Pláže na ostrově Rhodos

Pláž Prasonisi - ostrov Rhodos

Prasonisi

Jedinečná a velmi zajímavá pláž Prasonisi leží na samém jihu ostrova Rhodos, cca 92 km jihozápadně od hlavního města. Větrná pláž s nádherně jemným pískem je označována jako ráj surfařů.

Rhodos, Prasonisi na mapě Google maps

Jižní cíp ostrova Rhodos tvoří malý ostrůvek Prasonisi, který je k pevnině připojen pruhem tekutých písků, rozbíhajícím se při doteku s pevninským pobřežím do dvou směrů. V celkové délce tak nádherná písčitá pláž Prasonisi dosahuje zhruba 3 km.

V časech odlivu a nižší hladiny moře dojdete k ostrůvku Prasonisi suchou nohou a pláž Prasonisi svým tvarem připomíná písmeno „Y“. A to je další perlička tohoto místa, protože právě zde se stýká Středozemní a Egejské moře, a vy tak můžete přebíhat z jednoho do druhého. Stoupne-li však hladina moře, což bývá pravidelně při přílivu nebo poté obecně na podzim, písčitý chodníček k ostrůvku zatopí voda.

Pláž Prasonisi je prostorná, pokrytá pískem a svým zázemím přizpůsobená především milovníkům surfingu, kteří toto místo vyhledávají. Unikátní pláž, silný vítr a divoké mořské vlny jsou pro surfaře ideální kombinací (zejména v měsících červenci a srpnu, kdy vanou severní větry zvané „meltemi“). Většina z nich přijíždí s vlastním vybavením, ale fungují tu i půjčovny s veškerým potřebným vybavením na windsurfing, kitesurfing apod., včetně kurzů s instruktorem.

Pro plávání je už tato oblast méně vhodná, protože tu fouká silný vítr a zvedají se velké vlny, ale pokud se budete držet spíše u břehu, tak se lze vykoupat vcelku bez problémů. Rodiny s dětmi, plavci a méně zkušení surfaři si vybírají především východní část pláže (Středozemní moře), která je klidnější. Egejské moře bývá více rozbouřené.

V blízkosti pláže najdete také taverny a pokoje k pronájmu. Vzhledem k tomu, že ubytování přímo u pláže je limitované, surfaři často využívají ubytovací kapacity blízkých letovisek Plimmiri, Lachania a Gennadi. Na pláž Prasonisi se dostanete tak, že u vnitrozemské vesničky Kattavia odbočíte doleva, dolů na jih. Jsou tu směrové cedule, které vás dovedou až k pláži (cca 10 km jižním směrem). U pláže funguje také velké parkoviště zdarma.

Prasonisi je hodnocena jako jedna z nejvíce impozantních pláží na ostrově Rhodos, je opravdu odlišná od všech ostatních. Proto, i když nejste vyznavači windsurfingu, pláž stojí za návštěvu už kvůli samotnému výhledu (především když se díváte na pláž seshora z přilehlého kopce) nebo si můžete výlet ještě prodloužit a vydat se dál na ostrůvek Prasonisi s majákem.

V posledních letech je ale v oblasti znatelný větší počet turistů, čímž trpí zdejší příroda. Začínají se tak objevovat snahy o nastartování environmentálních programů, které by negativní turistický dopad na zdejší životní prostředí snížily (např. s auty se už nesmí jezdit až na samotnou pláž, ale parkují se před pláží na velkém parkovišti, objevují se tu i ochránci, kteří vyhledávají a označují místa nakladených vajíček Karety obrovské, protože ta z této oblasti už téměř zmizela apod.).

Další turistické cíle na ostrově Rhodos

Nejoblíbenější pláže na ostrově Rhodos: Pláž Afandou, Pláž Agathi (Agia Agatha), Pláž Agios Pavlos (Lindos - Saint Paul Bay), Pláž Anthony Quinn (Vagies), Pláž Elli (Město Rhodos), Pláž Faliraki, Pláž Megali Paralia (Lindos), Pláž Prasonisi, Pláž Tsambika

Letoviska, pláže, památky i výlety - to vše přehledně v mapě ostrova Rhodos.

Navštívili jste toto místo a máte nějaké doplňující informace, zajímavý postřeh nebo fotky?

Napište nám