Výlety na ostrově Kréta

Hlavní strana -Kréta -Výlety -Ostrov Dia

Ostrov Dia - ostrov Kréta

U severního pobřeží řeckého ostrova Kréta leží trvale neobydlený ostrov Dia, který slouží především jako přírodní rezervace pro chráněné druhy rostlin a živočichů. K ostrůvku se nicméně vydat můžete, u jeho jižního pobřeží funguje malé přístaviště pro výletní lodě.

Kréta, Ostrov Dia na mapě Google maps

Kréta - charakteristika ostrova Dia

Ostrov Dia se nachází asi 6 námořních mil severně od hlavního města Kréty Heraklionu. Ostrov měří zhruba 5 km na délku a 3 km na šířku a pokrývá oblast o rozloze 12 km2. Po ostrově Gavdos je tak ostrov Dia druhým největším z ostrůvků rozmístěných kolem Kréty (dohromady jich je téměř 90). Na východ a na západ od ostrova Dia leží v moři dva malé ostrůvky Paximadi a Petalidi.

Povrch ostrova je převážně kamenitý, porostlý keři a poskytuje důležité útočiště pro mnoho původních rostlin i živočichů. Dia je součástí programu na ochranu přírody Natura 2000. Můžete tu spatřit například vzácné druhy ptáků, včetně místních sokolů nebo hned několik druhů divokých králíků, kteří každou chvíli vyskočí z křoví. Ostrov je také domovem divoké horské kozy kri-kri, chráněného druhu ještěrky, hlemýždě i ohroženého krétského kozorožce.

Výletní lodě z Kréty míří k jižnímu pobřeží ostrova Dia, kde se nachází pět hlavních, klidných zátok - Agios Georgios, Kapari, Panagia, Agrielia a Aginara. Jediný přístav ostrova je umístěn v zálivu Agios Georgios. Na ostrově stojí ještě krásná benátská kaple Analipsis, jinak tu ale nenajdeme žádné budovy ani silnice, ostrov Dia není trvale obýván. Lodě k ostrovu Dia tradičně vyplouvají z krétských přístavů Gouves, Hersonissos a Heraklion.

Historie krétského ostrova Dia

Ostrov Dia hrál důležitou roli především v mínojském období i v těch následujících, kdy sloužil jako významný navigační bod. Pro námořníky signalizoval blízkost krétského pobřeží a zároveň jim poskytoval útočiště před silnými severními větry. V mínojských dobách byl ostrov Dia obydlen, v blízkosti přístaviště Agios Georgios existovala malá rybářská osada.

Během benátské nadvlády byl ostrov známý jako Standia a chráněné zátoky na jihu ostrova sloužily jako obchodní přístavy.

Když v 70. letech 20. století pátral francouzský objevitel Jacques Y. Cousteau v oblasti mezi Krétou a Santorini po ztracené Atlantidě, objevil na mořském dně u ostrova Dia hned sedm vraků starobylých lodí. Nedaleko poté nalezl i čtvercové a obdélníkové kameny, které dříve sloužily jako vlnolamy, a potvrdil tak existenci starého mínojského přístavu na ostrově Dia.

Diův ostrov v řecké mytologii

Podle dávných legend stvořil ostrov sám Zeus. Zatímco seděl na svém trůnu na Olympu, zadíval se dolů na Krétu, na své rodiště. To, co spatřil, ho ale velmi rozhněvalo. Viděl, jak Kréťané loví s luky a kopími a téměř vyhubili jeho milované divoké kozy. Tyto kozy byly totiž potomky kozy Amalthey, která malého Dia krmila svým mlékem, zatímco se schovával před svým otcem Kronem v jeskyni. Rozzuřený Zeus udeřil bleskem do moře a z něj se vynořilo obrovské monstrum, které začalo požírat Kréťany. Ostatní bohové se snažili zmírnit Diův hněv a bůh moře Poseidon povídá: "Muj králi, jak můžeš takhle zničit Kourity? Oplácíš jim takhle jejich dobro, které pro tebe učinili?" Kourité byli totiž Kréťané, kteří hlasitě bouchali na své štíty, když malý Zeus plakal, aby ho jeho otec Kronos neslyšel.

Zeus po této připomínce okamžitě změnil názor. Vzal dva kousky skály a hodil je ke Krétě jako suchary pro mořskou obludu. Když se po nich monstrum vrhlo, Zeus bleskem obludu zkameněl. Z mořské nestvůry se tak stal ostrov Dia a ze dvou malých skalnatých sucharů ostrůvky Paximadi a Petalidi. Podíváte-li se směrem od Heraklionu, prý ostrov svým tvarem skutečně připomíná obrovského ještěra.

Podle další legendy na ostrov Dia také utekli Theseus s Ariadnou poté, co hrdina zabil obávaného Minotaura.

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Tipy na výlety na ostrově Kréta: Cretaquarium (mořské akvárium), Diovy jeskyně, Jezero Kournas, Minojské paláce, Ostrov Dia, Ostrov Gramvousa, Soutěska Samaria, Vodní park Water City

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám