Výlety na ostrově Kréta

Hlavní strana -Kréta -Výlety -Cretaquarium (mořské akvárium)

Cretaquarium (mořské akvárium) - ostrov Kréta

Cret-Aquarium Thalassokosmos, Krétské akvárium

Cretaquarium (mořské akvárium)

Obrovské mořské akvárium Cretaquarium, nebo také Thalassokosmos (řecky "mořský svět"), patří k nejlepším v celé Evropě a je domovem pro zhruba 200 různých druhů mořských živočichů typických pro oblast Středomoří. Akvárium se nachází asi 15 km východně od hlavního města Heraklion.

Kréta, Cretaquarium (mořské akvárium) na mapě Google maps

Myšlenku vytvořit v Řecku první velké mořské akvárium a na vysoké úrovni proměnili ve skutečnost zaměstnanci tehdejšího Ústavu mořské biologie na Krétě (IMBC) a využili k tomu prostory bývalé americké vojenské základny, nacházející se na severním pobřeží Kréty, v blízkosti městečka Gournes. Veřejnosti bylo akvárium poprvé otevřeno na konci roku 2005, od té doby se neustále rozšiřuje a inovuje a dnes je považováno za jedno z největších v Evropě. V současné době akvárium provozuje Helénské centrum pro mořský výzkum (HCMR) a hlavním cílem tohoto projektu je popularizovat odborné poznatky o mořském světě, se zvláštním důrazem na Středozemní moře a oblast kolem řeckých ostrovů.

Hlavní část mořského akvária Thalassokosmos tvoří 60 nádrží různých velikostí, ve kterých žije více než 2 tisíce mořských živočichů, reprezentujících zhruba 200 různých druhů objevených ve středomořské oblasti (především ve vodách Krétského a Libyjského moře). Odborníci se při realizaci nádrží snažili napodobit přirozené podmínky podmořského světa, ve kterém se tito živočichové vyskytují, a tak tu můžete pozorovat například věrnou kopii skalnatých útesů u jižní Mataly nebo podmořský terén u proslulé "palmové" pláže Vai.

Budete-li pobývat v této části Kréty, určitě podmořský svět Thalassokosmos navštivtě, stojí to za to. Budete okouzleni množstvím různorodých živočichů, kteří tu žijí - barevné tropické rybky, malí mořští koníci, langusty, průsvitné medúzy nebo karety obrovské. Hlavním lákadlem akvária je velký žralok a malé děti zaujme určitě také klaun očkatý, rybka známá z filmu "Hledá se Nemo". U každé nádrže jsou k dispozici panely s popisky, na kterých nechybí ani čeština. Některé informační tabule jsou dotykové a v osmi jazycích je dostupný také audioprůvodce.

Kromě individuálních či skupinových prohlídek realizuje společnost Cret-Aquarium vzdělávací programy pro školy i veřejnost a stará se o raněná a nemocná zvířata. Z hlavního města Heraklion a z blízkého prázdninového resortu Hersonissos - Stalida - Malia sem míří pravidelné autobusové spoje, autem je areál snadno dostupný.

Oficiální webové stránky akvária: www.cretaquarium.gr (Zde se dozvíte aktuální otevírací dobu podmořského areálu a výši vstupného.)

Další turistické cíle na ostrově Kréta

Tipy na výlety na ostrově Kréta: Cretaquarium (mořské akvárium), Diovy jeskyně, Jezero Kournas, Minojské paláce, Ostrov Dia, Ostrov Gramvousa, Soutěska Samaria, Vodní park Water City

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Kréta.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám