Letoviska ostrova Rhodos

Archangelos - ostrov Rhodos

Archangelos

Malebné letovisko Archangelos (či Arhangelos) leží ve vnitrozemí u východního pobřeží řeckého ostrova Rhodos, asi 30 km jižně od hlavního města Rhodos. A třebaže byla původní vesnička povýšena na město, stále je Archangelos považováno za místo věrné řeckým tradicím a řemeslům.

Rhodos, Archangelos na mapě Google maps

Archangelos - město tradičních řemesel a zvyků

Archangelos se nachází asi 3 km od pobřeží Středozemního moře směrem do vnitrozemí ostrova Rhodos, v nadmořské výšce 160 m n. m. Město obývá přes 5 tisíc obyvatel, a ačkoliv se rozprostírá na poměrně malém území, má toho ze své bohaté historie stále mnoho co nabídnout. Městu dominuje pravoslavný kostel svatého archanděla Michaela s krásnou zvonicí z roku 1845 a právě archanděl Michael je patronem města (což napovídá i jeho název). Nedaleko na kopci se také dochovaly pozůstatky johanitské pevnosti – hradu sv. Jana.

„Andělské město“ je opravdu krásnou ukázkou řecké historie a řeckých tradic, ale nesmíte se zastavit pouze v jeho centru, které je už přeci jen více komerční a rušné. Vydejte se do jeho menších, postranních uliček a poznáte, co máme na mysli. Rázem se totiž dostanete do světa tradičních řeckých domků vyvedených v zářivých barvách, jejichž stěny jsou ozdobeny keramickými talíři z vesnice Lindos. Tradice zde hrají stále důležitou roli, např. chléb se stále peče ve starých pecích vytápěných dřevem, obyvatelé se věnují zemědělství, chovu dobytka i hrnčířství, které má ve vesnici dlouhou tradici. Archangelos je tak mimo jiné vyhledávané kvůli místním řemeslným výrobkům, především kvůli pravé keramice bez pozlacení a koženým botám.

Zajímavosti v okolí letoviska Archangelos

Nedaleko od městečka můžete navštívit i jednu z přírodních památek tohoto místa – krásnou jeskyni Koumellos, která je známá pro své úchvatné krápníky. Mnoho místních lidí věří, že jeskyně je posvátným místem a komunikuje s mořem.

Pár kilometrů severně od letoviska se ukrývá nádherné zelené údolí Sedm pramenů, kterým protéká křišťálově čistá voda a příjemný stín tu návštěvníkům poskytují vzrostlé borovice. Plus ještě taková perlička z místní přírody – na svazích nedalekého Mt. Strongylos stále žije několik malých, černých a divokých koní, které místní lidé používali v dávných časech pro mlácení obilí.

Pro koho je středisko Archangelos vhodné?

Letovisko Archangelos nabízí svým návštěvníkům veškeré základní služby jako obchůdky, taverny, půjčovny všeho možného, je tu i pošta, banka nebo zdravotní středisko. Najdete tu různé formy ubytování, od jednotlivých pokojů k pronájmu až po pěkné a dobře vybavené hotely.

Vzhledem k tomu, že se ale středisko nachází ve vnitrozemí, nedoporučujeme ho pro pobyt těm, kdo touží být přímo u moře a užívat si lenošení na pláži. Na druhou stranu, letovisko Stegna s písčito-oblázkovou pláží Stegna je vzdáleno jen pár kilometrů. Cestu k pláži si navíc můžete zpříjemnit návštěvou zmíněné jeskyně Koumellos. Severovýchodním směrem dojdete zase ke krásné pláži Tsambika, kterou pokrývá nádherně jemný písek a kterou lze pozorovat i z přilehlé skály, na jejímž vrcholu se nachází stejnojmenný klášter Tsambika, přezdívaný jako „klášter v oblacích“.

Oblast je tak vhodná spíše pro ty, kteří chtějí svoji dovolenou trávit aktivně, poznat historii ostrova Rhodos, cestovat a objevovat zajímavosti těchto míst.

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Letoviska v blízkém okolí: Haraki, Kolymbia, Malona, Massari, Stegna

Nejoblíbenější letoviska na ostrově Rhodos: Afandou, Archangelos, Faliraki, Ialyssos, Ixia, Kalithea, Kiotari, Kolymbia, Koskinou (Reni Koskinou), Lardos, Lindos, Rhodos (město)

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám