Výlety na ostrově Kréta

Hlavní strana -Kréta -Výlety -Soutěska Samaria

Soutěska Samaria - ostrov Kréta

Jedna z nejdelších a nejhlubších evropských soutěsek se nachází na jihozápadě řeckého ostrova Kréta, v západní části Bílých hor. Soutěska Samaria je přírodní skvost Kréty, který rozhodně stojí za to vidět.

Kréta, Soutěska Samaria na mapě Google maps

Soutěska Samaria

Nejznámější a snad i nejkrásnější soutěska ostrova Kréta leží zhruba 50 jižně od krásného historického města Chania, v západní části Lefka Ori (tzv. Bílých hor), které jsou druhým nejvyšším pohořím na ostrově. Soutěska a celý národní park, který ji obklopuje, byly pojmenované podle původní malé horské vesničky Samaria. Ta je dnes již opuštěná a její pozůstatky jsou tak pro turisty při průchodu kaňonem zajímavým zpestřením.

Průchod soutěskou začíná vysoko v horách u vesničky Xyloskalo (v překladu "Dřevěné schody"), v blízkosti náhorní plošiny Omalos. Začátek trasy určuje nádherná vyhlídka, ze které je vidět i nejvyšší vrchol Gingilos. Z nadmořské výšky 1230 m se poté klesá až na samotnou úroveň mořské hladiny, k přímořské vesničce Agia Roumeli. Celá trasa dosahuje délky 18 km a pořád se jde z kopce (z počátku je klesání strmější, poté už pozvolnější). Cesta je zpevněná, ale narazíte i na úseky spíše kamenité, často se také musí překonat nějaká říčka. Samotný kaňon končí na hranici národního parku, k vesnici Agia Roumeli je to poté ještě asi 2 km. Celkově tak budete mít v nohách asi 20 km.

Samaria je také označovaná jako jedna z nejhlubších soutěsek, neboť zdejší skály dosahují běžně výšky 300 m až k dechberoucím 600 m. Oblíbeným místem turistů je tzv. Železná brána, s výškou okolních stěn asi 500 m a s průchodem úzkým pouhých 3,5 m.

Národní park Samaria

Samotná soutěska tvoří součást národního parku Samaria, který se rozprostírá zhruba v prostoru mezi vesnicemi Gingilos, Melinadoa a Agia Roumeli. Oblast Samaria byla národním parkem vyhlášena v roce 1962 a když o dva roky později došlo k vyvlastnění tohoto území ze strany státu, původní obyvatelé vesničku Samaria nadobro opustili.

Celý národní park oslňuje krásnou přírodou s unikátní faunou i florou. Samaria je jedním z mála míst na Krétě, kde volně žije původní druh kozy bezoárové (koza kri-kri), k vidění tu jsou také kuny, jezevci, lasičky i vzácné druhy ptáků (např. orel skalní nebo sup bělohlavý). Milovníci vzácných druhů rostlin a silně aromatických bylin budou také nadšeni.

Turistické tipy a zajímavosti

  • soutěska Samaria je pro veřejnost otevřena od začátku května do konce října, v případě nepříznivého počasí (zejména prudkých dešťů, kdy hrozí sesuvy půdy a pád kamenů) může být ale uzavřena okamžitě
  • soutěska Samaria je označována jako středně náročná - cesta je zpevněná, klesá dolů směrem k pobřeží, ale je hodně dlouhá (z vyhlídky u Xyloskalo k vesnici Agia Roumeli ujdete asi 20 km), průměrná doba na trase čítá zhruba 8 hodin
  • průchod soutěskou je zpoplatněn (cca 5€) a poplatek má v tomto případě opravdu smysl - správci slouží zároveň jako záchranáři, kteří jsou v případě potřeby návštěvníkům k dispozici, a při průchodu kaňonem narazíte hned na několik odpočívadel s lavičkami, pitnou vodou, odpadkovými koši a WC
  • vstupenka vám poslouží hned dvakrát - poprvé při vstupu do soutěsky (odtrhnou vám jednu část) a poté i při výstupu ze soutěsky (zde slouží zároveň jako doklad o zaplacení, ale především pro správce, aby věděli, kolik lidí mají ještě na trase)
  • dopočujeme mít s sebou dobrou obuv, pokrývku hlavy, opalovací krém i jídlo (na trase není žádný stánek s občerstvením)
  • na konci soutěsky je občerstvení a možnost zakoupit si i nějaký suvenýr
  • z přímořské vesničky Agia Roumeli poté turisty odvážejí lodě - k letoviskům Sougia a Chora Sfakion
  • turistická výprava do soutěsky Samaria je organizována jako celodenní fakultativní výlet - vyjíždí se ráno, autobus turisty zaveze nahoru do hor, na začátek trasy (do vesničky Xyloskalo), návrat je poté realizován lodí z vesnice Agia Roumeli v podvečerních hodinách
  • nechcete-li prohlídku soutěsky absolvovat hromadně v rámci fakultativního výletu, ale sami, doporučujeme sem vyrazit hned brzy ráno (než sem přijedou první skupiny, což bývá okolo 9 až 10 hod.) nebo poté později kolem poledne (když už jsou tyto skupiny pryč; zde je ale nebezpečí, že už nestihnete loď z Agia Roumeli a budete tu muset přenocovat)

Komentář od našeho čtenáře pana Pavla:
Zdravím, dovolil bych si mít jen připomínku k cestě. Samarii jsem absolvoval 3x. Mapoval jsem délku cesty pomocí GPS a dvou aplikací mapy.cz a Strava. Podle dlouhodobých zkušeností je aplikace mapy.cz kalibrací spíše podhodnocena, Strava zase přehodnocena. Mapy mi změřily vzdálenost 22.5 km, strava 29,4. Vzal bych to asi průměrem na 25 km. Myslím nachozených kilometrů, ne geografickou vzdálenost. Cesta je zpevněná spíše na začátku při sestupu k říčce asi 2km a na konci cesty. Většina cesty po sestupu a před koncem určitě není zpevněná, jde korytem řeky nebo okolo řeky, kdy překonává bezpočet dřevěných lávek a velkých balvanů. Každý kilometr či dva jsou odpočinková místa se splachovací turecké WC. Prvních 8 km jsou i prameny pitné vody, dále už odpočinková místa bez pramenů. Lze pít z říčky s rizikem. Hezký den přeji Pavel

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Tipy na výlety na ostrově Kréta: Cretaquarium (mořské akvárium), Diovy jeskyně, Jezero Kournas, Minojské paláce, Ostrov Dia, Ostrov Gramvousa, Soutěska Samaria, Vodní park Water City

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám