Výlety na ostrově Rhodos

Hlavní strana -Rhodos -Výlety -Klášter v oblacích Tsambika

Klášter v oblacích Tsambika - ostrov Rhodos

Klášter v oblacích Tsambika

Klášter Panny Marie z Tsambiky se nachází na vysoké skále u východního pobřeží řeckého ostrova Rhodos, cca 25 km jižně od hlavního města Rhodos. Z kláštera je nádherný výhled do blízkého okolí a váže se také k němu zajímavá legenda, která vysvětluje, proč se i v dnešní době dávají dětem na ostrově Rhodos jména Tsambika a Tsambikos.

Rhodos, Klášter v oblacích Tsambika na mapě Google maps

Klášter zasvěcený Panně Marii z Tsambiky (naleznete ho také jako klášter Moni Tsambika nebo Panagia Tsambika) je krásný bílý kostelíček, jehož přesné stáří známo není, ale víme, že v roce 1770 ho přestavěli místní mniši. A dodnes je prý klášter jedním mnichem trvale obýván. Návštěvníky jistě zaujme především nádvoří kostela, které je vyzdobeno rozličnými oblázky a mušlemi.

Klášter Moni Tsambika je známý jako poutní místo žen modlících se za narození potomka, neboť k jeho historii se váže působivá legenda o manželském páru, který si dlouho přál potomka, ale nebylo mu dáno. Jednou večer uviděl muž na hoře oslnivou záři (slovo Tsambika v řečtině znamená „ohnivá záře“), vydal se tím směrem a u ohně objevil ikonu Matky boží. U této ikony potom přísahal, že bude-li jeho žena požehnána dítětem, postaví Matce boží na hoře klášter. Po návratu domů se od manželky skutečně dozvěděl šťastnou novinku. Narozená holčička dostala jméno Tsambika a muž dostál svému slibu a na hoře nechal vystavět kostel. Vyprávění o tomto zázraku se rychle rozneslo mezi lidi a ženy, kterým se nedařilo otěhotnět, putovaly bosy až nahoru a modlily se u ikony Matky Boží. Pokud byly jejich modlitby vyslyšeny, narození synové dostali jméno Tsambikos a dcery jméno Tsambika. Mimochodem, na ostrově Rhodos jsou to dodnes tradiční jména, která se v rodinách předávají z generace na generaci.

Klášter Moni Tsambika stojí na stejnojmenném skalnatém vrcholu mezi letovisky Kolymbia a Archangelos ve výšce asi 230 m n. m., čímž si vysloužil také přezdívku „klášter v oblacích“. Z areálu kláštera je opravdu krásný výhled do všech stran – směrem na sever se před vámi otevírá pohled na oblíbené turistické letovisko Kolymbia, jižním směrem zase při dobré viditelnosti dohlédnete až k malebnému „bílému městečku“ Lindos. A přímo pod klášterem se rozprostírá jedna z nejkrásnějších pláží ostrova Rhodos – zlatavá, písečná pláž Tsambika. Pláž leží na půdě patřící církvi, ale je veřejnosti volně přístupná.

Ke skále se dostanete odbočkou z hlavní silnice z Kolymbie směrem na jih, přičemž sledujte směr pláž Tsambika. Klášter Tsambika se poté nachází těsně předtím, než vyjedete na pobřeží k samotné pláži. Autem se dostanete přibližně do dvou třetin kopce, kde se nachází parkoviště. Odtud už potom musíte pěšky, a to po zpevněném kamenném chodníku čítajícím asi 300 schodů až nahoru k bílým zdem kláštera Tsambika. Zde je možno navštívit i malé muzeum.

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Tipy na výlety na ostrově RhodosBílé městečko Lindos, Hlavní město Rhodos, Lázně Kalithea, Ostrov Symi a klášter Panormitis, Sedm pramenů (Eptá Pigés), Údolí motýlů (Petaloudes), Vodní park Faliraki

Letoviskaplážepamátky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám