Výlety na ostrově Kréta

Hlavní strana -Kréta -Výlety -Ostrov Gramvousa

Ostrov Gramvousa - ostrov Kréta

Imeri Gramvousa

Ostrov Gramvousa

Až na samém cípu v severozápadní části řeckého ostrova Kréta leží v moři malý ostrůvek jménem Imeri Gramvousa, který je známý tím, že na jeho vrcholu nalezneme pozůstatky staré benátské pevnosti ze 16. století. Plavba na ostrov patří k nejoblíbenějším výletům na Krétě.

Kréta, Ostrov Gramvousa na mapě Google maps

U západního pobřeží ostrova Kréta se ve skutečnosti nacházejí hned dva malé ostrovy jménem Gramvousa. Severněji položená Agria Gramvousa, tedy Divoká Gramvousa, není moc pohostinná, fouká tu silný vítr a její povrch tvoří strmé skály, jejichž barva se při západu slunce mění na měděnou. Jižní Imeri Gramvousa, v překladu Zkrocená Gramvousa, je známější, protože právě zde stojí stará pevnost. Často se jí tak říká jednoduše jen Gramvousa. Ve starověku byly ale ostrovy známé pod jménem Korykos, své nynější pojmenování získaly až mnohem později.

Pevnost byla na ostrově postavena Benátčany v letech 1579 až 1584 a důležitou roli sehrála především v období osvobozenských hnutí proti turecké nadvládě. Benátčané pevnost vybudovali na obranu ostrova před osmanskými Turky a pevnost i dlouho v benátských rukou zůstávala (obdobně jako pevnosti Sitia a Spinalonga). Dokud však nezradil neapolský kapitán de la Giocca (známý jako "kapitán Grambousas"), který se v roce 1691 výměnou za velkorysý úplatek vzdal pevnosti ve prospěch Turků. S vypuknutím řecké války za nezávislost se ale hrad dostal do hledáčku povstalců. Tři tisíce Kréťanů vnikly v přestrojení za Turky do pevnosti a převzaly tak vládu nad hradem i ostrovem Gramvousa. Uvádí se, že Imeri Gramvousa bylo prvním krétským územím osvobozeným od tureckého područí. Kvůli nedostatku jídla a vody se ale z krétských povstalců postupně stali piráti, kteří přepadávali kolem plující obchodní lodě. Povstalci pevnost obývali dlouhé tři roky, než bylo od turecké nadvlády osvobozeno celé krétské území a pevnost přešla pod britskou kontrolu.

Pevnost má přibližně trojúhelníkový tvar, přičemž každá strana je dlouhá asi 1 km. Hrad stojí ve výšce 137 m nad mořem a návštěvníkům nabízí nádherný výhled do dalekého okolí i na blízký ostrůvek Tigani s jedinečnou pláží Balos (Balos Lagoon). V zátoce dole pod pevností můžete v moři vidět starou pirátskou loď, která tu ztroskotala.

Dnes je ostrov díky bohaté fauně i flóře součástí chráněného území v rámci východního Středomoří. Na celém poloostrově Gramvousa včetně jeho přilehlých ostrůvků žije více než 100 druhů ptáků a 400 druhů rostlin. Přes ostrov Gramvousa migrují celá hejna ptáků a jako zajímavost se uvádí, že ve zdejších podmořských jeskyních přivádějí na svět svá mláďata středomořští tuleni. Jak taková podmořská jeskyně vypadá, můžete spatřit i v "suché" verzi z výletní lodě. Asi před dvěma tisíci lety se totiž celá západní část Kréty zvedla zhruba o 9 metrů, což je velmi dobře patrné i na tomto ostrůvku, kdy z moře vystupují vysoké, strmé skály a v nich lze právě spatřit i kdysi podmořské jeskyně.

Ostrov Gramvousa je častým cílem fakultativních výletů. Vyplouvá se většinou z přístavu letoviska Kissamos a výletní loď poté s pasažéry obeplouvá celý poloostrov Gramvousa. Plavba začíná kolem východního pobřeží poloostrova a první zastávkou je ostrov Imeri Gramvousa (už u západního pobřeží poloostrova). Výletníci se vylodí v malé zátoce pod pevností a poté se šlape nahoru po stezce až k pevnosti (jedna cesta trvá asi 20 minut). Procházka to není úplně snadná, a proto, kdo nechce jít nahoru k pevnosti, může zůstat dole na pláži v malé zátoce, kde se nachází i onen rezavý vrak staré pirátské lodi. Výletní loď poté mívá většinou ještě jednu zastávku, a to v krásné zátoce Tigani Balos, kde se můžete vykoupat. Balos je rozlehlá zátoka s jemným bílým pískem, křišťálově čistou a velmi mělkou vodou. Zvlášť úchvatný je pohled na zátoku z větší výšky okolních skal (ve skalách je vytvořený malý chodníček, který vás vede nahoru k vyhlídce).

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Tipy na výlety na ostrově Kréta: Cretaquarium (mořské akvárium), Diovy jeskyně, Jezero Kournas, Minojské paláce, Ostrov Dia, Ostrov Gramvousa, Soutěska Samaria, Vodní park Water City

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám