Výlety na ostrově Kréta

Hlavní strana -Kréta -Výlety -Soutěska Samaria

Soutěska Samaria - ostrov Kréta

Jedna z nejdelších a nejhlubších evropských soutěsek se nachází na jihozápadě řeckého ostrova Kréta, v západní části Bílých hor. Soutěska Samaria je přírodní skvost Kréty, který rozhodně stojí za to vidět.

Kréta, Soutěska Samaria na mapě Google maps

Soutěska Samaria

Nejznámější a snad i nejkrásnější soutěska ostrova Kréta leží zhruba 50 jižně od krásného historického města Chania, v západní části Lefka Ori (tzv. Bílých hor), které jsou druhým nejvyšším pohořím na ostrově. Soutěska a celý národní park, který ji obklopuje, byly pojmenované podle původní malé horské vesničky Samaria. Ta je dnes již opuštěná a její pozůstatky jsou tak pro turisty při průchodu kaňonem zajímavým zpestřením.

Průchod soutěskou začíná vysoko v horách u vesničky Xyloskalo (v překladu "Dřevěné schody"), v blízkosti náhorní plošiny Omalos. Začátek trasy určuje nádherná vyhlídka, ze které je vidět i nejvyšší vrchol Gingilos. Z nadmořské výšky 1230 m se poté klesá až na samotnou úroveň mořské hladiny, k přímořské vesničce Agia Roumeli. Celá trasa dosahuje délky 16 km a pořád se jde z kopce (z počátku je klesání strmější, poté už pozvolnější). Cesta je zpevněná, ale narazíte i na úseky spíše kamenité, často se také musí překonat nějaká říčka. Samotný kaňon končí na hranici národního parku, k vesnici Agia Roumeli je to poté ještě asi 2 km. Celkově tak budete mít v nohách asi 18 km.

Samaria je také označovaná jako jedna z nejhlubších soutěsek, neboť zdejší skály dosahují běžně výšky 300 m až k dechberoucím 600 m. Oblíbeným místem turistů je tzv. Železná brána, s výškou okolních stěn asi 500 m a s průchodem úzkým pouhých 3,5 m.

Národní park Samaria

Samotná soutěska tvoří součást národního parku Samaria, který se rozprostírá zhruba v prostoru mezi vesnicemi Gingilos, Melinadoa a Agia Roumeli. Oblast Samaria byla národním parkem vyhlášena v roce 1962 a když o dva roky později došlo k vyvlastnění tohoto území ze strany státu, původní obyvatelé vesničku Samaria nadobro opustili.

Celý národní park oslňuje krásnou přírodou s unikátní faunou i florou. Samaria je jedním z mála míst na Krétě, kde volně žije původní druh kozy bezoárové (koza kri-kri), k vidění tu jsou také kuny, jezevci, lasičky i vzácné druhy ptáků (např. orel skalní nebo sup bělohlavý). Milovníci vzácných druhů rostlin a silně aromatických bylin budou také nadšeni.

Turistické tipy a zajímavosti

  • soutěska Samaria je pro veřejnost otevřena od začátku května do konce října, v případě nepříznivého počasí (zejména prudkých dešťů, kdy hrozí sesuvy půdy a pád kamenů) může být ale uzavřena okamžitě
  • soutěska Samaria je označována jako středně náročná - cesta je zpevněná, klesá dolů směrem k pobřeží, ale je hodně dlouhá (z vyhlídky u Xyloskalo k vesnici Agia Roumeli ujdete asi 17 km), průměrná doba na trase čítá zhruba 6 až 8 hodin
  • průchod soutěskou je zpoplatněn (cca 5€) a poplatek má v tomto případě opravdu smysl - správci slouží zároveň jako záchranáři, kteří jsou v případě potřeby návštěvníkům k dispozici, a při průchodu kaňonem narazíte hned na několik odpočívadel s lavičkami, pitnou vodou, odpadkovými koši a WC
  • vstupenka vám poslouží hned dvakrát - poprvé při vstupu do soutěsky (odtrhnou vám jednu část) a poté i při výstupu ze soutěsky (zde slouží zároveň jako doklad o zaplacení, ale především pro správce, aby věděli, kolik lidí mají ještě na trase)
  • dopočujeme mít s sebou dobrou obuv, pokrývku hlavy, opalovací krém i jídlo (na trase není žádný stánek s občerstvením)
  • na konci soutěsky je občerstvení a možnost zakoupit si i nějaký suvenýr
  • z přímořské vesničky Agia Roumeli poté turisty odvážejí lodě - k letoviskům Sougia a Chora Sfakion
  • turistická výprava do soutěsky Samaria je organizována jako celodenní fakultativní výlet - vyjíždí se ráno, autobus turisty zaveze nahoru do hor, na začátek trasy (do vesničky Xyloskalo), návrat je poté realizován lodí z vesnice Agia Roumeli v podvečerních hodinách
  • nechcete-li prohlídku soutěsky absolvovat hromadně v rámci fakultativního výletu, ale sami, doporučujeme sem vyrazit hned brzy ráno (než sem přijedou první skupiny, což bývá okolo 9 až 10 hod.) nebo poté později kolem poledne (když už jsou tyto skupiny pryč; zde je ale nebezpečí, že už nestihnete loď z Agia Roumeli a budete tu muset přenocovat)

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Tipy na výlety na ostrově Kréta: Cretaquarium (mořské akvárium), Diovy jeskyně, Jezero Kournas, Minojské paláce, Ostrov Dia, Ostrov Gramvousa, Soutěska Samaria, Vodní park Water City

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám