Výlety na ostrově Kréta

Hlavní strana -Kréta -Výlety -Diovy jeskyně

Diovy jeskyně - ostrov Kréta

Podle řecké mytologie je ostrov Kréta místem, kde se narodil nejvyšší řecký bůh Zeus. A hned dvě krétské jeskyně se ucházejí o tento titul - jeskyně Dikteon Andron ve východní části Kréty (pohoří Dikte) a jeskyně Ideon Andron v západní části ostrova (pohoří Ida). Krápníková jeskyně Dikteon Andron zároveň patří k nejkrásnějším jeskyním na Krétě.

Kréta, Diovy jeskyně na mapě Google maps

Jeskyně Dikteon Andron (Psychro Cave) - východní Kréta

Nádherná krápníková jeskyně Dikteon Andron (neboli Diova jeskyně) leží ve vnitrozemí východní části Kréty, na jižním okraji náhorní plošiny Lassithi. Jeskyně se skrývá uprostřed zdejšího pohoří Dikte, v nadmořské výšce 1025 metrů, v těsné blízkosti malé vesničky Psychro (proto je někdy také označovaná jako Psychro Cave).

Diova či Diktejská jeskyně je podle řecké mytologie místem, kde se narodil Zeus, nejvyšší bůh a vládce ostatních olympských bohů. Bohyně Rhea musela totiž malého Dia porodit tajně, neboť jeho otec Kronos si kdysi vyslechl věštbu, že právě některý z jeho potomků ho jednou připraví o moc. To nechtěl dopustit, a tak každé své dítě ihned po narození raději spolknul. Rhea ale tentokrát využila lsti, dítě porodila tajně v jeskyni na Krétě a Kronovi podsunula kámen zabalený v plenkách. Ten nic nepoznal a kámen spolknul. Protože Rhea se nemohla o malého Dia starat, mlékem ho zásobila mýtická koza Amalthea a s jeho výchovou poté pomáhali nymfy (nymfa Melissa) a Kourité. Když Zeus dospěl, naplnil věštbu a společně se svými zachráněnými sourozenci svrhl Krona do Tartaru.

Archeologické výzkumy naznačují, že jeskyně byla lidem známa už v období neolitu, kdy byla využívána především jako pohřební místo. Náboženský význam získala během mínojské éry, což dokazuje i množství nalezených předmětů (sošky, vázy, šperky, pohřební talismany), které s největší pravděpodobností sloužily k uctívání a obětování. U vstupu do jeskyně se nacházela také svatyně se zpevněnou podlahou a děkovnými dary. Artefakty nalezené v jeskyni jsou dnes vystaveny v Archeologickém muzeu v Heraklionu. S nástupem křesťanství opadl o jeskyni zájem a byla známá pravděpodobně jen mezi lovci a pastevci.

Diova jeskyně je oblíbeným turistickým cílem a vesnice Psychro je na zájem návštěvníků dobře připravena. Protože ať využijete služeb cestovní kanceláře nebo se sem vypravíte sami pronajatým automobilem, nejprve zamíříte právě do vesnice Psychro. Zde je turistům k dispozici spousta parkovacích míst i několik restaurací. Z vesnice poté nahoru k jeskyni už musíte pěšky. K jeskyni vedou dvě stezky - jedna dlážděná a druhá přírodní, kamenitá. Existuje tu však ještě jedna varianta, jak se dostat nahoru, a to na hřbetu oslíka.

Dikteon Andron je impozantní jeskyně s rozlohou asi 2200 m2 a hloubkou více než 40 m. Dnes je již dobře osvětlena (dříve s sebou do jeskyně turisté dostávali svíčku) a vybudované trasy uvnitř jeskyně měří celkem 250 m. U vchodu v horní jeskyni dodnes stojí oltář, na kterém byla nalezena i řada děkovných mínojských předmětů. Nachází se tu také velká krápníková jeskyně a nádherné vodní jezero. Krápníková stěna za jezírkem je známá jako "Diův plášť". Chladné prostředí jeskyně (doporučujeme teplejší oblečení) a přítmí je ideálním domovem pro netopýry, divoké holuby i nejrůznější členovce.

Jeskyně Ideon Andron - západní Kréta

V západní části Kréty, na svazích pohoří Ida leží další zajímavá krétská jeskyně Ideon Andron. Ta není geologicky nijak zvlášť významná, ale je spojena se silným mytologickým příběhem, podle kterého tu vyrůstal největší řecký bůh Zeus. Podle řecké mytologie se Zeus narodil v jeskyni Dikteon Andron ve východní části Kréty. Kvůli jeho bezpečnosti byl ale poté přestěhován do jeskyně Ideon Andron, kde prožil své dětství. Vchod do jeskyně strážili bojovníci Kourité, kteří pokaždé, když malý Zeus plakal, bouchali svými meči do štítů, tančili a dupali, aby tak zamaskovali Diův pláč a Kronos nemohl svého potomka slyšet.

Jiná legenda říká, že se tu Zeus i narodil. Řecká mytologie zmiňuje v souvislosti s tímto místem i krále Mínose, syna boha Dia a Europy. Král Mínos byl nejmocnějším a nejdéle panujícím králem Kréty a prý chodil pravidelně právě do jeskyně Ideon, kde se radil se svým otcem Diem. Podle jiného mýtu se tu Mínos také narodil.

Jeskyně Ideon Andron se nachází v nadmořské výšce 1538 metrů, na západním okraji náhorní plošiny Ida. Jeskyně je se svojí rozlohou 800 m2 mnohem menší než Diktejská jeskyně, vnitřně je členěna na tři části a svatyni. Jako mytologické a rituální místo byla jeskyně známá již v mínojském období, archeologické práce také odkryly nádherný vyřezávaný oltář používaný během starověkých obřadů. Artefakty z jeskyně (keramické nádoby, terakotové figurky, meče, šperky apod.) jsou uloženy v Archeologickém muzeu v Heraklionu. K nejvýznamnějším nálezům patří měděné štíty (z 8. až 7. století př. n. l.), na kterých je vyobrazený Zeus, obklopený Kourity s bubny.

Geologicky není jeskyně Ideon tak působivá jako mnohem známější Dikteon Andron, ale i zde můžeme narazit na některé krápníkové útvary. Vchod do jeskyně například zdobí tři nádherné stalaktity.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Tipy na výlety na ostrově Kréta: Cretaquarium (mořské akvárium), Diovy jeskyně, Jezero Kournas, Minojské paláce, Ostrov Dia, Ostrov Gramvousa, Soutěska Samaria, Vodní park Water City

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám