dokonce se jí turisté vyhýbali kvůli strachu z malárie. Díky postupné výsadbě stromů a keřů se však podařilo okolí řeky vysušit a dnes se tu můžete procházet v příjemném a svěžím prostředí plném nejrůznější zeleně.

Městečko Georgioupolis disponuje kvalitním zázemím v podobě velkého množství ubytovacích kapacit, příjemných řeckých taveren a restaurací, nejrůznějších obchodů i služeb všeho druhu (bankomat, půjčovna automobilů, lékarna atd.). V letovisku se nacházejí spíše menší hotely a rodinné apartmány, na východ od letoviska ale stojí i jeden velký hotelový komplex Pilot Beach Resort v obrovské zahradě s bazény a sportovními plochami.

Návštěvníci městečka obdivují především jeho krásné nábřeží i příjemné náměstí s hospůdkami a obchůdky. V Georgioupolis nalezneme i dva malé kostelíky. Zvláště jeden z nich, kostel Agios Nikolaos, bývá často fotografován, protože stojí na konci dlouhého mola, u ústí místní říčky, a jinak ho ze všech stran obklopuje moře.

Pláže v okolí letoviska Georgioupolis

Pobřeží kolem letoviska Georgioupolis pokrývá nádherně jemný písek, který sem společně s pozvolným vstupem do moře a azurovým mořem láká nejen rodiny s malými dětmi. Zdejší pláže jsou poměrně prostorné a největší pláž Georgioupolis hlídá i plavčík. V období silných severních větrů (tzv. meltemi) bývá ale moře hodně rozbouřené a může být i nebezpečné - doporučujeme proto sledovat vyvšené vlajky a dbát pokynů plavčíků.

Hlavní pláž letoviska, pláž Georgioupolis, je dlouhá asi 2 km a je velmi dobře organizovaná. Písečné pobřeží se poté táhne dál na východ v celkové délce asi 10 km a zakončuje ho malá pláž Kavros Beach. Naopak severně od letoviska, přes říčku Almiros, leží krásná písečná pláž Kalyvaki Beach, která bývá klidnější a méně zasažená silnými větry.

Pro koho je středisko vhodné?

Městečko Georgioupolis je spíše poklidné až rodinné turistické středisko, zároveň ale také dobře dopravně dostupné, protože leží v blízkosti krétské národní silnice, probíhající podél severního pobřeží ostrova. Vyhledávané je také díky místním krásným písečným plážím, které však mohou být v období silných severních větrů bičovány i většími vlnami.

Středisko Georgioupolis bychom tak doporučili spíše těm, kteří si chtějí na své dovolené především odpočinout a užít si klidu, chutných řeckých taveren a pěkných pláží. Městečko se dá také využít jako dobrý výchozí bod pro cestování po západní polovině ostrova Kréta.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Letoviska v blízkém okolí: Kavros

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Kréta: Adelianos Kampos, Agia Marina, Agios Nikolaos, Heraklion (Iraklion), Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kalamaki (Matala), Malia, Platanias (Chania), Rethymno, Stalida

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám